„Kiedy planujesz dziecko?”. To pytanie, którego nie należy zadawać!
„Dlaczego nie pytać innych o to, kiedy planują dziecko?”. W swoim najnowszym wpisie autorka profilu „Dziewczyński power” odpowiada: „Bo nigdy nie znamy historii drugiej osoby i nie wiemy, przez co akurat przechodzi. Bo możemy tym pytaniem zranić i zestresować. Bo możemy nim przekroczyć czyjeś granice”.
Nie pytaj: „kiedy dziecko?”⠀⠀
„Jest całe mnóstwo powodów, dla których osoby nie zachodzą w ciążę i nie mają dzieci” – zwraca uwagę autorka instagramowego profilu „Dziewczyński power”. Jego założycielka, Anna – działaczka społeczna, feministka, antyfaszystka, członkini warszawskiej Manify – w najnowszym wpisie zauważa, że bez względu na to, co stoi za nieposiadaniem dzieci, jest to kwestia, która nie powinna być dyskutowana:
„Czasem to ich wybór, a czasem – wręcz przeciwnie. Może osoba, z którą rozmawiamy, niedawno poroniła? Może ma problemy ze zdrowiem, które presja jedynie pogłębia? Może nie czuje się gotowa? Może po prostu nie chce mieć dzieci? Potencjalnych powodów jest wiele, ale jedno jest pewne – decyzje o ciążach i rodzicielstwie innych osób, to nie jest nasza sprawa” – zauważa słusznie prowadząca konto „Dziewczyński power”.
Z tej przyczyny – apeluje Anna – „Pamiętajmy, by kierować się empatią. Wtedy wszystkim nam będzie lepiej!”.
Reakcje na wpis potwierdzają, że temat – choć żyjemy w XXI i wydawałoby się, że pewne kwestie powinny być oczywiste – wciąż jest bardzo aktualny. Świadczą o tym liczne komentarze:
„Strasznie mnie wkurza, że świat wymaga od nas tłumaczenia się z własnych decyzji. Ile dostałam w życiu pytań wchodzących z butami w moje życie” – pisze jedna z internautek.
„Szkoda, że starsze pokolenia, babcie i ciotki mają problem ze zrozumieniem tego, że takie pytania nie są mile słyszane i są po prostu nietaktowne…” – dodaje kolejna.
Nie pytaj także: „jesteś w ciąży?”
O tym, że nie należy pytać nikogo zarówno o to, czy planuje ciążę, jak i o sam fakt bycia w ciąży, mówiła niedawno Arlena Witt. Youtuberka na swoim kanale (obserwowanym przez pół miliona osób) poruszyła tę kwestię, odnosząc się do pytań, które sama nazbyt często słyszała od swoich fanów. Witt przyznała, że straciła ciążę, a mierzenie się z ludzką ciekawością było dla niej koszmarem.
„Może zdziwicie się, dla ilu osób jest to trudny i przykry temat. Szacuje się, że co szósta, a nawet co piąta para ma problem z niepłodnością” – mówiła youtuberka.
Arlena zauważyła również, że na pytanie o to, czy jest w ciąży, kobieta wcale nie musi odpowiedzieć „tak” lub „nie”:
„Może jeszcze odpowiedzieć: nie jestem w ciąży, ale byłam i ją straciłam. I ja też mogłabym tak na to pytanie odpowiedzieć. Bo ja też byłam w ciąży i niestety nie skończyła się ona dobrze” – powiedziała.
Krótka Instrukcja. O poronieniu
Kwestiom, o których wiele osób nie chce rozmawiać i ma do tego pełne prawo, poświęcona jest kolejna z serii Krótkich Instrukcji stworzonych przez redakcję Hello Zdrowie. Instrukcja została opracowana z myślą o kobietach, które doświadczyły poronienia, ich partnerach oraz o wszystkich chcących się dowiedzieć, jak wspierać osoby znajdujące się w takiej sytuacji. To trudny temat, który jest często pomijany i źle zaadresowany przez wiele instytucji.
Poradnik o poronieniu powstał, by przełamać tabu i rozpocząć dyskusję na ten niełatwy temat. Instrukcję stworzyliśmy razem z kobietami, które doświadczyły poronienia, ich partnerami i bliskimi, fundacjami i stowarzyszeniami, które zajmują się tym tematem w Polsce, oraz specjalistami – lekarzami i lekarkami specjalizującymi się w ginekologii i położnictwie, położnymi, prawniczkami, psychologami i psychoterapeutami.
Krótka instrukcja. O poronieniu jest dostępna do pobrania bezpłatnie w formacie PDF.
Polecamy
Majka Jeżowska w poruszającym wyznaniu: „Poroniłam na scenie, między koncertami”
Belgia wprowadza urlop z tytułu utraty ciąży. Zarówno dla kobiet jak i ich partnerów. „Piękna inicjatywa”, „Bardzo potrzebne prawo”
Anne Hathaway musiała odgrywać scenę porodu tuż po swoim poronieniu. „To były najtrudniejsze chwile w mojej karierze”
„Poronienie było dla mnie przeżyciem granicznym”. Agnieszka Bar wystawą opowiada o traumie trzykrotnej utraty
się ten artykuł?