Przejdź do treści

Justyna Wydrzyńska „winna udzielenia pomocy”. Internauci: Ten wyrok to hańba!

Justyna Wydrzyńska podkreślała, że jest niewinna \Fot. RADWANSKI / AFP
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Justyna Wydrzyńska jest winna udzielenia pomocy w przerwaniu ciąży i skazał ją na 8 miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnych prac społecznych przez 30 godzin miesięcznie. „Nigdy nie powinnam być prześladowana za działalność, która chroni zdrowie i życie kobiet” – powiedziała aktywistka podczas mowy końcowej.

To wyrok bez precedensu

Justyna Wydrzyńska to aktywistka z Aborcyjnego Dream Teamu. W 2020 roku skontaktowała się z nią Anna (imię zmienione). Kobieta była w 12. tygodniu ciąży i chciała dokonać aborcji. Jak tłumaczyła, żyje w przemocowym związku. Mąż nie pozwalał jej wyjechać za granicę i przerwać ciążę. Para miała już jedno dziecko. Justyna Wydrzyńska wysłała zdesperowanej kobiecie swoje tabletki poronne. Mąż pani Anny zgłosił doniesienie na policję. Do aborcji nie doszło, bo tabletki zostały zarekwirowane. Mimo tego Wydrzyńska została oskarżona o pomocnictwo w przerwaniu ciąży. 14 marca 2023 roku zapadł wyrok w tej sprawie. Dla wielu niesprawiedliwy i bulwersujący.

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Justyna Wydrzyńska jest winna. Skazał ją na prace społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Uniewinnił ją natomiast od zarzutu posiadania tabletek z zamiarem wprowadzenia ich do obrotu, za co groziły jej trzy lata więzienia. Uzasadnienie wyroku zostało utajnione. Działaczki zapowiedziały apelację.

Justyna Wydrzyńska nigdy nie ukrywała swojej tożsamości i występowała w mediach z imienia i nazwiska. Jak podkreśliła w jednym z wywiadów, „nie ma się czego wstydzić”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Good Aging, Beauty, Verdelab
Verdelab Richevon - Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy o bogatym składzie. Nawilża, odżywia. 50 ml
179,00 zł
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Wysłała kobiecie w ciąży tabletki poronne. Grożą jej 3 lata więzienia

#jakJustyna

Tabletki, które posiadałam na własne użytek i które wysłałam Ani, są obecnie w Polsce najbezpieczniejszą metodą przerywania ciąży. Używane są powszechnie w Europie i na świecie przez miliony osób. Nie wymagają znieczulenia, nie powodują ryzyka powikłań i są bezpieczniejsze niż proste zabiegi medyczne. Wiem to z oficjalnych raportów Światowej Organizacji Zdrowia, które rekomendują, by mife&miso były substancjami dostępnymi powszechnie. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań” – mówiła Justyna Wydrzyńska w mowie końcowej.

Dalej opowiedziała o swojej motywacji: wysłała pani Annie tabletki, bo doświadczała ona przemocy ze strony partnera. Justyna doskonale ją rozumiała, bo była kiedyś w identycznej sytuacji. Obie są matkami. Jak mówiła dalej,” matki mierzące się z przemocą domową zrobią wszystko, by dzieci miały spokojne noce i aby one same mogły przestać żyć w ciągłym, wyniszczającym napięciu”.

Nigdy nie powinnam być prześladowana za działalność, która chroni zdrowie i życie kobiet” – kontynuowała.

Wymieniła organizacje, które się za nią wstawiły, m.in. Amnesty International czy Human Rights Watch i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, i które nazwały ją obrończynią praw człowieka. Justyna Wydrzyńska podkreśliła, że nie czuje się winna. Wręcz przeciwnie, utwierdziła się w przekonaniu, że zrobiła dobrze. Uważa, że trzeba podejmować ryzyko, żeby pomóc innym w potrzebie.

„Nigdy nie chciałabym dla żadnej kobiety, aby musiała przez trudne sytuacje przechodzić sama, nie mieć wsparcia od nikogo czy nawet by najbliższa rodzina była dla niej wrogiem i działała przeciwko” – mówiła.

I dalej:

„Wierzę, że pomoc drugiemu człowiekowi, gdy o nią prosi w desperacji, walcząc o wolność, jest naszą koniecznością, to element człowieczeństwa, którego się nie wyrzeknę, nie będę się wstydzić czy uważać to za przestępstwo (…) Mówię głośno: to państwo jest winne i zawiodło mnie, Annę, Izę z Pszczyny, Agnieszkę z Częstochowy i miliony kobiet w tym kraju” – powiedziała, wnosząc o uniewinnienie.

Na sali była obecna też przedstawicielka Ordo Iuris, występująca jako strona społeczna reprezentująca interesy nienarodzonego płodu, która żądała roku więzienia dla aktywistki, choć – jak udowodnił obrońca oskarżonej – nie miała do tego prawa.

Justynę Wydrzyńską wspierało tego dnia mnóstwo kobiet, które pojawiły się pod gmachem sądu, żeby okazać solidarność z nią. Historia Wydrzyńskiej poruszyła wiele osób z całego świata. W Dzień Kobiet pod siedzibą ONZ w Nowym Jorku aktywistki z  Women’s Global Network for Reproductive Rights (WGNRR) skandowały „sprawiedliwość dla Justyny”. Żeby wesprzeć Justynę, powstał specjalny hasztag #jakJustyna, który pojawia się w mediach społecznościowych. Wiele kobiet w przestrzeni internetowej podkreśla, że postąpiłoby tak samo.

Tu znajdziesz pomoc

„Nie damy się. Jesteśmy silne, a razem silniejsze i nigdy nie przestaniemy wspierać się nawzajem, nie przestaniemy pomagać w aborcjach. Nieważne, ile wyroków spróbują nam nawciskać – fikcja prawna nie zastąpi aborcyjnej rzeczywistości i pomocy” – napisały w mediach społecznościowych aktywistki z Aborcyjnego Dream Teamu

I zapewniają, że nic się nie zmieniło: nadal kobiety mogą u nich znaleźć pomoc. W podobnym tonie wypowiedziały się przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Na Facebooku przypomniały numery telefonów i organizacje, do których można się zgłosić, będąc w niechcianej ciąży.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

Do więzienia za informowanie o możliwości przerywania ciąży? Pani od Feminatywów wzięła pod lupę kontrowersyjną ustawę

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Katarzyna Kowalska

Kasia Kowalska wyznała, że partner namawiał ją do aborcji. „Musiałam ukrywać ciążę”

Aktywistki Aborcji Bez Granic

Tysiące Polek usunęły ciąże dzięki Aborcji Bez Granic. Aktywistki pokazały miażdżące statystyki

Nowe badanie pokazuje, że stosunek do aborcji znacznie się różni w zależności od płci. „Te wyniki szokują” – podkreśla Pani od Feminatywów

Aborcja bez względu na stan cywilny. Mieszkanki Indii mówią o przełomie

Chrissy Teigen

„Ona jest taką drama queen”, „Przestań już o tym mówić”. Chrissy Teigen spotkała się z hejtem po wyznaniu o aborcji. Modelka odpowiedziała

Zanim przerwą ciążę, będą musiały wysłuchać bicia serca płodu. Węgierski rząd zaostrza przepisy aborcyjne

Hiszpania

Aborcja od 16. r.ż. bez zgody rodziców i pigułka „dzień po” dla każdego. Hiszpania przeprowadza rewolucję w prawach kobiet

Manifestacja 'Ani jednej więcej"

Śmierć Izabeli z Pszczyny poruszyła całą Polskę. Teraz dwaj lekarze usłyszeli zarzuty

Żeby przyjąć tabletkę, będą potrzebowały zgody partnera. Japonki oburzone decyzją władz

W Teksasie za aborcję grozi odtąd dożywocie. „Staną się one zabójstwami” – komentuje profesorka

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat / gettyimages

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. "To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej"

MZ podało, ile w Polsce przeprowadzono aborcji w 2021 r. FEDERA: „To liczba żenująco niska, ponieważ osób potrzebujących aborcji jest dużo, dużo więcej”

Walka o prawo do aborcji w USA / gettyimages

„Czy będąc dzieckiem, mam urodzić dziecko? Czy moje życie nie ma znaczenia?”. 12-latka zaapelowała do polityków

Anna Tess Gołebiowska: "Urodziłam dziecko, ponieważ mój mąż jest pro-choice"

Anna Tess Gołębiowska: „Odważyłam się donosić ciążę w Polsce tylko dlatego, że mój mąż jest za prawem do aborcji”

„Chcę wspierać kobiety i w jednym, i w drugim nieszczęściu”- mówi Kasia Morawska, zwolenniczka legalnej aborcji i dawczyni komórek jajowych

Przez dwa tygodnie chodziła z martwym płodem. „Nigdy nie zajdę w ciążę, dopóki mieszkam w Teksasie”

„Gdyby mężczyźni robili aborcję, dostawaliby jeszcze kwiaty na koniec”. Aborcyjny Dream Team opublikował mocny spot

„Miałam wskazania medyczne”. Hanna Lis dwukrotnie mogła poddać się aborcji, dziś upomina się o prawo do decydowania dla innych kobiet

×