Przejdź do treści

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje?

Aborcja – w Polsce i na świecie. Jak wygląda, ile kosztuje? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Siatkarka
Katarzyna Skorupa o dyskryminacji kobiet w sporcie: Jesteśmy 'ładnym’ dodatkiem
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”

Aborcja to zabieg przerwania ciąży. W niektórych krajach jest legalna, w innych – nie. Dotyczy to również samej Europy. Obecnie na aborcję decydują się nie tylko kobiety i dziewczęta cispłciowe (czyli takie, które urodziły się jako kobiety), ale też osoby transpłciowe, interpłciowe oraz o innej tożsamości płciowej. Co jeszcze warto wiedzieć o aborcji w Polsce i na świecie? Odpowiadamy.

Czym jest aborcja?

Aborcja to zabieg mający na celu przedwczesne przerwanie ciąży, w wyniku której umiera zarodek lub płód. Zazwyczaj wykonywana jest ona do trzeciego miesiąca ciąży – płód nie jest wówczas dobrze rozwinięty, zabieg natomiast jest stosunkowo bezpieczny dla matki. Jak twierdzą badacze z Instytutu Guttmachera, w krajach, w których aborcja jest legalna, dokonuje się jej w 34 na 1000 przypadków, natomiast tam, gdzie jest zakazana – w 37 na 1000 przypadków.

Aborcje w Polsce

Aborcje w Polsce są nielegalne. Dopuszczalne są jedynie w dwóch przypadkach:

 • gdy ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia kobiety – musi to potwierdzić inny lekarz niż ten, który będzie wykonywał zabieg, chyba że ciąża bezpośrednio zagraża życiu kobiety,
 • gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego (do 12. tygodnia ciąży).

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. uznaje aborcję za nielegalną w przypadku poważnych i nieodwracalnych wad płodu – przerwanie ciąży w takich sytuacjach określa się mianem „aborcji eugenicznej”.

W uzasadnieniu wyroku TK w sprawie aborcji można przeczytać, że: „Z istoty przyrodzonej i niezbywalnej godności przynależnej każdemu człowiekowi oraz jej jednakowości wynika zakaz różnicowania wartości danego człowieka, a zatem jego życia. Niedopuszczalne jest twierdzenie, że z uwagi na jakieś cechy jedna jednostka jest mniej warta od innej jako człowiek. Twierdzenie to odnosi się nie tylko do fazy postnatalnej, ale dotyczy także fazy prenatalnej życia człowieka. Bez względu na fakt narodzin cecha danej istoty, którą jest bycie człowiekiem, nie ulega zmianom”.

Zdaniem Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Polsce dokonywanych jest rocznie od 80 do 200 tys. aborcji. Organizacja ta twierdzi jednak, że ich faktyczna liczba jest trudna do ustalenia. Szacuje się również, że w 15 proc. przypadków Polki decydują się na aborcję w Niemczech, Czechach oraz innych krajach Europy. Według Centrum Badania Opinii Społecznej, około 30 proc. kobiet w Polsce przynajmniej raz w życiu miała aborcję – tak przynajmniej wskazują badania z 2013 r.

Rodzaje aborcji

Jak wygląda aborcja? To zależy od jej rodzaju:

 • aborcja farmakologiczna – następuje poprzez zażycie pewnych środków farmakologicznych, takich jak metotreksat czy mifepriston (do końca 10. tygodnia ciąży),
 • aborcja chirurgiczna – w tym przypadku stosuje się dwie metody: operacyjne rozszerzenie szyjki macicy i aspirację, czyli odessanie zarodka pod ciśnieniem przy pomocy specjalnej rurki (między 7. a 12. tygodniem ciąży), a także łyżeczkowanie płodu (wykonuje się je między 10. a 22. tygodniem ciąży),
 • usuwanie płodów nadliczbowych w przypadku ciąży mnogiej – następuje to poprzez zastrzyk dosercowy z chlorku potasu, a cały zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą aparatu USG (w drugim trymestrze ciąży),
 • wywołanie akcji skurczowej – jest to możliwe za sprawą oksytocyny lub prostaglandyn, czasem przed nimi podaje się również mifepriston (zabieg przeprowadza się między 12. a 22. tygodniem ciąży),
 • wczesna laparotomia – jest to chirurgiczne otwarcie jamy brzusznej i usunięcie z niej płodu, zwykle związana jest z wycinaniem przydatków, wykonuje się ją najrzadziej – zwłaszcza wtedy, gdy zdiagnozowane zostaną choroby macicy, np. nowotwór.
strajki kobiet w Polsce

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja w Polsce? Zwykle od trzech do czterech tys. zł. Jakie są ceny usuwania ciąży za granicą? Obecnie wygląda to następująco:

 • aborcja w Niemczech – można ją wykonać legalnie do 12. tygodnia ciąży, jej koszt wynosi od 200 do 600 euro, w zależności od jej rodzaju oraz kliniki, przy czym aborcja chirurgiczna kosztuje więcej niż farmakologiczna,
 • aborcja w Czechach i na Słowacji – podobnie jak w Niemczech, można ją przeprowadzić do 12. tygodnia ciąży, natomiast jej koszt to około 350-400 euro,
 • aborcja w Holandii – przeprowadza się ją do 23. tygodnia ciąży, a jej koszt po 18. tygodniu wynosi 800-900 euro,
 • aborcja w Austrii – w tym przypadku koszt jest niezależny od zastosowanej metody, jej cena do 10. tygodnia ciąży wynosi 560 euro, natomiast po 10 tygodniu – 600 euro, zabieg można przeprowadzić do 14. tygodnia ciąży.

Kiedy można dokonać aborcji?

W Polsce, jeśli ciąża zagraża życiu kobiety, można dokonać aborcji w każdym momencie – decyzję o tym podejmuje lekarz oraz drugi lekarz, które nie będzie przeprowadzał zabiegu. Jeśli do zabiegu doszło w wyniku kazirodztwa lub gwałtu, decyzję o możliwości dokonania aborcji podejmuje najpierw prokurator, który potwierdza lub zaprzecza wystąpieniu okoliczności, w których doszło do zajścia w ciążę. Następnie taką aborcję można przeprowadzić do 12. tygodnia życia.

Decyzja o ciąży / istockphoto

Do kiedy najczęściej można usunąć ciążę? Jak się okazuje, teoretycznie można to zrobić do 23. tygodnia ciąży, a więc do momentu, kiedy płód nabierze zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki (w praktyce dokonuje się jej najczęściej do 22. tygodnia).

Aborcja na świecie

Każdego roku na świecie dokonuje się 40-50 milionów aborcji, czyli około 125 tys. zabiegów dziennie. W każdym kraju wykonywanie aborcji jest regulowane prawnie. Przepisy różnią się również w obrębie samej Unii Europejskiej. Jak wygląda to w Europie i innych krajach świata?

Aborcja w Europie

Gdzie aborcja jest legalna? W Europie usunięcie ciąży jest najczęściej możliwe do 12. tygodnia – tak to wygląda m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, a także na Ukrainie i na Węgrzech. W Austrii można legalnie przeprowadzać aborcję do 14. tygodnia ciąży, a w Holandii – do 23. tygodnia. W Szwajcarii takie rozwiązanie jest dostępne do 18. tygodnia, a w wyjątkowych przypadkach – do 22. tygodnia. Restrykcyjne prawo dotyczące aborcji obowiązuje natomiast w Andorze, San Marino, Watykanie oraz na Malcie. W tym ostatnim przypadku obowiązuje również jej zakaz w przypadku gwałtu, kazirodztwa, a nawet zagrożenia życia kobiety. Kary za nią grożą zarówno lekarzom wykonującym zabieg, jak i samym matkom.

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić"

Aborcja w innych krajach

W Stanach Zjednoczonych aborcja jest legalna, jednak konkretne regulacje różnią się między sobą w zależności od stanu. Prawo jest również stosunkowo liberalne w Republice Południowej Afryki, gdzie aborcji można dokonać do 13. tygodnia ciąży. Bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. W takich krajach, jak Dominikana, Salwador, Haiti i Nikaragua obowiązuje całkowity zakaz aborcji. W Hondurasie grozi za to 10 lat więzienia.

 

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK190094/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430747/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK518961/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560521/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5473035/

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak ciężarne Polki czują się podczas wizyt ginekologicznych? „To nie są utopijne potrzeby, z 'innego świata'”

HELLO PIONIERKI: Jak Janina Kosmowska została krakowską królową kefiru, bo nie mogła pracować w aptece

„Lekarz bez uprzedzenia wepchnął mi palce w miejsce intymne. Niezbyt komfortowa i przyjemna sytuacja” – mówi Justyna Kokoszenko o traumatycznej wizycie u ginekologa

Weź udział w ankiecie #SpisKobiet organizowanej przez WIMIN

Spis Kobiet – porozmawiajmy szczerze o naszych ciałach

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Wołoszyńska badała nowe gatunki glonów, wykorzystując swój talent do precyzyjnego rysowania

Hasina Joya / Archiwum prywatne

Hasina Joya: Mamy umiejętności i wykształcenie, które sprawiają, że moglibyśmy się odwdzięczyć za pomoc krajowi, który nas przyjął

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

„Ujawnienie informacji o ciąży bez zgody osoby w ciąży to przemoc” – apeluje Maja Staśko

Maria Zakrzewska

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zakrzewska udowodniła, że kobiety powinny zostawać lekarzami z tego samego powodu co mężczyźni – ponieważ tego chcą!

HELLO PIONIERKI: Jak Wanda Grabińska udowodniła, że ma dość uzdolnień umysłowych, by zostać pierwszą w Polsce sędziną

Uma Thurman wyznała, że dokonała aborcji jako nastolatka

Uma Thurman dokonała aborcji jako nastolatka. „To była najtrudniejsza decyzja w życiu, ale dzięki temu dojrzałam do roli matki”

Aleksandra Kwaśniewska zwraca się do kobiet, które wybrały bezdzietność: Zasmuca mnie poziom braku zrozumienia, z którym musicie się mierzyć

PProf. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

Prof. dr hab. Paweł Łuków o pośmiertnym zapłodnieniu: mamy prawo decydować o tym, co się stanie z naszym ciałem po śmierci

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Simone Biles

Simone Biles: Nie chcę, aby kolejna młoda gimnastyczka ani jakakolwiek inna osoba doświadczyła horroru, który przeżyłam

"Chcesz zapobiec aborcji? Następnym razem kontroluj swój wzwód" - głosi broszura skierowana do mężczyzn

„Wzwód zabija”, czyli mężczyzno, chcesz zapobiec aborcji, ale nie wiesz, jak to zrobić? Organizacja pro-life przygotowała przyspieszony kurs dla żółtodziobów

Billie Ellish/ fot. Jesse Grant/Getty Images

Billie Eilish: Niedobrze mi się robi, gdy pomyślę, jak wielu mężczyzn milczy w kwestii praw kobiet

HELLO PIONIERKI: Jak Józefa Kodisowa otwierała drzwi polskim filozofkom i psycholożkom, znosząc „ćmiakanie” kolegów-studentów

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Kabul, 20 sierpnia / zdj. Haroon Sabawoon/Anadolu Agency via Getty Images

„Kilka dni temu w Polsce wylało się szambo”. Natalia Gebert o reakcjach Polaków na kryzys w Afganistanie

Angelina Jolie

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie, by wspierać prawa człowieka. Udostępniła poruszający list młodej Afganki

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Sikorska „po trupie profesora” pokazała, gdzie jest „miejsce dla pań” na uniwersytecie, a potem w aptekarstwie

Ludwika Włodek w Afganistanie/

Ludwika Włodek: Cykl kroków w tył i w przód starszym Afgankom jest znany, ale dziewczynom, które urodziły się w innych realiach, może być bardzo ciężko

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

barbara pasek

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą