Jane Fonda była kiedyś instruktorką fitness. Dziś, mając 85 lat, nadal jest w świetnej formie. Wiemy dlaczego
Nie tylko szczerość w mówieniu na tematy powszechnie uchodzące za trudne oraz piękne naturalnie siwe włosy, ale także świetna forma to cechy rozpoznawcze 85-letniej Jane Fondy, amerykańskiej aktorki i aktywistki. Ikona Hollywood już w latach 80. ubiegłego wieku jako trenerka fitness zachęcała do aktywności fizycznej. Okazuje się, że nadal jest w stanie wykonać tamte treningi. „Ćwiczę tak każdego dnia” – opowiada w najnowszym wywiadzie.
„To naprawdę działa!”
Trenerki fitness zdobywają coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nic dziwnego, dzięki technologii instruktorki mogą docierać do odbiorczyń i odbiorców za pomocą przeróżnych kanałów. Jednak w świecie sprzed Instagrama, popularnych reels czy też Youtuba, ten zawód także istniał. Trenerki nagrywały swoje ćwiczenia na kasetach VHS. Nagrywała je także Jane Fonda, kultowa amerykańska aktorka, która zawsze była wielką propagatorką ćwiczeń fizycznych. Jej taśmy cieszyły się ogromną popularnością. Dość powiedzieć, że wydana w 1982 roku „Jane Fonda’s Workout” jest jedną z najlepiej sprzedających się kaset VHS wszech czasów!
I choć od tamtej pory minęło kilkadziesiąt lat, to gwiazda nadal chętnie wykonuje te same ćwiczenia. A to jest dowód na to, że promowane przez nią treningi były skuteczne, bo pomogły jej zachować formę do późnych lat. Opowiedziała o tym w wywiadzie dla „Elle”.
„To naprawdę działa” – przekonuje w rozmowie z dziennikarzami. „Mam teraz 85 lat i nie mogę wykonać pełnego treningu jako takiego, ale codziennie wykonuję te same ruchy, tylko wolniej i z mniejszą wagą. Ale faktem jest, że zachowałam formę (…) dzięki temu, co robię, nawet jeśli robię to teraz wolniej”
Z wywiadu płynie też ważne przesłanie: jeśli ktoś marzy o dobrej formie, nie musi biegać na siłownię. Zdaniem aktorki, wystarczą dobre chęci i proste sprzęty, które możemy zamontować w domu. Jej zdaniem warto ćwiczyć, żeby w przyszłości móc nosić na rękach swoje wnuki, co sama uwielbia robić. Regularna aktywność fizyczna to także okazja, żeby wzmocnić swoje plecy czy kręgosłup, nawet jeśli ma się 30 lat. Za jakiś czas na pewno nam za to podziękuje!
Ostatnie miesiące nie były dla Fondy łaskawe. Aktorka leczyła chłoniaka nieziarniczego. Na szczęście chemioterapia okazała się skuteczna. Dziś Fonda cieszy się dobrym samopoczuciem. Jej zdaniem zawdzięcza to także właśnie ruchowi.
„Każdy psycholog czy psychiatra powie ci o endorfinach, które są uwalnianie podczas ćwiczeń aerobowych. To dobre substancje chemiczne w mózgu, a przecież wszyscy chcemy czuć się dobrze” – powiedziała w wywiadzie.
Jak często należy ćwiczyć?
Na te pytania odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia, która przygotowała wytyczne. Naukowcy przez 10 lat (bo tyle minęło od ostatnich wytycznych) obserwowali wszystkie grupy wiekowe, aby udzielić precyzyjnych informacji. Nie tylko dzieci, ale i nastolatki, dorośli i osoby starsze powinny być aktywne fizycznie i regularnie uprawiać sport.
W wytycznych uwzględniono także kobiety w ciąży oraz osoby z przewlekłymi chorobami. Poza tym istotna była nie tylko informacja o częstotliwości treningu, ale też o czasie jego trwania oraz intensywności.
Dla dzieci od 5. do 17. roku życia zalecana jest codzienna aktywność trwająca co najmniej 60 minut każdego dnia o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Osoby dorosłe (od 18. do 64. roku życia) na trening o umiarkowanej intensywności powinny poświęcić od 150 do 300 minut, zaś na trening o wysokiej intensywności od 75 do 150 minut.
Około 150 minut na trening o umiarkowanej intensywności powinny znaleźć czas także kobiety w ciąży, zaś osoby starsze i z chorobami przewlekłymi powinny ćwiczyć co najmniej 3 dni w tygodniu.
źródła: WHO, elle.com
Zobacz także
„Dbanie o siebie to dawanie sobie czasu i takiej aktywności, która nam sprawia radość” – mówi Olga Paprocka, nauczycielka Jogi Vinyasa
„Dzięki gimnastyce słowiańskiej ćwiczonej regularnie, postawa staje się bardziej sprężysta, PMS, bóle kręgosłupa, jak i bolesne miesiączki mijają, wyrównuje się cykl menstruacyjny” – mówi trenerka Julia Marcinowska
„Efektem tańca jest redukcja stresu, napięć, relaksacja, utrata zbędnych kilogramów oraz dobra zabawa” – mówi Beata Kowalska, instruktorka tańca terapeutycznego
Polecamy
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?
Tapering – twój sposób na przebiegnięcie maratonu. Czy zrobisz to sama?
się ten artykuł?