Jak często prać stanik? Robimy to zbyt rzadko
Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak często prać swój stanik? Przecież przy klatce piersiowej codziennie rozwija się mnóstwo bakterii. Szczególnie w upalne dni, gdy między piersiami zbiera się najwięcej potu. Niektóre kobiety robią to raz na miesiąc, inne raz na tydzień, a jeszcze inne codziennie. Czy jest jedna zasada?
Pierz stanik jak najczęściej
Jak najczęściej to znaczy, że najlepiej codziennie. Stanik ma bezpośredni kontakt ze skórą. W dodatku jest umiejscowiony na klatce piersiowej, a jest to miejsce, które bardzo się poci. Brudny stanik oznacza dużą ilość potu, rozwój bakterii oraz niszczenie elastyczności włókien. Jeśli był upalny dzień, wypierz bieliznę jeszcze tego samego dnia. Wyjdzie to lepiej dla twojego zdrowia, komfortu oraz samego ubrania. Jeśli nie dbasz o częste pranie, doprowadzasz stanik do szybszego rozciągnięcia, a więc zniszczenia. Oczywiście nie zawsze mamy czas i energię, żeby codziennie wstawiać pranie. Bieliznę możesz wrzucić do kosza na brudne rzeczy, kluczem jest to, aby przepoconego stanika nie zakładać kilka dni z rzędu.
Jeśli nie nosiłaś długo stanika i nie byłaś bardzo spocona możesz go wykorzystać kolejnego dnia. Wszystko zależy od warunków pogodowych i twojej aktywności. Pamiętaj jednak o regularnym praniu, na staniku możesz nie widzieć brudu, ale on tam jest.
Jak prawidłowo prać stanik?
Różne kobiety, różne staniki, różne sposoby na pranie. Istnieją głównie dwa – albo pralka, albo pranie ręczne. Jeśli decydujesz się na pralkę, lepiej wrzucać do niej tylko twarde staniki, sportowe lub te bez ozdób. Taka bielizna ma zwykle grubsze włókna oraz wzmocnienia, więc szybkie wirowanie w pralce nie powinno jej zaszkodzić. Staniki dobrze jest włożyć do oddzielnych woreczków, aby haftki nie zaczepiły się o inne ubrania lub wykorzystać specjalne kule do prania biustonoszy, które nie tylko chronią inne ubrania, ale też zapobiegają odkształcaniu się bielizny. Bardziej delikatne staniki, z wszelkimi ozdobami, koronkami i innymi dekoracjami powinny być prane ręcznie. Unikniemy rozerwania i rozciągnięcia małych włókien, a stanik będzie służył dłużej.
Do prania ręcznego potrzebna będzie miska z ciepłą wodą oraz odrobiną delikatnego chemicznego środka. Może być to płyn lub proszek. Stanik mocz przez kilka minut, a następnie zgniataj tak, aby wytworzyła się piana. Uważaj na koronki. Potem spłucz letnią lub zimną wodą. Suszenie powinno zawsze odbywać się na suszarce do wieszania, nigdy tej mechanicznej. Przed rozwieszeniem stanika, przyduś go lekko ręcznikiem, aby usunąć nadmiar wody.
Co z plamami?
Plamy najlepiej usuwać mydłem i ciepłą wodą. Należy delikatnie trzeć pobrudzone miejsce, aby mydło weszło między włókna. Dobrze jest chwilę pomoczyć takie ubranie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Na plamy pomoże też wrząca woda, ale też nie każdy stanik możesz nią potraktować.
Jeśli będziesz stosować się do tych zasad, twój stanik będzie ci długo służył. A ty zachowasz pełen komfort i higienę osobistą.
Źródło: purewow
Polecamy
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
Izabela Sakutova: „Piersi menopauzujących kobiet zmieniają swój rozmiar, co bywa dla wielu pań zaskoczeniem”
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
„Klej na skrzydełkach podpasek zamarza i nie trzyma, a tampon z aplikatorem zamienia się w lodowaty szpikulec”. Jak przechodzi się okres na Grenlandii?
się ten artykuł?