Przejdź do treści

Jak dbać o biustonosz? Rozmawiamy z brafitterką Izabelą Sakutovą

Jak dbać o biustonosz? Rozmawiamy z brafitterką Izabelą Sakutovą Diego Martins/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Polki najczęściej zmieniają biustonosz po 2-3 dniach, a niektóre panie deklarują, że robią to codziennie. Jaką zasadę powinno się przyjąć? O odpowiedź poprosiliśmy Izabelę Sakutovą – międzynarodową ekspertkę brafittingu i lingerie styling. Brafitterka podpowiedziała nam również, jak prać i przechowywać biustonosz, by uniknąć deformacji.

 

Marta Dragan: Jak często powinno się zmieniać biustonosz?

Izabela Sakutova: Ogólna zasada jest taka, by nie nosić tego samego stanika dwa dni z rzędu. Co do zasady powinnyśmy nosić biustonosz jeden dzień i dać mu odpocząć jedną dobę. Największym wrogiem delikatnych włókien elastanowych, które wykorzystywane są w tylnym pasie obwodu biustonosza, jest wysoka temperatura. Pod jej wpływem osłabiają się i pękają. W związku z tym temperatura naszego ciała również sprzyja osłabieniu kondycji włókien. Przerwa w noszeniu pozwala na dłużej zachować pierwotny kształt biustonosza i przedłuża jego użytkowanie. Swoim klientkom polecam wcielić w życie zasadę trzech biustonoszy: jeden nosimy, drugi pierzemy, trzeci odpoczywa.

Producenci jakościowej bielizny mówią, że biustonosz – jeżeli jest prawidłowo użytkowany – powinien wystarczyć na co najmniej 200 noszeń. Jeżeli założymy, że mamy 3 biustonosze i nosimy je wymiennie, rotujemy w ciągu tygodnia, to powinny posłużyć nam spokojnie na 2 lata. Jest to inwestycja w wygodę, wspaniały kształt i w zdrowie piersi na długi czas.

Co świadczy o tym, że stanik nie nadaje się już do użytku?

Producenci jakościowej bielizny mówią, że biustonosz – jeżeli jest prawidłowo użytkowany – powinien wystarczyć na co najmniej 200 noszeń. Jeżeli założymy, że mamy 3 biustonosze i nosimy je wymiennie, rotujemy w ciągu tygodnia, to powinny posłużyć nam spokojnie na 2 lata. Jest to inwestycja w wygodę, wspaniały kształt i w zdrowie piersi na długi czas.

Pierwszym takim sygnałem, który świadczy o tym, że nasz biustonosz nie nadaje się już do użycia jest zbyt luźny tylny pas jego obwodu. Kiedy zapinamy go na najciaśniejszą haftkę, bo z czasem nam się rozciągnął i widzimy wystające gumki, oznacza, że biustonosz stracił elastyczność i nie zapewnia już wymaganego podtrzymania. W rezultacie nie utrzymuje stabilnie miseczek na ciele, powodując ich przesuwanie się w ciągu dnia. Kolejne sygnały to przebicie kanalika fiszbinowego powodującego wyjście fiszbiny, a także wyblakły kolor.

Pielęgnacja bielizny – jak prać, aby służyła nam jak najdłużej?

Tym, co teraz powiem pewnie rozzłoszczę część kobiet, ale co do zasady biustonosze powinno prać się ręcznie. Wiem, że to niezbyt wygodne i czasochłonne, ale taki sposób pielęgnacji jest po prostu najskuteczniejszy i pozwala przedłużyć życie naszego biustonosza. Kolejną bardzo istotną kwestią jest temperatura prania. Absolutnie nie gotujemy. Pierzemy w letniej wodzie – do 30°C. Obwód biustonosza wykonywany jest z materiału z dużą ilością włókien elastanowych. Jeśli potraktujemy go wysoką temperaturą, to włókna elastanowe zaczną twardnieć, a następnie łamać się. I wtedy gołym okiem możemy dostrzec wystające gumki, a to oznacza, że obwód nie nada nam stabilnego podtrzymania, czyli nie spełni swojego podstawowego zadania. Odradzam pranie w proszku do prania, ponieważ jest zbyt agresywny dla włókien elastanowych. Lepiej sprawdzą się specjalistyczne płyny do prania bielizny. Przed praniem warto zapiąć haftki, to uchroni delikatne tkaniny i koronki przed zaciągnięciami.

Rozumiem, że pani pierze ręcznie?

Tak. Do miski wlewam ok. 5 ml specjalnego ekologicznego produktu Soak Wash. Następnie wrzucam biustonosze, zostawiam na 15 minut i pranie jest gotowe. Pranie robi się samo, bez tarcia, bez szorowania, bez wyżymania. Nie ma nawet potrzeby płukania, bo produkt praktycznie się nie pieni, ale ja to z przyzwyczajenia robię. Delikatnie odciskam tylko nadmiar wody i nie przewieszam przez sznurki, a układam na płasko na ręczniku rozłożonym na suszarce. Oprócz tego należy suszyć bieliznę z dala od źródeł ciepła, bo włókna elastanowe w wyniku wysokiej temperatury ulegną zniszczeniu.

Pierwszym takim sygnałem, który świadczy o tym, że nasz biustonosz nie nadaje się już do użycia jest zbyt luźny tylny pas jego obwodu. Kiedy zapinamy go na najciaśniejszą haftkę, bo z czasem nam się rozciągnął i widzimy wystające gumki, oznacza, że biustonosz stracił elastyczność i nie zapewnia już wymaganego podtrzymania. W rezultacie nie utrzymuje stabilnie miseczek na ciele, powodując ich przesuwanie się w ciągu dnia. Kolejne sygnały to przebicie kanalika fiszbinowego powodującego wyjście fiszbiny, a także wyblakły kolor.
Kasia Kulpa, Stanikomania / Archiwum prywatne

Na rynku dostępne są specjalne kulki, do których można włożyć biustonosz i tak postaci uprać w pralce. Producenci zapewniają, że dzięki temu biustonosz nie odkształci się. Co pani sądzi o takich rozwiązaniach?

Oczywiście można i rzeczywiście te kulki sprawiają, że usztywniane miseczki nie ulegają odkształceniu, że haftki nie uszkadzają materiału miseczek, a fiszbina nie wychodzi z kanalika fiszbinowego. Tylko należy pamiętać o tym, żeby ustawić program na pranie ręczne, bo wówczas mamy pewność, że temperatura nie będzie zbyt wysoka. Dodatkowo, kulki te sprawdzają się dla kobiet posiadających mniejsze i średnie piersi. Te z pełnymi i obfitymi, niestety, nie będą w stanie z nich korzystać, bo są one dla ich miseczek za małe.

A jak przechowywać biustonosze?

Jeżeli mamy usztywniane miseczki to rozkładamy biustonosze na płasko i nakładamy jeden na drugi. Jeśli mamy miękkie miseczki, to układamy biustonosze na zasadzie miska w miskę.

Co sądzi pani o bieliźnie bazarowej i tej z sieciówek?

Jestem absolutnie przeciwna. Wiem, że cena dość często jest tym czynnikiem decydującym, ale takie produkty po prostu nie wytrzymują próby czasu. Są tanie i służą nam na krótko. Jakościowe biustonosze są stworzone z co najmniej 35 elementów. Tanie z kilku do kilkunastu maksymalnie. To jest pierwszy czynnik, który wpływa na cenę i który powoduje, że ten lepszy jakościowo, będzie używany przez dłuższy okres i będzie inwestycją na długie lata. Ten tani po paru praniach do niczego już się nie nadaje, bo po prostu zaczyna się rozpadać – tylny pas biustonosza zaczyna się rozciągać i nie utrzymuje stabilnie miseczek na ciele, powodując ich przemieszczanie z każdym ruchem. Mało jakościowe fiszbiny są bardzo rozciągliwe i nie zapewniają odpowiedniego kształtu i podtrzymania piersiom. Dodatkowo, dość często ich końce nie są łagodnie wykończone i wychodzą z biustonosza przebijając się przez kanalik fiszbinowy.

iStock

Kolejna sprawa to ograniczenia rozmiarowe. Oferta na bazarze czy w sieciówce jest bardzo skąpa. Wówczas często podejmujemy kompromis pomiędzy tym, czego oczekuje nasze ciało a tym, co jest dostępne. Jeżeli wybierzemy się do sklepu, który zajmuje się brafittingiem, to mamy do wyboru szeroką gamę rozmiarów i konstrukcji. Nie musimy kupować na oko. Możemy przymierzyć, wypróbować na sobie. A należy pamiętać, że nawet w jednej marce różne modele potrafią mieć różne rozmiary. Z czego wynikają te różnice? A z rodzaju materiału, z kroju, różnic rozmiarowych wynikających z krajów pochodzenia biustonosza, ale nawet z koloru. Ciemniejsze kolory mają na przykład tendencję do skurczania materiałów więc w tym samym modelu biustonosza możemy mieć różne rozmiary w zależności od koloru zabarwienia produktu.

Czyli jakość idzie w parze z ceną?

Oczywiście, że tak i w bieliźnie ma to wyraźne przełożenie na jakość materiału, fiszbin, dodatków, na komfort ramiączek, bo te tańsze często bywają bardzo szorstkie, twarde, wrzynające się w ciało.

 


Izabela Sakutova – międzynarodowy ekspert brafittingu z kilkunastoletnim doświadczeniem. Autorka jedynej wydanej w Polsce i w Rosji książki na temat sztuki brafittingu: „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Zapalony szkoleniowiec, szefowa działu marketingu i PR marek Panache, Bluebella, Soak Wash i Bijoux Indiscrets w Polsce, współwłaścicielka firmy So Chic oraz sieci profesjonalnych salonów brafittingowych Bra Studio w Bułgarii.

Zapoczątkowała w naszym kraju szerzenie nowej dziedziny wiedzy – brafittingu. Jest inicjatorką i organizatorką wielu kampanii promujących zdrowie piersi i wspierających fundacje charytatywne – kampania Dotykam=Wygrywam, Modelled by Role Models – Nowy Wymiar Piękna czy Klinika Stanika.

Izabela Sakutowa jest brafittingową konsultantką m.in. Darii Widawskiej, Beaty Sadowskiej, Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej, Ilony Felicjańskiej, Elżbiety Romanowskiej, Karoliny Szostak, Aleksandy Kisio, Anny Męczyńskiej, Ewy Wojciechowskiej, Anny Iberszer, Anny Gzyry i wielu innych gwiazd. Ekspert brafittingu w programie telewizji Polsat „Supermodelka Plus Size”. Świeżo upieczona laureatka konkursu Malborskiego Mistrza Biznesu 2017 w kategorii Fachowiec Roku.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nie chcesz? To nie noś! Coraz więcej kobiet dołącza do „klubu bez stanika”

„Nie wyobrażam, sobie, jak można komentować bieliznę uczennic i uczniów” – pisze Pani od Feminatywów o aferze w jednym z lubelskich liceów

Nie jesteśmy gotowi na oglądanie piersi bez erotycznego podtekstu. Pokazała to nowa kampania Adidasa

Nie jesteśmy gotowi na oglądanie piersi bez erotycznego podtekstu. Pokazała to nowa kampania Adidasa

Stanik sportowy, czyli biust pod kontrolą. Jak wybrać najlepszy?

Kobieta

„Biustonosz jest fałszywą potrzebą”. Ekspert wyjaśnia, dlaczego nienoszenie stanika jest zdrowsze dla piersi

Gillian Andreson rezygnuje z noszenia staników

Gillian Anderson zrezygnowała z noszenia biustonoszy. „Nie obchodzi mnie, czy moje piersi będą zwisać do pępka”

"Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek" - podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

„Noszenie stanika to wybór, a nie obowiązek” – podkreśla edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

Jak często prać stanik? Robimy to zbyt rzadko

Nie chcesz chodzić w staniku? To tego nie rób!

Uśmiechnięta dziewczyna

Czy mając mały biust, trzeba nosić biustonosz? I czy tylko dlatego, że „nie wypada”, „to nieelegancko” czy „zasłonić kompleksy”? Brafitterka odpowiada

Izabela Sakutova: nie ma brzydkich piersi, są tylko źle ubrane

Na zdjęciu aktor i kulturysta Arnold Schwarzenegger- HelloZdrowie

Arnold Schwarzenegger o przemocowym ojcu i rodzinnej tragedii: „Wracał do domu pijany o trzeciej nad ranem i krzyczał”

Luna psia terapeutka podczas dyżuru na SORze w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy / na zdjęciu piesek na rękach ratowniczki medycznej

Luna – psia terapeutka, która podbiła i… podzieliła internet. „Z punktu ludzkiego dobry pomysł, z psiego fatalny”

Na zdjęciu Katarzyna Dowbor, prezenterka telewizyjna- HelloZdrowie

„Wiek nie ma tu nic do rzeczy!”. Pani od Feminatywów o rażącej dyskryminacji w show-biznesie

Pamela Kozioł, prezeska fundacji Niezdiagnozowani

Za młodzi na choroby. Bo przekleństwo ageizmu dotyczy nie tylko osób starych

Karolina Zawadka / fot. archiwum prywatne

„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem

Na zdjęciu siedząca kobieta w ciąży w komunikacji miejskiej, patrząca w dal- HelloZdrowie

Ciężarna nie może stać w autobusie i w kolejce. „To nie fanaberia, a kwestia czysto medyczna”

Al Pacino podczas spotkania w Nowym Jorku

83-letni Al Pacino zostanie ojcem. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą późne ojcostwo

Katarzyna Zwolska-Płusa fundacja Dziewczyny w spektrum

„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

Grafika-kolaż przestawiająca dzieci

Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

Portugalia wprowadza czterodniowy tydzień pracy - na zdjęciu wąskie, kolorowe alejki w Ferragudo, Algarve, Portugalia

W tym kraju dziś już miałabyś wolne. Kolejne państwo wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Billie Eilish

Billie Eilish ostro do osób krytykujących jej wygląd: „Przez pięć lat równaliście mnie z ziemią”

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

Dziewczynka w okularach patrzy na wystawę sklepu

„Nielubienie dzieci” nie jest OK. – Dzieci to nie czekolada czy sernik z rodzynkami – zauważa Sonia, autorka profilu „Histeria.sztuki”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami