Przejdź do treści

„Dla wielu dziewczyn to rodzaj terapii” – mówi Martyna Dominikowska, trenerka „zakazanego” tańca exotic

Martyna Dominikowska
Martyna Dominikowska, zawodniczka i trenerka Exotic / zdj. Weronika Walczak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Victoria Beckham o współczesnych kanonach piękna: „Nie chodzi o bycie w określonym rozmiarze. Chodzi o to, by wiedzieć, kim się jest i być szczęśliwym w swojej skórze”
Wstrząsająca relacja polskiego lekarza z Ukrainy: „Weszli na OIOM, związali lekarza, który tam był, kazali mu klęczeć, a w usta włożyli mu granat”
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
„W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej mojej córce dano w twarz” – pisze Piotr Jacoń, dziennikarz i ojciec transpłciowej Wiktorii
74-letnia Maye Musk na okładce w stroju kąpielowym. „Mam nadzieję, że kobiety lepiej poczują się we własnej skórze”

– Czasem śmieję się, że kiedyś tańczyłam dla facetów, a teraz dla kobiet – opowiada Martyna Dominikowska, jedna z najbardziej utytułowanych trenerek i zawodniczek exotic w Polsce. Taniec na rurce w butach na niebotycznie wysokim obcasie i platformach poznała w klubie nocnym. Dziś  z jego pomocą pomaga dziewczynom nie tylko rzeźbić ciało, ale też odzyskiwać poczucie własnej wartości.

„Sama w życiu bym się nie doważyła, żeby spróbować”

– Zaczęłam tańczyć, jak miałam osiem lat. To były zwykłe, grupowe zajęcia w szkole podstawowej. Później był taniec towarzyski, nowoczesny… Jak miałam dwadzieścia jeden lat, wpadłam na pomysł, żeby pracować w klubie nocnym. Brakowało kasy, chciałam zarobić. Potrafiłam tańczyć i chciałam to wykorzystać. To właśnie w klubie miałam okazję po raz pierwszy dotknąć rurkę – opowiada Martyna Dominikowska, jedna z najbardziej utytułowanych trenerek i zawodniczek exotic oraz prekursorka tej odmiany pole dance w Polsce. – Szybko zaczęły fascynować mnie akrobacje, z wykonaniem których miałam początkowo problemy.  To był dla mnie szok. W tańcu zawsze wychodziło mi wszystko, uważałam się za bardzo sprawną i zdolną fizycznie. A tutaj pojawiły się problemy ze zwykłymi obrotami i wejściem na rurkę. Ta niemoc mnie zafascynowała. Musiałam naprawdę mocno się napracować, żeby coś zrobić i żeby wyglądało to ładnie, estetycznie dla oka. To był 2010 rok i nie było wtedy zbyt wielu możliwości trenowania pole dance, nie mówiąc o exoticu, więc podczas pracy zdarzało mi się spędzać masę czasu w pokojach do tańców prywatnych i ćwiczyć na rurce. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że za dziesięć lat exotic w Polsce będzie tak popularny, a ja będę zarabiać na życie, ucząc dziewczyny tańczyć – wyśmiałbym go – mówi Martyna.

Marta trafiła na exotic dzięki swojej instruktorce pole dance / zdj. Weronika Walczak

Z kolei Marta, która pracuje jako graficzka, trafiła na exotic dzięki swojej ówczesnej instruktorce pole dance. – To ona zaproponowała, że pożyczy mi swoje buty – akurat miałyśmy ten sam rozmiar – i na kolejnych zajęciach potańczymy. Sama w życiu bym się nie doważyła, żeby spróbować. I nie chodzi tutaj o skojarzenia z klubami nocnymi i striptizem, ale o to, że był to spory wydatek. Kilka lat temu buty do exotica były naprawdę drogie, a bez butów nie ma szans, żeby sprawdzić, czy ta forma aktywności ci odpowiada, czy nie – wyjaśnia Marta. Godzina zajęć wystarczyła, by przekonać Martę, żeby zainwestować nie tylko w buty, ale również lekcje exotica.

– Po przeprowadzce do Warszawy szukałam dobrego studia polce dance, a szkoła, którą wtedy prowadziła Martyna, mieściła się niedaleko mojego mieszkania, więc nie było wymówek. Jak tam trafiłam, to trzeba było spróbować exotica. Moją uwagę  na początku przyciągnęły buty na niebotycznie wysokich platformach i obcasach. Zaraz potem był sam charakter exotica, który jest sexy, wyzwala kobiecość i jest idealnym połączeniem tańca i siły – podkreśla Ada, którą tak zafascynował świat exotica, że rok po rozpoczęciu exoticowych treningów postanowiła wziąć udział w swoich pierwszych zawodach. – Zajęłam czwarte miejsce na piętnaście zawodniczek, z których większość była instruktorkami. Czułam się, jakbym wygrała. Do dziś w głowie mam zarówno choreografię, jak i muzykę. Oczywiście, był stres i obawy, że się skompromituję, ale jak tylko weszłam na scenę, usłyszałam oklaski, doping moich bliskich, którzy byli tam specjalnie dla mnie, to dostałam takiego powera, że wystrzeliłam w kosmos. Niesamowite uczucie – wspomina Ada.

Exotic rzeźbi ciało…

Exotic to – najkrócej mówiąc – taniec na rurce w wysokich butach (wysokie obcasy i platformy). Klasyfikowany jest jako jeden z nurtów pole dance, który według badaczy swoje korzenie ma w afrykańskich zabawach plemiennych lub – według innych źródeł – gimnastyce wykonywanej przez Hindusów (tzw. Mallakhamb, czyli tradycyjny sport, wywodzący się z subkontynentu indyjskiego, wykonuje się ćwiczenia jogi w powietrzu lub pozycje gimnastyczne na pionowym stacjonarnym lub wiszącym drewnianym drążku). W tych odsłonach taniec na rurze nie miał związku z erotyzmem; skierował się w tę stronę dopiero w XX wieku. W USA przełomu lat 20. i 30. był domeną obwoźnych trup rozrywkowych (przedstawienia miały miejsce w namiotach z centralnie położonym słupem, wokół którego zmysłowo poruszały się tancerki). W latach 50. rura stała się ważnym elementem pokazów burleski, z biegiem lat pionowe drążki wraz ze zmysłowo poruszającymi się wokół nich paniami przeniosły się do klubów dla mężczyzn. Dziś pole dane uznawany jest za rodzaj akrobatyki, a w 2017 r. został uznany za oficjalną dyscyplinę sportową.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Jeśli chodzi o exotic, w obiegowej opinii wciąż jest kojarzony ze striptizem (to właśnie exotic mamy na myśli, gdy mówimy o typowym „tańcu na rurze”, wykonywanym w nocnym klubie, gdzie panie w sensualny sposób poruszają się wokół drążka, ale nie wplatają w swoje występy elementów gimnastycznych). Z kolei nauczane w studiach pole dance choreografie mogą składać się nie tylko z sensualnych i zmysłowych ruchów, ale również typowych dla pole dance figur czy akrobatycznych tricków takich jak np. stanie na rękach.

– Dla mnie exotic jest esencją sprawności i piękna. Tutaj potrzeba nie tylko wielkiej siły czy rozciągnięcia, ale również dobrej koordynacji. Exotic pomaga wypracować świadomość ciała, ponieważ te wszystkie siłowe umiejętności, mobilność i rozciągnięcie trzeba upiąć w ruch – niekiedy delikatny i sensualny, innym razem mocny i zmysłowy – wyjaśnia Martyna i dodaje, że exotic zmusza do pracy praktycznie wszystkie mięśnie, jakimi dysponujemy. Bardzo ważny jest mocny brzuch, silne ręce, wzmocniona obręcz barkowa oraz mocne nogi.

Martyna Dominikowska, exotic

Martyna twierdzi, że kiedyś tańczyła dla facetów, dziś tańczy dla kobiet / zdj. Weronika Walczak

Exotic opiera się na sile mięśni posturalnych.  – Żeby dźwignąć nogę w górę w bucie, nie uginając kolana drugiej nogi, trzeba mieć tak wzmocnione zginacze jak baletnica. Tymczasem 3/4 osób, które przychodzi na zajęcia, nie wie, co to jest zginacz… Regularne treningi pozwalają kompleksowo wzmocnić ciało, a dodatkowym plusem jest to, że exotic cały czas się rozwija i nawet ja, jako instruktorka i zawodniczka, cały czas uczę się nowych rzeczy – dodaje Martyna. Ona sama exotic zakwalifikowałaby jako zajęcia aerobowe, które pomagają w spaleniu tkanki tłuszczowej. Bardziej siłowy jest tradycyjny pole dance. Regularne treningi exotic pozwoliły Martynie na szybki powrót do formy po porodzie. – Zajęcia prowadziłam praktycznie do dnia rozwiązania, a na salę wróciłam po kilku miesiącach. Dzięki temu, że byłam aktywna fizycznie, moje ciało bardzo szybko się zregenerowało po ciąży – mówi.

Ada, Martyna i Marta zgodnie podkreślają, że to bardzo wymagająca dyscyplina. Dlatego bardzo ważne jest to, aby trafić na odpowiedzialnego instruktora, który w odpowiedni sposób przygotuje ciało kursantki lub kursanta do wysiłku. – Ze swojego doświadczenia wiem, że ciało wielu dziewczyn jest po prostu nieprzygotowane na wysiłek, jaki funduje im exotic. Można powiedzieć, że na te zajęcia przyszłam jako osoba z ulicy, miałam ponad trzydzieści lat i po prostu moje ciało nie było w stanie wykonać pewnych figur czy akrobacji.  Fajnie, jeśli jest instruktor, który zadba o to, by trenujący szli dobrym tempem. Tu nie chodzi  o to, żeby iść szybko i wymiatać. Co z tego, że zrobisz handspringa (jedna z popularniejszych figur w pole dance – przyp. red.), jak twoje ciało będzie na to nieprzygotowane. Wyjdzie to raz drugi, trzeci, a za czwartym okaże się, że przegięłaś i nabawisz się ostrej kontuzji – opowiada Marta.

Martyna Dominikowska
Na zajęcia przychodzą dziewczyny praktycznie każdej profesji: od księgowych przez prawniczki, manikiurzystki, nauczycielki po fryzjerki. Niektóre trafiają na salę, gdy w ich życiu dzieje się coś trudnego, inne szukają nowej formy aktywności fizycznej, a jeszcze innym zależy na podniesieniu kobiecości i sensualności

Exotic pięknie wyrzeźbił moje ciało. Nigdy nie miałam szczególnych kompleksów, ale teraz – po kilku latach treningów – jestem z niego bardzo zadowolona. Mam subtelnie zarysowane mięśnie i wciąż wyglądam bardzo kobieco. Nie jestem przepompowana ani napakowana – mówi Ada i przyznaje, że przez te kilka lat treningów przytrafiło jej się parę kontuzji.

… i leczy duszę

– Na zajęcia przychodzą dziewczyny praktycznie z każdej profesji: od księgowych, przez prawniczki, manikiurzystki, nauczycielki po fryzjerki. Niektóre trafiają na salę, gdy w ich życiu dzieje się coś trudnego, inne chcą wykorzystać wolne popołudnie i szukają nowej formy aktywności fizycznej, a jeszcze innym zależy przede wszystkim na podniesieniu własnej kobiecości i sensualności. Exotic to dla wielu dziewczyn pewien rodzaj terapii – tłumaczy Martyna, która przemiany swoich kursantek obserwuje już od kilku lat. – Kiedy otworzyłam swoje studio tańca, pracowałam jeszcze w klubie. Pamiętam, że mocno rzuciła mi się w oczy różnica między tancerkami, a moimi kursantami. Otóż tancerki z klubu miały bardzo wysokie poczucie własnej wartości. A na zajęcia przychodziły cudowne, mądre i ładne dziewczyny, które kompletnie nie dostrzegały swojego piękna. Po kilku miesiącach treningów widziałam zmianę na korzyść. Częściej się uśmiechały, miały pewniejsze ruchy, chętniej dobierały zmysłowe stylizacje na zajęcia. Dziewczyny mówią, że ten rodzaj tańca je otwiera – podkreśla Martyna.

twerk

Jej słowa potwierdza Ada. – Im więcej tańczyłam, tym bardziej czułam, że staję się sobą. Z treningu na trening otwierałam się coraz bardziej, zaczęłam przykładać większą wagę do tego, jak ubieram się na zajęcia. Zaczęłam kupować coraz więcej butów i ciuchów – wspomina Ada, a ponieważ w Polsce wybór nie był za duży, postanowiła otworzyć Guilteeshop – sklep specjalizujący się w strojach i butach do exotica. – Rzuciłam pracę w korpo, w której przestałam być kreatywna i w końcu robię to, co kocham. Mam pełno pomysłów, siłę do działania. Moją ideą jest to, żeby zachęcać dziewczyny do pokazywania swojej kobiecości i sensualności. Po sobie widzę, jak duże zmiany zaszły w mojej głowie, odkąd zaczęłam trenować i jestem przekonana, że wiele dziewczyn miało podobnie. Ja się w exoticu po prostu zakochałam i chcę szerzyć jego ideę – podsumowuje Ada, której zdarza się również pracować jako instruktorce.

Marta podkreśla, że dzięki exoticowi nabrała luzu i pewności siebie. – Dzięki temu zaczęłam tańczyć na weselach moich przyjaciół, a wcześniej tego nie znosiłam. Na parkiet trzeba było mnie wyciągać siłą – śmieje się Marta. To jednak nie jedyny plus trenowania exotica. – Na zajęciach uczymy się odwagi, zaufania do własnego ciała i kontroli nad nim. A jeśli trenujesz przejmowanie kontroli nad swoim ciałem, to możesz to wykorzystać w życiu codziennym. Na przykład – podczas spotkania biznesowego czy rozmowy o pracę. Możesz mocniej zaufać swojemu ciału, bo stres inaczej się przejawia. Na treningach uczymy się opanowywać odruchy stresowe w ciele – jest to potrzebne do tego, aby wykonać choreografię. Trzeba się więc w pewnym stopniu rozluźnić, a jednocześnie trzymać ciało w ryzach. Płynne ruchy tego wymagają, w tańcu od razu widać, kto jest zestresowany, a kto nie – mówi Marta.

Ada, exotic

Ada założyła Guilteeshop – sklep specjalizujący się w strojach i butach do exotica / zdj. Weronika Walczak

Boom na exotic zaczął się kilka lat temu. Dziś w wielu krajach świata odbywają się zawody z tego nurtu pole dance. I w zasadzie każda osoba trenująca exotic znajdzie kategorię, w której mogłaby zaprezentować swoje umiejętności. Startować mogą amatorki, profesjonalistki, semi-profesjonalistki, duety oraz… panowie. Organizowane są także mistrzostwa świata.  Jednymi z najpopularniejszych tancerek na świecie są m.in Olga Koda, Kaya Blum, Sasha Meow czy Alena Kuzmina. Coraz śmielej w tej formie tańca poczynają sobie panowie – przykładem może być Rosjanin Ilia Medvedev.

Stereotypy wciąż żywe?

Zawsze otwarcie mówiłam, że pracowałam w klubie. Nie chciałam oszukiwać siebie i innych, ale zdarzało się, że byłam przez to gorzej oceniana na zawodach. Mimo to nie żałuję, ponieważ gdybym nie poszła do klubu – nie wiem czy byłabym w miejscu, w którym jestem teraz. Nikt mnie nie uczył exotica, to, co wiem na temat tej dyscypliny zawdzięczam swojej pracy, obserwacji i determinacji w jeżdżeniu na warsztaty i zawody. Cieszę się, że mogę przekazywać tę wiedzę kursantkom i innym instruktorkom – mówi Martyna, która prowadzi również zajęcia z tzw. lap dance’u. – Lap dance, czyli taniec na kolanach, podobnie jak exotic to takie tańce „zakazane”, przez długi czas środowisko pole dancowe chciało je trochę oddzielić, ale jak widać – nie za bardzo się udało. Dlatego czasem śmieję się, że kiedyś tańczyłam dla facetów, a teraz dla kobiet – dodaje z uśmiechem.

Martyna Dominikowska
Rzuciła mi się w oczy różnica między tancerkami a moimi kursantkami. Tancerki z klubu miały bardzo wysokie poczucie własnej wartości. A na zajęcia przychodziły cudowne, mądre i ładne dziewczyny, które kompletnie nie dostrzegały swojego piękna. Po kilku miesiącach treningów widziałam zmianę

Kompletnie nie przeszkadza mi to, że exotic jest przez niektórych wciąż kojarzony z nocnymi klubami. To w żaden sposób nie wpływa na moją działalność. Mam duże wsparcie ze strony męża i reszty rodziny, która jest dumna z moich osiągnięć – zarówno tych tanecznych, jak i biznesowych – mówi Ada, która poleca exotic każdej kobiecie niezależnie od wieku. – W większości z nas drzemie seksualność, którą chciałoby się pokazać. Gdzie można zrobić to lepiej zrobić niż na zajęciach z exotica? A przy okazji – zyskuje się świetną sylwetkę. To jedna z niewielu aktywności fizycznych, w których cały czas można robić postęp. Exotic można bowiem zatańczyć nie tylko powoli i zmysłowo, ale również m.in. bardziej hip-hopowo – tłumaczy.

– Lubię się spotkać z dziewczynami na sali, gdzie się wszystkie przebierzemy, założymy te buty i możemy sobie potańczyć do fajnej muzy. To jest dla mnie świetna impreza, a ja jestem człowiekiem kompletnie nieimprezowym, więc – nie dość, że świetnie się bawię, to jeszcze mam trening, który baaaardzo wciąga – mówi Marta. – Oczywiście, czasami spotykam się z opiniami, że trenowanie exotica jest „niegodne”. Ja jednak patrzę na exotic przez pryzmat tego, że nie należy wstydzić się własnego ciała. A jak się komuś nie podoba – to przecież nie musi ani patrzeć, ani przychodzić na zajęcia – podsumowuje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Melissa Gilbert wróciła na prerię. „Nareszcie czuję się dobrze we własnej skórze”

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

„Wróciliśmy do czasów, kiedy kobieta była rzeczą”. Ukraińska diva ostro o akcji zainicjowanej przez prezenterkę telewizyjną

Kobieta ćwiczy na pomoście

7 zalet porannych ćwiczeń. Już nigdy nie będziesz mieć wymówek, by zostać w łóżku „chwilkę” dłużej

Kobiety

„Powiedz mi bez wahania, że jestem bez porównania”. Manifest z tej kampanii powinna znać każda kobieta

"Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany" - podkreśla Ane Piżl

„Koncept, że połowa ludzi ma zasłaniać piersi, a druga połowa nie musi, jest kulturowo odjechany” – podkreśla Ane Piżl

Dwa zdjęcia, dwa kliknięcia i 5 minut odstępu. Sara Puhto rozprawia się z internetowymi kłamstwami

Kobieta

Szybkie marsze na poprawę humoru i lepszą kondycję

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

dr Ewa Jarcewska-Gerc /fot. archiwum prywatne

„Poczucie winy, które towarzyszy prokrastynacji, może albo nas pogrążyć w dalszym odkładaniu, albo w końcu zmotywować do zmiany” – mówi Ewa Jarczewska-Gerc

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić efektywność szczepienia. Najnowsze badania naukowców

„Ciało bez wątpienia lubi aktywność. Ale sport trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza”. Jak nie zaczynać aktywności, mówi Andrzej Pyda

Irena Wielocha

„Jestem emerytką z polską emeryturą, a tu świat się przede mną otwiera”. Irena Wielocha po 60. została modelką, a jej profil na Instagramie śledzi ponad 40 tys. osób

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Kobieta stoi na drodze

Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

„Miałam potrzebę reinterpretacji tej patriarchalnej skamieliny, jaką były kalendarze z 'gołymi babami’”. O kalendarzu Dobre Ciało mówi Kamila Raczyńska-Chomyn

„To rodzaj ruchu, który się nie narzuca. Jakby ktoś pociągał nasze kończyny za nitki”. O gyrokinesis®, treningu dla leniwych, mówi Ula Wojtkowiak

Aktywność fizyczna zimą – jaka jest skuteczna i bezpieczna?

Kobieta biegnie na środku ulicy

Jesteś aktywna fizycznie? Twoje jelita też na tym korzystają

„Masaż tajski wymaga zaangażowania. Mamy w nim świadomość, że jesteśmy własnymi uzdrowicielami” – mówi Katarzyna Pająk

„Jest OK nie być OK ze swoim ciałem” – mówi Betty Q, performerka burleski

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Michał Niewęgłowski /fot. archiwum prywatne

„Nie ma znaczenia, czy jest poniedziałek, czy czwartek, jeśli sam ze sobą dobrze się czuję” – przekonuje Michał Niewęgłowski, nauczyciel medytacji

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×