Czy jazda na rowerze odchudza? Poznaj całą prawdę!
Jazda na rowerze jest najczęściej wybieraną formą ćwiczeń typu cardio. Do tego traktowana jest jako forma relaksu oraz prosty sposób na szybsze przemieszczanie się w sezonie wiosenno-letnim. Sprawdź, co zyskasz, wybierając tę formę ruchu.
Jazda na rowerze – efekty, które zachęcają do jazdy
Wiele osób uważa, że najprzyjemniejszą aktywnością fizyczną jest jazda na rowerze. Efekty po miesiącu regularnych treningów rowerowych są bardzo dobrze widoczne. To przede wszystkim:
- poprawa kondycji fizycznej,
- zwiększenie wydolności organizmu,
- lepsza pojemność płuc,
- poprawa pracy układu krążeniowo-oddechowego,
- większa siła nóg,
- poprawa nastroju i lepsza kondycja psychiczna,
- poprawa sylwetki.
Skoro czytasz ten artykuł, z pewnością zainteresował cię ostatni punkt. Jazda na rowerze sprzyja zmianom sylwetki. Wpływa na to kilka czynników. Jakich?
Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?
Podczas jazdy na rowerze – zarówno stacjonarnym jak i tradycyjnym – pracują przede wszystkim nogi. To właśnie one wprawiają pojazd w ruch, angażując poszczególne partie mięśniowe. Najbardziej zaangażowanym mięśniem jest mięsień czworogłowy uda, ponieważ odpowiada on za zginanie nogi w stawie biodrowym. Tym samym odpowiada też za uginanie nogi podczas pedałowania. Zaangażowany jest także mięsień dwugłowy uda, znajdujący się w jego tylnej części, który z kolei prostuje nogi.
Angażowane są też mięśnie pośladkowe, ponieważ są synergistami mięśni ud. Przy jeździe na rowerze pracują również mięśnie brzucha oraz grzbietu, które pełnią funkcję stabilizatorów sylwetki, a także mięśnie ramion. Ważne, żebyś pamiętała, że jednak zaangażowanie mięśni brzucha podczas jazdy na rowerze nie jest tak duże jak podczas klasycznego treningu brzucha.
Czy jazda na rowerze odchudza?
Jeśli chcesz schudnąć, to każda aktywność fizyczna będzie do tego odpowiednia. Jednak tak jak w przypadku innych treningów, tak i tutaj obowiązują pewne zasady. Jeśli w ogóle nie ćwiczysz, to wprowadzenie jazdy na rowerze jako aktywności fizycznej będzie dla twojego ciała sygnałem, że podjęłaś ruch, który wymaga od niego dodatkowej energii. Zatem mogą się pojawić tutaj efekty w postaci zmniejszenia wagi, jednak spadek ten nie będzie duży.
Jeśli dołożysz do tego odpowiednią dietę, efekty będą lepsze. A co znaczy „odpowiednia dieta”? Aby schudnąć wyłącznie za pomocą jazdy na rowerze, należy przejść na redukcję, czyli obniżyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne lub też pozostać na bilansie zerowym. Bilans zerowy to stan, w którym spożywasz taką liczbę kalorii, która jest faktycznie potrzebna twojemu ciału. Każdy naddatek kaloryczny sprawi, że twoja waga będzie stać w miejscu. Dlaczego? Ponieważ jeżdżąc na rowerze, spalisz co najwyżej nadwyżkę kaloryczną, o ile w ogóle będziesz jeździć przez odpowiedni czas. Ważna jest też regularność. Jazda raz w tygodniu nie sprawi, że zaczniesz chudnąć.
Ale z pewnością efekty jazdy na rowerze widać przede wszystkim w nogach. Mimo że tłuszcz spalany jest globalnie, jeśli masz nogi o niskiej zawartości tłuszczu, to szybko zobaczysz na nich przyrost masy mięśniowej – szczególnie w udach.
Ile kalorii spala jazda na rowerze? W Internecie znajdziesz wiele artykułów, które powielą informację, że jadąc z określoną prędkością, spalisz średnio 450 kalorii przez godzinę. Może być to prawda, ale nie musi. Dlaczego? Ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na wysiłek. To, co dla jednego jest męczące, dla drugiego może być bułką z masłem. Poza tym wszystko zależy też od tego, ile masz lat, ile ważysz i jak jest zbudowane twoje ciało. To przede wszystkim te czynniki wpływają na spalanie kalorii. Oczywiście jest też to zależne od tempa jazdy.
Rower stacjonarny i szosowy – różnice w jeździe
Trening na rowerze stacjonarnym będzie różnił się od treningu na rowerze szosowym. Pierwsza różnica to oczywiście okoliczności treningu. Rower stacjonarny znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, w którym nie ma zróżnicowanego ukształtowania terenu czy też wiatru. Bo to również są czynniki, które wpływają na wysiłek wkładany w jazdę. Oczywiście trening na rowerku stacjonarnym możesz zaplanować co do prędkości i jechać na nim tak samo szybko, jakbyś to robiła w terenie. Ale jednak każda górka czy dołek sprawią, że więcej kalorii spalisz na tradycyjnym rowerze.
W tym momencie przewagę w liczbie spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze ma rower tradycyjny, outdoorowy. Ale to nie koniec. Coraz częściej w klubach fitness organizowane są zajęcia ze spinningu, po których ludzie wychodzą spoceni, zmęczeni i z bilansem kalorycznym nawet na poziomie ponad -1000 kalorii. Jak to jest, że trenując w domu na rowerze stacjonarnym, nie spalisz tylu kalorii, ile spalasz na zajęciach fitness?
Zajęcia ze spinningu są prowadzone według ściśle określonego programu treningowego. Polega on na interwale, czyli naprzemiennym tempie treningu. Przez określony czas jedziesz bardzo szybko, a następnie na określony czas zwalniasz. Oczywiście taki trening możesz wykonać też samodzielnie, ale nadal nie będzie to ten sam rodzaj treningu. Na spinningu trenujesz na specjalnych rowerach, które mają dużo parametrów do ustawienia, w tym opór. Dodatkowo instruktor może nakazywać zmiany postawy. Zamiast ciągle siedzieć, nagle musisz jechać na stojąco lub w pozycji przechylonej. To wszystko sprawia, że angażowane są dodatkowe mięśnie, a tym samym spala się więcej kalorii niż podczas klasycznej jazdy na rowerze. Efekty oczywiście będą podobne, czyli przede wszystkim poprawa kondycji, zwiększenie wydolności organizmu i większa siła nóg, ale efekty odchudzania mogą przyjść po prostu szybciej ze względu na większe spalanie kalorii podczas jednych zajęć.
Rower czy bieganie – która forma cardio jest lepsza dla zdrowia?
Po treningu siłowym zaleca się, aby bezpośrednio po nim przez 30 minut odbyć jeszcze trening cardio, ponieważ dzięki wcześniejszemu wysiłkowi organizm sięga po energię do dodatkowych rezerw znajdujących się w tkance tłuszczowej. Dzięki temu odchudzanie jest skuteczniejsze. Do wyboru masz najczęściej bieganie lub jazdę na rowerze stacjonarnym. Co wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, jakie cardio wybrać – rower czy bieganie, to wszystko zależy też od kondycji twoich stawów kolanowych. Jeśli w przeszłości miałaś urazy, których efekty odczuwasz obecnie, to bieganie spowoduje dodatkowe obciążenie kolan. Zaś jazda na rowerze stacjonarnym czy też tradycyjnym będzie sprzyjała poprawie ich kondycji. Bardzo często rower stacjonarny jest wykorzystywany w rehabilitacji kończyn dolnych. Dodatkowo jazda na rowerze – w przeciwieństwie do biegania – nie powoduje mikrowstrząsów i jest uznawana za sport mniej kontuzjogenny niż bieganie.
Podsumowując: odchudza zarówno trening na rowerze outdoorowym, jak i jazda na rowerze stacjonarnym. Efekty po miesiącu są podobne, czyli mniejsze obwody, lepsza kondycja, poprawa ogólnej formy. Ale jeśli chodzi o tempo odchudzania, to lepszy w tym przypadku będzie rower tradycyjny, który wymaga czasem jazdy pod górkę – tak, jak cały proces odchudzania.
Polecamy
Polscy uczniowie nie chcą się ruszać, a przez to nie potrafią: biegać, skakać, rzucać. Fatalne wyniki raportu o kondycji fizycznej dzieci
Canicross, czyli bieganie z psem. Jak zacząć uprawiać ten sport?
Ultramaraton to wymagający test. Jak przygotować się do startu?
Ćwiczenia na kolana – co zrobić, aby je porządnie wzmocnić?
się ten artykuł?