Przejdź do treści

Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony 

Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Marszobieg to świetny sposób na rozpoczęcie przygody biegowej, jak i na poprawienie swoich wyników, nawet wtedy, gdy jesteś już doświadczoną biegaczką. Wbrew powszechnej opinii nie jest to oznaka słabości, ale dobry sposób na rozłożenie odpowiednio sił – szczególnie podczas maratonów. Zobacz, czym charakteryzuje się marszobieg i jakie korzyści przynosi – zarówno początkującym, jak i zaawansowanym biegaczom.

Marszobieg – co to takiego? 

Marszobieg to sposób poruszania się, który można określić na 2 sposoby: 

  1. to bieg przeplatany marszem,
  2. to marsz przeplatany biegiem. 

Z czego wynika ta różnica? Z tego, jak rozkładasz proporcje pomiędzy bieganiem a maszerowaniem. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem to częściej będziesz zapewne maszerować niż biec. Powodem jest twoja wydolność organizmu. Początki bywają trudne, dlatego też wprowadzenie marszobiegu to prosty sposób na to, aby się nie zniechęcić do tej aktywności. 

Marszobiegi są także stosowane przez zawodowych biegaczy. Wtedy głównym celem jest poprawa wydolności, a także osiąganie lepszych wyników. Marszobieg – a szczególnie marsz – może być dodatkiem do treningu lub też być rozgrzewką, a także okresem końcowym treningu, pozwalającym na stopniowe ochłodzenie organizmu i przejście do strefy relaksu. 

Marszobieg jest szybszy niż marsz. To intensywniejsze tempo, podczas którego tętno osiąga poziom 60-70% tętna maksymalnego. W jego trakcie ręce również powinny pracować tak jak przy tradycyjnym biegu, tj. powinny być ugięte w łokciach pod kątem prostym. 

Marszobieg dla początkujących 

Marszobieg to idealny trening biegowy dla początkujących. W tym przypadku czas marszu będzie dłuższy niż czas biegu. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Po kilku tygodniach (ok.4 tygodniach regularnych treningów 3 razy w tygodniu) będziesz mogła zmniejszyć czas marszu, a zwiększyć czas biegania. 

Marszobieg poleca się osobom po kontuzjach, kobietom w ciąży, a także osobom z dużą otyłością. W tym ostatnim przypadku większa masa ciała sprawia, że stawy i kości są bardziej obciążone, dlatego też wprowadzenie od razu biegu może już na samym początku przyczynić się do wystąpienia urazu. 

Jedną z odmian marszobiegu, a raczej jego wariacją jest nordic walking. Marsz z kijkami pozwala na dodatkowe wsparcie kończyn dolnych w wysiłku, a także dodatkowo angażuje ręce, mięśnie klatki piersiowej oraz pleców. Pomaga też w odciążeniu na trudniejszych odcinkach trasy, np. na odcinkach pod górę. 

Na początek możesz wyłącznie maszerować. Gdy już pokonanie danego dystansu nie sprawi ci trudności, możesz dołączyć do niego bieg. I tak doskonale znaną techniką jest metoda 1:1, czyli jedna minuta marszu, 1 minuta biegu. Oczywiście jeśli bieg będzie stanowił dla ciebie wyzwanie, możesz wydłużyć czas marszu do 2 minut. Z czasem marsz będziesz skracać na rzecz biegu. 

Jak wygląda marszobieg dla zaawansowanych? 

Marszobiegi dla zaawansowanych to przeważnie dodatek do treningu biegowego. Zaleca się jego stosowanie zawodnikom, którzy przygotowują się do maratonu. Dzięki niemu mogą zmniejszyć zmęczenie organizmu i rzeczywiście pokonać bardzo długi dystans. 

Marszobieg może być wykonywany zamiast klasycznej rozgrzewki. W trakcie szybkiego chodzenia można dodatkowo wymachiwać rękami, aby rozgrzać całe ciało i po kilku minutach przejść do klasycznego biegu. Można też nim kończyć trening, by zmęczenie po wysiłku było mniejsze.   

W trakcie maratonu marszobiegi warto wprowadzić już w pierwszym kilometrze biegu. Ale czy to nie za wcześnie? Nie, ponieważ pozwala to zachować rezerwy energetyczne znacznie wcześniej nie doprowadzając do przemęczenia mięśni. Tym samym, mając jeszcze zapas energii, na ostatnich 10 kilometrach możesz zwiększyć tempo, podczas gdy inni będą zwalniać. 

Oczywiście zasada ta dotyczy długich dystansów, bo mając doświadczenie przebiegnięcie 5 km nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Jednak w dni, w które czujesz słabość, a ukończenie treningu będzie trudne, stosuj właśnie marszobieg – może się okazać, że kończysz go w lepszym nastroju niż go rozpoczynałaś. 

Marszobieg – korzyści 

  1. Mniejsze ryzyko kontuzji. Biegacze, którzy biegają biegiem ciągłym na długim dystansie częściej ulegają kontuzjom i urazom niż osoby, które długi bieg przerywają marszem. 
  2. Większa motywacja do kolejnych treningów. To szczególnie ważne dla początkujących. Im więcej od siebie wymagasz, tym trudniej może być ci podołać wyzwaniu i przebiec założony dystans. Ale wprowadzając marszobieg do treningu pozwalasz ciału odpocząć i zachować zapas energii na określony dystans, a tym samym być mniej zmęczona na końcu. 
  3. Osiąganie dłuższych dystansów. Rozkładając odpowiednio siły jesteś w stanie przebiec większy dystans. Dlatego jeśli wpleciesz marszobieg do treningu mniej zmęczysz ciało, a tym samym będziesz w stanie przebiec więcej. Oznacza to, że zwiększasz wytrzymałość swojego ciała – i nawet będąc coraz starszą będziesz w stanie osiągać długie dystanse. 
  4. Poprawa czasu. Uczestnicy maratonów, którzy w trakcie całego dystansu stosowali marszobieg osiągali najczęściej lepszy czas niż zawodnicy, którzy rzadziej stosowali marsze oraz ci, którzy biegli ciągiem. Często też bili swoje rekordy czasowe. Jeff Galloway – wielokrotny zwycięzca maratonów i twórca metody treningowej uwzględniające marszobieg – rozmawiając z innymi maratończykami dowiedział się, że stosując w trakcie zawodów marszobieg poprawiali swój czas o średnio 13 minut. 
  5. Lepsze samopoczucie. Robiąc przerwy kończysz bieg (bez znaczenia dla dystansu) z lepszym samopoczuciem, bo jesteś mniej zmęczona. 
Trening biegowy wytrzymałościowy

Technika marszu 

Maszerując idziesz w szybszym tempie, ale nadal musisz pamiętać o właściwej technice stawiania stóp. Jeśli zaczniesz stawiać większe kroki, możesz naciągnąć ścięgna udowe i za kolanami. Ponieważ biegać należy na prostych nogach, to w przypadku uczucia ciągnięcia, wystarczy maszerować ze zgiętymi kolanami – dzięki temu zmniejszysz napięcie. 

Dobrze sprawdza się też w jego przypadku technika stosowana w chodziarstwie, ponieważ wykorzystuje ono inne grupy mięśniowe niż bieganie. W tym czasie te grupy mięśniowe się regenerują i są gotowe po pewnym czasie do dalszego wysiłku. 

Źródła: 

  1. J. Galloway, Bieganie metodą Gallowaya, wyd.2, Gliwice, wydawnictwo Helion. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Trwają zapisy na festiwal biegowy TATRA FEST. Zapisz się i Ty! Tych emocji i widoków nie zapomnisz…

Aż 90 sztafet na mecie! Wspólnie maszerowaliśmy dla transplantacji

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Wielkimi krokami zbliża się 22. Bieg po Nowe Życie. Znów pobiegnijmy w szczytnym celu!

„Bieganie po górach to doświadczenie totalne. Ciało ma dobry trening, dusza piękne widoki, a głowa radość, satysfakcję i poczucie spełnienia” – mówi Magda Ziaja-Żebracka, organizatorka festiwalu biegowego Tatra Fest

Czym są biegi przełajowe i jak się do nich przygotować?

Tapering – twój sposób na przebiegnięcie maratonu. Czy zrobisz to sama? 

Rozciąganie po bieganiu – 7 prostych ćwiczeń zapobiegających kontuzji

Cała prawda o bieżni mechanicznej. Czy faktycznie jest lepsza niż bieganie w terenie? 

Kobieta skacze

Dlaczego dorośli nie powinni przestawać skakać? Wyjaśnia Basia Tworek

Czym jest trucht i dlaczego doświadczeni biegacze tak rzadko go wykonują?

Już czas zaczynać! Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o przygotowaniach do biegów górskich

Thigh gap: wymarzona figura czy niebezpieczna moda? 

Jak wypracować symetrię sylwetki? Wykonuj trening na rzeźbę! 

Co zyskasz, zapisując się na treningi boksu? Jak wygląda trening dla kobiet?

Kobieta robi szpagat

Jak zrobić szpagat? Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Czym jest trening push pull legs i dlaczego powinnaś go wykonać? 

Bieg po zdrowie. Rodzaje biegów, dlaczego warto znaleźć najlepszy dla siebie

Trening HIIT – szybki sposób na poprawę kondycji i zgrabną sylwetkę

„Wygląda, jakby rozbierał mnie w swojej głowie”. Kobiety ćwiczące na siłowniach głośno sprzeciwiają się takim zachowaniom

Półprzysiad – prosty sposób na skuteczne ujędrnienie pośladków

Jak wysmuklić łydki? Poznaj 3 proste ćwiczenia na poprawę ich kondycji i wyglądu

Jane Fonda była kiedyś instruktorką fitness. Dziś, mając 85 lat, nadal jest w świetnej formie. Wiemy dlaczego

Brazylijskie jiu-jitsu – twój sposób na skuteczną ochronę. Korzyści z trenowania BJJ

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę