Przejdź do treści

Centrum Praw Kobiet przypomina: seks nie jest obowiązkiem małżeńskim. Temat powrócił po cytatach zasłyszanych w Radiu Maryja

Seks małżeński - to obowiązek?
Seks małżeński - to obowiązek? / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta pisze na laptopie. Obok siedzi pies
Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?
Lekarka
Czy respiratory zabijają a szczepionki to eksperyment „godny Hitlera”? Doktor Michał rozprawia się z teoriami koronasceptyków
szczepienia przeciw COVID-19
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
ratownik medyczny, pandemia
„Wasza ‘wolność’ i ‘spisek’ się kończy, kiedy nie możecie złapać tchu”. Ratownik o nagonce na medyków „zaangażowanych w pandemiczny spisek”

„Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim, ani obowiązkiem w żadnej innej relacji. Nazywanie seksu ‚obowiązkiem małżeńskim’ jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku” – zaznacza Centrum Praw Kobiet. Słowa fundacji są odpowiedzią na wypowiedzi w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” na antenie Radia Maryja.

Seks obowiązkiem małżeńskim?

Jak można przeczytać na profilu fundacji Centrum Praw Kobiet, kilka zaniepokojonych osób napisało do niej w sprawie treści przekazywanych w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” w Radiu Maryja. Cytaty z audycji zostały zebrane i opublikowane przez portal Gloswielkopolski.pl. CPK postanowiło zamieścić kilka z nich – te, które uznało za najbardziej niebezpieczne „dla bezpieczeństwa i wolności seksualnej kobiet”.

“Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego” – to jedna z wypowiedzi, którą usłyszeli słuchacze (i słuchaczki!) Radia Maryja.

Fundacja Centrum Praw Kobiet podkreśla: nikt nie ma prawa wymagać od partnerki lub partnera współżycia seksualnego.

„Na tym polega wolność osobista, że na współżycie możemy się zgodzić lub nie, w zależności od tego, czy mamy na nie ochotę. Nieważne, jaki rodzaj relacji istnieje między osobami, czy relacja jest formalna, czy nie. Seks jest ok, kiedy obie strony wyrażają na niego świadomą zgodę. Zmuszanie do seksu to przestępstwo” – czytamy.

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Liczby przerażają

Fundacja Centrum Praw Kobiet pisze, że  choć często nie jest nam łatwo to zrozumieć, to do molestowania lub gwałtu może dochodzić w związkach, także w małżeństwach. Jak podaje, z raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” fundacji STER wynika, że w większości przypadków molestowania seksualnego sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent).

“Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia” – to kolejny cytat z audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?”.

CPK podkreśla, że nie mamy obowiązku zaczynać ani kontynuować współżycia, jeśli tego nie chcemy. Możemy przerwać w trakcie i powiedzieć, że nie chcemy dalej współżyć.

„Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim (ani obowiązkiem w żadnej innej relacji). Nazywanie seksu ‚obowiązkiem małżeńskim’ jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku” – podkreślają członkinie CPK.

Trudny małżonek czyli jaki?

Na antenie Radia Maryja padło stwierdzenie, że „trudny małżonek to prawdziwy dar od Pana Boga. Dar i ogromne wyróżnienie (…) bo Pan Bóg zauważył, że tylko ty dasz sobie z nim radę”.

„Jeżeli pod określeniem ‚trudny małżonek’ kryje się ‚małżonek, który stosuje przemoc’, nie musisz dawać sobie z nim rady. Możesz odejść ze związku, w którym doznajesz przemocy, a także ze związku, w którym czujesz się niespełniona. Nikt nie ma prawa cię krzywdzić, unieszczęśliwiać ani stosować wobec ciebie przemocy” – pisze CPK.

Jak czytamy w poście CPK, istnieją rodziny i związki, w których rządzi przemoc, nawet tak drastyczna, że może skończyć się śmiercią jednego z partnerów lub dziecka. W takich przypadkach rozstanie jest „jedynym wyjściem zapewniającym kobiecie i dzieciom bezpieczeństwo i spokojne życie„.

Pochwica

Cierpienie w sypialni nie jest w porządku

“Jeżeli wyeliminujemy doświadczenie krzyża, czyli cierpienia, to dojdzie do czegoś takiego, że tylko kiedy mam ochotę, to współżyję, a jak nie mam ochoty, to nie współżyję. I wtedy może być bardzo poważny problem” – takie słowa padły na antenie Radia Maryja.

Centrum Praw Kobiet wychodzi z zupełnie odwrotnego założenia – że problem mamy wtedy, kiedy współżyjemy, bo nie mamy na to ochoty.

„Podejście ‚współżyję, kiedy mam ochotę, a jak nie mam ochoty, to nie współżyję’ jest ok. Mamy prawo decydować o tym, kiedy współżyjemy oraz odmawiać, kiedy nie mamy na to ochoty. I to nie jest problem” – czytamy.

Centrum Praw Kobiet

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa w Polsce od stycznia 1995 r. Jak podkreśla, pomoc kobietom, których prawa są łamane, zawsze była i jest po dziś dzień najważniejszą częścią jej działalności. W szczególności skupiają się na tych z nich, które doświadczają różnych form przemocy. Fundacja pracuje z nimi w oparciu o przekonanie, że kobiety są w stanie znaleźć w sobie siłę, aby same mogły uwolnić się z krzywdzących związków, w których są bite i maltretowane.

„Zaczynałyśmy od pomocy prawnej, z czasem nasza oferta poszerzała się o inne formy pomocy… Obecnie, poza doradztwem prawnym i w zależności od lokalizacji: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Łódź, Wrocław, Żyrardów – obejmuje: pomoc psychologiczną, asystowanie kobietom w sądach i na policji, zapewnienie bezpiecznego schronienia, prowadzenie grup wsparcia i telefonu zaufania, a także pomoc socjalną i doradztwo zawodowe” – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

Kobiety mogą zarówno z długofalowej pomocy, jak również poprzestać na jednorazowej konsultacji, która pomoże im uporządkować swoją sytuację życiową i rozpoznać możliwości wprowadzenia w niej zmian.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Już kilka zaniepokojonych osób napisało do nas w sprawie treści przekazywanych w audycji „Jak być dobrą żoną w sypialni?” w Radiu Maryja. Cytaty z audycji zostały zebrane i opublikowane przez portal Gloswielkopolski.pl Odniesiemy się poniżej tylko do kilku z nich, które uznajemy za najbardziej niebezpieczne dla bezpieczeństwa i wolności seksualnej kobiet. ❗“Żona nie może uważać swojego męża za agresora czy potencjalnego gwałciciela. Ma on prawo domagania się od żony współżycia seksualnego.” 👉 Nikt nie ma prawa wymagać od partnerki lub partnera współżycia seksualnego. Na tym polega wolność osobista, że na współżycie możemy się zgodzić lub nie, w zależności od tego, czy mamy na nie ochotę. Nieważne, jaki rodzaj relacji istnieje między osobami, czy relacja jest formalna, czy nie. Seks jest ok, kiedy obie strony wyrażają na niego świadomą zgodę. Zmuszanie do seksu to przestępstwo. I choć często nie jest nam łatwo to zrozumieć, do molestowania lub gwałtu może dochodzić w związkach, także w małżeństwach. Z raportu „Przełamać tabu. Raport o przemocy seksualnej” fundacji STER wynika, że w większości przypadków molestowania seksualnego sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent). ❗“Jeżeli w czasie współżycia seksualnego jedno z małżonków nie chce współżyć seksualnie, ale widać, że jest jakaś potrzeba z drugiej strony, to także jakaś forma ofiarowania siebie, dawania z siebie życia.” 👉 Nie mamy obowiązku zaczynać ani kontynuować współżycia, jeśli tego nie chcemy. Możemy przerwać w trakcie i powiedzieć, że nie chcemy dalej współżyć. Seks nie jest obowiązkiem małżeńskim (ani obowiązkiem w żadnej innej relacji). Nazywanie seksu „obowiązkiem małżeńskim” jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może być normalizacją przemocy seksualnej w związku. ❗“Trudny małżonek to prawdziwy dar od Pana Boga. Dar i ogromne wyróżnienie (…) bo Pan Bóg zauważył, że tylko ty dasz sobie z nim radę.” 👉 Jeżeli pod określeniem „trudny małżonek” kryje się „małżonek, który stosuje przemoc”, nie musisz dawać sobie z nim rady. ❌CD. W KOMENTARZU❌

Post udostępniony przez Centrum Praw Kobiet (@centrumprawkobiet)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Julia Kamińska

Julia Kamińska: Gdy byłam młodsza, doświadczyłam molestowania. Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy

Demi Lovato

„Straciłam dziewictwo w wyniku gwałtu”. Demi Lovato ujawnia co zaszło, gdy pracowała dla Disney Channel

„Rozwód to nie znak, że dwie osoby się nie rozumieją, ale znak, że właśnie zaczęły”. Rozwód może być czymś pozytywnym. Sprawdź, co mówią o tym mądre kobiety

Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!

„Masaż medyczny to nie masaż erotyczny!”. Przedstawicielki zawodów medycznych mówią STOP

Sala dyskotekowa

Polki doczekają się zmiany definicji gwałtu w polskim prawie? Pierwszy krok w tym kierunku za nami

iConsent - aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks

Aplikacja w telefonie ma potwierdzić obopólną zgodę na seks. Duńczycy chcą w ten sposób uniknąć ewentualnych oskarżeń o gwałt

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Grace Tame - Australijka 2021 roku

Grace Tame: Mierzył mnie metrem krawieckim i mówił, ile mam ważyć, żeby „lepiej się czuć ze swoim ciałem”

„Sama jestem osobą, która przeżyła napaść na tle seksualnym”. Kongresmenka opowiedziała o strachu, jaki czuła w czasie szturmu na Kapitol

Polacy przekładają śluby i odkładają decyzje o posiadaniu dziecka. W efekcie spada liczba urodzeń

Evan Rachel Wood i Marilyn Manson

„Zrobił mi pranie mózgu, manipulował”. Aktorka Evan Rachel Wood oskarża Marilyna Mansona o znęcanie się

Kobiety budzą się ze snu, czyli trzy lata ruchu #MeToo na świecie

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Maja Staśko: Gwałt nie musi wiązać się z penetracją. To nie penis jest źródłem przestępstwa gwałtu – jest nim odebranie komuś kontroli

Wyróżnienie „Białej Wstążki” 2020. Znamy laureatów konkursu!

Klara Roterska

Klara Roterska: Nikt nie chciał wpisać mi w kartę leczenia słowa „gwałt”, wpisywali „przykre zdarzenie”

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Joanna Piotrowska, Feminoteka: „Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić”

Joanna Piotrowska: Potrzeb kobiet, które doświadczyły gwałtu, polskie instytucje nie są w stanie zaspokoić

Emily Ratajkowski oskarża fotografa Jonathana Ledera o molestowanie seksualne

„Nagle jego palce znalazły się we mnie”. Emily Ratajkowski wyznaje, że została wykorzystana seksualnie

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Smutna koibeta

Jak to jest być młodą wdową? Jak wspierać kobietę po stracie męża lub partnera?

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Joanna Gzyra-Iskandar,Centrum Praw Kobiet

„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet

nastolatka z różowymi włosami

 „Dziewczyny trafiają do szpitala z bólami brzucha, nie wiedząc, że są w ciąży”. Pediatra o  krytycznym stanie edukacji seksualnej w Polsce

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Chcesz przyspieszyć trawienie? Oto najlepsze ćwiczenia na poprawę metabolizmu

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki