Przejdź do treści

„Była operacja i musi boleć. To normalne”, „Usiądzie, da rękę, położy się…”. Siostra Bożenna o grzeszkach pielęgniarek

"Była operacja i musi boleć. To normalne", "Usiądzie, da rękę, położy się...". Siostra Bożenna o grzeszkach pielęgniarek / pexels
"Była operacja i musi boleć. To normalne", "Usiądzie, da rękę, położy się...". Siostra Bożenna o grzeszkach pielęgniarek / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Pamiętajcie, że wszyscy popełniamy błędy, sztuką jest przyznać się do nich i wyciągnąć z nich konsekwencje. Róbmy dobre pielęgniarstwo” – pisze Siostra Bożenna, czyli pielęgniarka prowadząca profil w mediach społecznościowych. To odpowiedź specjalistki na historie spływające do niej po zadaniu pytania: jakie są grzeszki pielęgniarek? Warto je poznać.  

Jacy są pielęgniarze i pielęgniarki?

Podczas pobierania krwi, na szpitalnym oddziale przy podawaniu leków, na szczepieniach – z pielęgniarkami i pielęgniarzami mamy do czynienia kilka razy w roku. To powoduje, że każdy i każda z nas ma o nich swoje własne zdanie. Niestety, często nie jest ono zbyt przychylne. Pielęgniarki, tak jak i ich pacjenci, mają też przecież swoje gorsze chwile.

To dlatego czasami niepotrzebnie podnoszą głos, nie chcą pomóc czy są niemiłe przy pobieraniu krwi. Jesteśmy jednak dalekie od oceniania ich. Tym razem głos oddajemy Siostrze Bożennie, która swoim obserwującym zadała jedno ważne pytanie.

Jakie są grzeszki pielęgniarek?

„Ostatnio na fejsie pytałam was, jakie są grzeszki pielęgniarek” – tak zaczęła swój post Siostra Bożenna na profilu na Instagramie. Pielęgniarka dołączyła do niego kilka slajdów z odpowiedziami otrzymanymi od internautów. Odpisało jej bowiem wiele osób.

W związku z tym Siostra Bożenna postanowiła opublikować wybrane cytaty, by otworzyć dyskusję na temat nieodpowiedniego zachowania pracowniczek i pracowników ochrony zdrowia.

Jakie są grzeszki pielęgniarek? Siostra Bożenna wymienia:

  • „Traktowanie chętnych do pomocy studentów jako najgorsze zło, a potem pretensje i zdziwienie, że nikt nie chce pracować na danym oddziale”
  • „Plotkarstwo i brak życzliwości dla siebie nawzajem”
  • „Patrzenie na pacjenta jakby przyszedł na oddział nam na złość”
  • „Była operacja i musi boleć. To normalne”
  • „Usiądzie, da rękę, położy się, etc.”
  • „Nienawiązywanie kontaktu wzrokowego z pacjentem, aby nie sprowokować, bo a nuż coś zechce. Wejść – zrobić swoje – wyjść, a na ewentualne zagadywanie odpowiadanie pomrukami”
  • „Mnie najbardziej uderza, że w szpitalach nikt się nie przedstawia. Pacjent musi się wylegitymować, jest obdzierany z intymności. A medycy się nie przedstawiają. Z czego to wynika? Z braku czasu? Czy z traktowania pacjenta przedmiotowo?”

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Pacjentka je zupę

Na post Siostry Bożenny odpowiedziało też sporo osób w komentarzach.

„Czytam te teksty ze smutkiem. Bo wiem, że to prawda. I cieszę się, że pracuję za granicą nie dlatego, że lepiej płacą (wcale nie) tylko dlatego, że tam nie ma tej arogancji”

„Przykro się to czyta i jeszcze bardziej przykro się to znosi w realu jako pacjent. I jeszcze ludzie bombonierki w podzięce dają…”

„Najgorzej jak pielęgniarka powie ci, że nienawidzi ludzi” – czytamy.

Czy praca pielęgniarek i pielęgniarzy czasem nadal pozostawia wiele do życzenia? Jak widać z historii opublikowanych przez Siostrę Bożennę – tak. I chociaż wydaje się, że ostatnie lata przyniosły pozytywną zmianę w zachowaniu pracowniczek i pracowników ochrony zdrowia, jest jeszcze sporo do naprawy. „Często popadamy w bezduszną rutynę, ale czasem warto przystanąć i zastanowić się: a gdyby to była moja mama, tato? Wiem, że to trudne przy tym, jak zasypane jesteśmy biurokracją, obowiązkami, procedurami, zabiegami. Ale spróbujmy. Zawsze próbujmy. Spokojniej można zasnąć po ciężkiej orce” – czytamy w ostatnim z przytoczonych przez Siostrę Bożennę cytacie. W punkt!

Siostra Bożenna – kto stoi za tym profilem?

Siostra Bożenna to profil w mediach społecznościowych prowadzony przez pielęgniarkę, która – jak sama o sobie pisze – jest miłośniczką twardych igieł i miękkich pośladków. Przyznaje, że odkąd została pielęgniarką, wizyty w cyrku są jej zbędne, bo… ma je na co dzień.

Autorka popularnego profilu aktywnie walczy z toksycznymi relacjami na linii pielęgniarka – pacjent/lekarz czy inna pielęgniarka. Na jej fanpejdżu dość regularnie pojawiają się wpisy, które mają przybliżyć internautom sytuację pielęgniarek w naszym kraju. Jej historie o kulisach pracy, pisane pół żartem, pół serio, mają nie tylko bawić, ale również zwracać uwagę na poważne problemy, z jakimi na co dzień mierzą się pielęgniarki w różnych rejonach Polski. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 88 tys. internautów, na Facebooku – 140 tys.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Siostra Bożenna (@siostrabozenna)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

Do lekarza poczekasz dłużej niż 10 lat temu. Do jakich specjalistów najtrudniej się dostać?

Pacjent leży na łóżku na korytarzy na SOR-ze

„Larwy z poprzedniego klienta pykały mi pod crocsami”. Pan Pielęgniarka opisał, jak wygląda „SOR-owskie SPA”

Pracowała w szpitalu w koszmarnych warunkach. Wszystko opisała na blogu. Dziś jest najsłynniejszą pielęgniarką w Polsce

Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!”

Erika Diaz / screeny TikTok

„Jaki ten strój jest wyzywający! Chodzisz do pracy, a nie na randkę”. Pielęgniarka, wyśmiewana za wygląd swojego uniformu, odpowiada

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

„Pacjenci wyżywają się na pielęgniarkach, sanitariuszach czy salowych. Zdarza się, że oskarżają ich o kradzież”. O tym, że pacjent ma nie tylko prawa, ale i obowiązki mówi dr Agata Malenda

Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: "Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy"

Siostra Bożenna o mobbingu w pielęgniarstwie: „Pielęgniarki pielęgniarkom urządziły piekło w miejscach pracy”

„Zdarzają się sytuacje, że pacjent nie powie lekarzowi wszystkiego, a powie pielęgniarce” – mówi Anna Szczypta, krajowa konsultantka w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego

Hello Pionierka: Jak Marta Płaska została mentorką polskiej instrumentalizacji, szkoląc pielęgniarki operacyjne i aplikując chorym „słowne relanium”

Cicho towarzyszę, jestem obecna

Elżbieta Nasierowska-Bachanek: Moją pracę można porównać do pracy położnej – ona pomaga przy przyjściu człowiekowi na ten świat, ja natomiast zajmuję się pomaganiem przy odchodzeniu

Zofia Szlekierówna /grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Zofia Szlenkierówna podniosła polskie pielęgniarstwo do rangi najpiękniejszej ze sztuk pięknych

„Jakby agresja była wpisana w zawód medyka”/fot. Getty Images

Plucie, szarpanie, wyzywanie, atak nożem. „Jakby agresja była wpisana w zawód medyka”

Anna Szymczak-Krasoń, pielęgniarka

„Zanim pacjent trafi do lekarza, wyżyje się na pielęgniarce” – mówi Anna Szymczak-Krasoń, pielęgniarka

5 powodów, dlaczego lekarze i lekarki są ważniejsi od pielęgniarek i pielęgniarzy. Wylicza Mama Psychiatra

5 powodów, dlaczego lekarze i lekarki są ważniejsi od pielęgniarek i pielęgniarzy. Wylicza Mama Psychiatra

oddziało covidowy

„Morfina leje się hojnie”. „Pan Pielęgniarka” opisuje trzecią falę epidemii na oddziale covidowym

pielęgniarka

Co zobaczysz, gdy wpiszesz słowo ‘pielęgniarka” w wyszukiwarkę grafiki Google? „Szału nie ma. Zaproszenie do burdelu” – kwituje Mateusz Sieradzan

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

Pielęgniarka trzymająca w ramionach trzy noworodki. To zdjęcie, zrobione tuż po wybuchu w Bejrucie, obiegło świat

„Życzył mi, bym kiedyś został doktorem. Odpowiedziałem, że nie chcę”. Maciej Latos o kulisach pracy pielęgniarza

Biel pielęgniarskiego czepka to komunikat do społeczeństwa: „Jestem powołana, aby nieść pomoc”. Jak dawniej wyglądały stroje pielęgniarek?

Podjazd w szpitalu / istock

Pan Pielęgniarka zdradza szpitalne tajemnice. „To często nieoficjalna palarnia, tu kwitnie życie towarzyskie”

×