Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”
„Jak mam spojrzeć w oczy pacjentowi, który przez 3-4 dni nic nie jadł, a ja podaję mu na kolację kromkę chleba z galaretką, która od godziny 17 ma mu starczyć do 8 rano?” – pyta gorzko Siostra Bożenna. Pielęgniarka, która niedawno sama zmuszona była być pacjentką szpitala, nie pozostawia suchej nitki na systemie żywienia polskich pacjentów.
Szpitalna dieta w procesie rekonwalescencji
O diecie szpitalnej powstało wiele żartów i przyśpiewek, jednak nie śmiał się ten, kto miał z nią do czynienia. Jak to jest po drugiej stronie szpitalnego łóżka, przekonała się również autorka popularnego profilu w mediach społecznościowych „Siostra Bożenna”, która aktywnie opisuje – najczęściej w żartobliwy sposób – swoją pracę w szpitalu.
„Dostąpiłam ostatnio pewnego zaszczytu i spędziłam kilka dni w szpitalu jako pacjentka i powiem wam, że każdy choć raz powinien spędzić kilka takich dni na swoim oddziale, bo nic nie otwiera oczu tak jak stare przysłowie 'punkt widzenia zależy od punktu siedzenia'” – rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie.
Pielęgniarka przyznała, że będąc przez jakiś czas pacjentką w szpitalu, najbardziej przytłoczyła ją właśnie dieta – a raczej jej brak – w trakcie hospitalizacji. Pod publikacją zamieściła również zdjęcia tego, co zaserwował jej szpital. Na każdej z fotografii widzimy dwie kromki chleba z kostką masła, dwoma plasterkami wędliny czy niewielką ilością białego sera lub galaretki.
„To, że dieta w procesie rekonwalescencji powinna być zbilansowana i pełna w wartości odżywcze, wiemy wszyscy. Pomyślcie, ile kasy moglibyśmy zaoszczędzić na skróceniu pobytu, gdyby pacjenci szybciej zdrowieli dzięki dobrej diecie.
Tymczasem w polskich szpitalach, stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega POGORSZENIU podczas hospitalizacji (sic!), z drugiej strony czemu się dziwić, skoro dzienna stawka żywieniowa na pacjenta to 6 zł (słownie sześć złotych)” – napisała.
Kromka chleba z galaretką nie wyleczy
Pielęgniarka wyjaśniła, że część pacjentów przynosi do szpitala własne jedzenie lub dostarcza im je ktoś z rodziny. Jest również możliwość kupienia np. drożdżówki w szpitalnym sklepie, jednak ceny w nim mogą być dla niektórych dość wysokie.
„Co z ludźmi, którym nie ma kto przynieść jedzenia, a w szpitalnej kawiarence sama drożdżówka kosztuje 6 zł? Jak mam spojrzeć w oczy pacjentowi, który przez 3-4 dni nic nie jadł, a ja podaję mu na kolację kromkę chleba z galaretką, która od godziny 17 ma mu starczyć do 8 rano?” – pyta gorzko Siostra Bożenna.
Pielęgniarka podkreśliła, że właśnie m.in. żywienie pacjentów jest jednym z największych problemów „naszej upadłej Ochrony Zdrowia”.
„Szkoda tylko, że ludzie wyjdą na ulicę dopiero wtedy, kiedy im znowu wyłączą 'Na Wspólnej’ w telewizji” – podsumowała.
Siostra Bożenna
Siostra Bożenna to profil w mediach społecznościowych prowadzony przez pielęgniarkę, która – jak sama o sobie pisze – jest miłośniczką twardych igieł i miękkich pośladków. Przyznaje, że odkąd została pielęgniarką, wizyty w cyrku są jej zbędne, bo… ma je na co dzień.
Autorka popularnego profilu aktywnie walczy z toksycznymi relacjami na linii pielęgniarka – pacjent/lekarz czy inna pielęgniarka. Na jej fanpejdżu dość regularnie pojawiają się wpisy, które mają przybliżyć internautom sytuację pielęgniarek w naszym kraju. Jej historie o kulisach pracy, pisane pół żartem, pół serio, mają nie tylko bawić, ale również zwracać uwagę na poważne problemy, z jakimi na co dzień mierzą się pielęgniarki w różnych rejonach Polski. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 128 tys. internautów.
Zobacz także
„Czytałam, że szpital to nie spa, że mam się cieszyć, że nie spałam na podłodze”. Marta Stoberska zaskoczona reakcjami innych matek
Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”
„Życie człowieka, którym się zajmuję, nie może zależeć od tego czy mi smutno, czy jestem zły, czy się boję” – mówi Mateusz Sieradzan, znany na FB jako Pan Pielęgniarka
Polecamy
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Dlaczego warto, a przede wszystkim jak mądrze ograniczać mięso? Tłumaczy dietetyczka Agata Lewandowska
się ten artykuł?