Przejdź do treści

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Kobieta rozmawia przez telefon
Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: "Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki"/ Pexels, fot. Karolina Grabowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Karetkę pogotowia powinniśmy wzywać w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia czy zdrowia. Pod numer 999 lub 112 często dzwonią jednak osoby, które poradziłyby sobie bez przyjazdu ratowników medycznych. „W wielu przypadkach moja wizyta polega na tym, że po prostu zawiozę was do szpitala. Bo trzeba zrobić RTG, bo trzeba zszyć ranę, bo trzeba zrobić szerszą diagnostykę. Pytanie jest jedno… Czy musisz do tego szpitala jechać karetką? Najczęściej nie” – pisze Hubert, ratownik medyczny znany w mediach społecznościowych jako „Facet w karetce”. 

„Coraz częściej karetka pogotowia realizuje wizyty domowe”

„Czy wiecie kiedy wzywać karetkę?

Ok, może to głupie pytanie. Ale każdy musi odpowiedzieć sobie na nie sam”

Tymi słowami rozpoczyna swój wpis na Instagramie Hubert. Ratownik medyczny znany w mediach społecznościowych jako „Facet w karetce” apeluje, by pogotowie wzywać w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu czy zdrowiu. Jak jednak zaznacza, karetka nagminnie wzywana jest do przypadków, w których osoba poszkodowana poradziłaby sobie sama.

„Jako społeczeństwo stajemy się coraz mniej zaradni. Staramy się znaleźć jak najłatwiejsze rozwiązania, zrzucić odpowiedzialność na kogoś. Przyzwyczailiśmy się do nadużywania pewnych udogodnień.

Dlaczego o tym piszę? Ano dlatego, że coraz częściej, żeby nie powiedzieć, że w dużej części karetka pogotowia realizuje wizyty domowe” – pisze.

W dobie pandemii koronawirusa dostęp do lekarza bywa utrudniony. Brakuje również pracowników medycznych. Izba Lekarska w 2019 roku podała, że w Polsce brakuje ok. 50 tys. lekarzy i ok. ośmiu tys. pielęgniarek. Liczba ta może być jednak większa. Wskaźnik praktykujących lekarzy w Polsce wynosi 2,4 na 1000 mieszkańców. Wobec średniej unijnej (3,7 na 1000 mieszkańców) wypadamy w tym rankingu bardzo słabo. Niewystarczająca jest również liczba ratowników medycznych i karetek pogotowia.

„Ja wiem, że dostępność lekarzy, pielęgniarek i ogólnie ochrony zdrowia jest beznadziejna i rozumiem, że w wielu przypadkach po prostu numery 999 i 112 to jedyne, które odbierają. Ale pomyślmy szerzej…

Ilość karetek jest ograniczona. Ja wiem do jakich wezwań jeżdżę. Wy może nie… Ja wiem, że ból brzucha jest dużą dolegliwością, że wysokie ciśnienie jest niebezpieczne, że złamana ręka boli i rozcięta głową krwawi, ja wiem, że bywają bolesne miesiączki, ostry kac i nadużycie alkoholu lub środków psychoaktywnych tylko pytanie… Czy jestem w stanie z tymi dolegliwościami dotrzeć do lekarza w przychodni bądź w SOR? Moja odpowiedź – najczęściej tak, odpowiedź ludzi… Należy mi się karetka” – podkreśla.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Ratownik medyczny Yanek43 / Instagram

„Chciałbyś/chciałabyś czekać z urwaną nogą po wypadku 45 minut na karetkę?”

Ratownik medyczny wyjaśnia, że jego praca polega na pomocy w wyżej wymienionych przypadkach. Rzeczywistość bywa jednak inna niż sobie wyobrażamy i pacjent po wezwaniu karetki najczęściej jest przewożony do szpitala w celu poszerzenia diagnostyki.

W wielu przypadkach moja wizyta polega na tym, że po prostu zawiozę was do szpitala. Bo trzeba zrobić RTG, bo trzeba zszyć ranę, bo trzeba zrobić szerszą diagnostykę. Pytanie jest jedno… Czy musisz do tego szpitala jechać karetką? Najczęściej nie. Spokojnie możesz samochodem, taxi lub z buta” – tłumaczy.

Autor wpisu podkreśla, że w ten sposób wykorzystana karetka pogotowia może w tym samym czasie być potrzebna pacjentowi, którego życie zależy od jej przyjazdu.

„Przerażają mnie sytuację, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki. Przeraża mnie sytuacja, kiedy jadę do wypadku, który miał miejsce 30 km ode mnie a ja jestem najbliższą karetką bo wszystkie inne są zajęte. Chciałbyś/chciałabyś czekać z urwaną nogą po wypadku 45 minut na karetkę? No ja bym nie chciał. Naprawdę wiele zależy od naszego rozsądku…” – podsumowuje.

ratownik medyczny w trakcie pandemii koronawirusa

„Facet z karetki” – kim jest?

Za profilem „Facet z karetki” w mediach społecznościowych stoi ratownik medyczny Hubert. „Facet o własnych poglądach i własnym zdaniu przedstawiający prawdę, która go otacza” – jak sam o sobie pisze. Na Instagramie dzieli się ciekawymi treściami z pracy w karetce pogotowia. Jego profil obserwuje ponad 2,6 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Hubert (@facet_w_karetce)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarz

Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ

Przyjechali do Polski z całego świata, pomagają bezdomnym warszawiakom – poznajcie Smile Warsaw

„Najgorszy możliwy scenariusz jest wtedy, jeśli nie możemy pomóc pacjentowi, bo blokuje nas system” – mówi Michał Kośmicki, asystent lekarza na SOR

Pan Marek jeździ karetką i pomaga osobom bezdomnym. „Chcę podzielić się z nimi kawałkiem mojego świata”

Pacjent leży na łóżku na korytarzy na SOR-ze

„Larwy z poprzedniego klienta pykały mi pod crocsami”. Pan Pielęgniarka opisał, jak wygląda „SOR-owskie SPA”

Pięciolatka zadławiła się cukierkiem na cmentarzu. Policjant uratował jej życie

Chory leży na łóżku szpitalnym

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!”

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

Szerszenie zaatakowały pielgrzymów. Trzy osoby, w tym dziecko, trafiły do szpitala

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Kobieta pływa w basenie ogrodowym

10-latek uratował tonącą matkę, która w basenie dostała ataku padaczki. Wideo mrozi krew w żyłach i wzrusza do łez

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

Zadławienie się dziecka - pierwsza pomoc / istock

12-latka zadławiła się podczas jedzenia. Uratowało ją zachowanie młodszego brata

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

×