3 min.
Natychmiastowa ulga dla kręgosłupa. Ćwiczenia na ból pleców

Natychmiastowa ulga dla kręgosłupa. Ćwiczenia na ból pleców Fot. Katarzyna Milewska
Bólowi pleców najlepiej przeciwdziałać – to jasne. Jednak kiedy już się pojawia, szukasz natychmiastowego sposobu na poradzenie sobie z nim. Oto ćwiczenia, które przyniosą ci ulgę w cierpieniu.
Pisaliśmy już o tym, że doskonałym sprzętem, który pomoże w dolegliwościach związanych z plecami, jest roler. Można na nim wykonywać automasaż, bądź – tak jak my ostatnio – kilka prostych ćwiczeń rozciągających i rozluźniających plecy. Jako drugą część polecamy także proste ćwiczenia, dzięki którym ból pleców może nie minie natychmiast, ale z pewnością pojawi się ukojenie po ciężkim dniu w pracy, kiedy czujesz dyskomfort i sztywność.
Spis treści
Ćwiczenie 1: Leżenie przy ścianie
Połóż się przy ścianie, tak aby uniesione w górę nogi dotykały jej tylną taśmą. Pod biodra i odcinek lędźwiowy możesz ułożyć nie za miękki koc. Rozłóż ręce szeroko, zamknij na moment oczy i skoncentruj się na oddechu. Staraj się rozluźnić plecy w tej pozycji.
Ćwiczenie 2: Koci grzbiet
Ćwiczenie nie jest może odkryciem Ameryki, ale wciąż mimo upływających lat jest jednym z najlepiej rozluźniających plecy patentów (nawet w ciąży).
Pozycja wyjściowa: klęk podparty, kolana i stopy ustawione na szerokości bioder, dłonie oparte o podłoże na szerokości barków. Zaokrąglij kręgosłup, jednocześnie kierując brodę do klatki piersiowej (oraz podwijając miednicę do przodu).
Wytrzymaj 3 sekundy, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Dodatkowo możesz wzbogacić ćwiczenie, wykonując kolejną jego część. Z wdechem wygnij kręgosłup w drugą stronę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
Zrób małą przerwę i powtórz w 3 seriach.
Ćwiczenie 3: Głęboki skłon
Ustaw stopy na szerokość barków i powoli rolując plecy, wykonaj skłon, starając się zbliżyć brzuch do uda. Wyciągnij w tej pozycji jak najmocniej korpus, wydłużając go. Jeśli bardzo ciągnie cię w tej pozycji tył nóg – możesz ugiąć delikatnie kolana. Zatrzymaj się w pozycji na 20 sekund (puść luźno głowę), następnie wróć do pozycji wyjściowej poprzez rolowanie i powtórz ćwiczenie 3-4 razy.
Ćwiczenie 4: Pozycja dziecka
Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Następnie przyciągnij je do klatki piersiowej i staraj się złapać dłońmi wewnętrzną część stóp, delikatnie szerzej ustawiając nogi. Jednocześnie przyciągaj kolana do siebie, lekko zaokrąglając plecy. Głowa powinna spokojnie leżeć na ziemi. W pozycji możesz dodać ruch delikatnego kołysania w przód i tył oraz na boki.
Ćwiczenie 5: Skłon japoński
Usiądź na piętach, ustawiając kolana szerzej niż barki. Następnie wyciągnij się w tej pozycji mocno do przodu, wyciągając i wydłużając kręgosłup. Głowa jest luźna – możesz ułożyć czoło na ziemi. Kiedy poczujesz, że nie jesteś w stanie wyciągnąć się dalej w przód, rozluźnij się na moment i zamknij oczy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Poleć artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

30.01.2023
Beata Siemaszko, działaczka Grupy Granica: „Nie mamy gwarancji, że któryś sąd nie powie nam: hola, hola, pomaganie wcale nie jest takie legalne, jak się wam wydawało!”

29.01.2023
„Okazało się, że potrzeba mówienia o śmierci jest ogromna, tylko dotychczas nie było na nią przestrzeni”. Czym jest ruch „o śmierci przy kolacji”

27.01.2023
Hela Tokarz z Kolektywu Chemia: Osoby zgłaszające się na SOR po odurzeniu tzw. pigułką gwałtu często nazywane są „naćpanymi” i są ignorowane

26.01.2023