5 rzeczy, które uproszczą ci życie. Przeczytaj porady Kasi Bem
Żyjemy w cywilizacji nadmiaru. Przytłoczeni milionem niepotrzebnych rzeczy, tysiącem kuszących możliwości, setkami wyzwań, koniecznością podejmowania od rana do wieczora błahych decyzji tęsknimy za prostotą. A uprościć swoje życie można właśnie w tej chwili.
Na początek zadaj sobie pytanie, czy to, co masz, jest tym, czego potrzebujesz? Czy twój stan posiadania powoduje, że twoje życie jest prostsze, czy wprost przeciwnie, czyni cię niewolnikiem rzeczy i męczących błahych wyborów. Czy przypadkiem twój cenny czas i bezcenna energia nie są codziennie bezsensownie wydatkowane na podjęcie decyzji, którą z wielu par butów założyć oraz jaki rodzaj płatków wybrać na śniadanie? Tak, zgadza się, mówimy o drobiazgach, tyle że życia nie warto trwonić na rzeczy niewarte uwagi.
Po co komplikować, skoro można uprościć. Jak? Właśnie tak:
Zminimalizuj swoją garderobę
Prezydent Obama słynął z tego, że nosił wyłącznie szare i granatowe garnitury. Gdy raz założył zielony, informacja ta natychmiast obiegła wszytki światowe media. Dlaczego? A no dlatego, że ma ważniejsze decyzje do podjęcia niż zastanawianie się, w co się ubrać co rano. Ok, nie jesteś prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale czy twoja szafa pełna strojów, butów i torebek na pewno cię uszczęśliwia? Przejrzyj jej zawartość i zostaw tylko te rzeczy, które lubisz i często nosisz. To, co zniszczone, kiepskiej jakości, wątpliwej urody, nieforemne lub przyciasne – oddaj, wyrzuć lub zamień.
Jedz codziennie to samo na śniadanie
Nawet sobie nie zdajesz sprawy, jak to uprości i zorganizuje twoje poranki, a przy tym wpłynie korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Oczywiście nie mam tu na myśli kubka kawy na czczo. Kawa, owszem, jak najbardziej, ale w towarzystwie pełnowartościowego, odżywczego śniadania – na przykład pysznej owsianki. To lekkostrawny, sycący posiłek bogaty w błonnik i węglowodany złożone, często wybierane przez osoby uprawiające aktywnie sport. Błonnik stymuluje pracę jelit i pęcznieje w żołądku, na długo dając poczucie sytości. Węglowodany złożone natomiast są długo trawione w organizmie, dzięki czemu poziom cukru nie podnosi się gwałtownie, co uchroni cię przed szybkim spadkiem energii i atakiem wilczego głodu. Wsuwasz owsiankę i masz z głowy – nie marnujesz połowy poranka na myślenie, co by tu dzisiaj zjeść…
Kupuj mniej, ale w najlepszym gatunku
Na co dzień wystarczy ci jeden gatunek doskonałej herbaty czy kawy, aby rozkoszować się jej smakiem. Zamiast kilku pudełek herbat w torebkach czy taniej kawy zakupionych w supermarkecie, kup wysokogatunkową odmianę w liściach z tegorocznych zbiorów albo niewielką ilość świeżo zmielonych ziaren w wyspecjalizowanym sklepie. Poświęć chwilę, by porozmawiać ze sprzedawcą, dowiedz się, jak najlepiej zaparzyć aromatyczny napar, jak go podawać, jak przechowywać , a z picia uczyń rytuał i przyjemność. Tę samą zasadę przyjmij dla wszystkiego, co posiadasz – miej mniej, ale w najlepszym gatunku.
Rób listy zakupów
To wprawdzie zajmuje kilka minut, ale oszczędza godziny. Po pierwsze zmusza cię do przejrzenia zasobów, więc nie kupujesz bez sensu i na zapas, po drugie wykorzystujesz to, co masz, po trzecie nie trwonisz czasu na bezsensowne przechadzanie się po galeriach handlowych i zyskujesz przestrzeń na realizację swoich pasji i zainteresowań.
Otaczaj się małą ilością rzeczy
Czy nie zdarzyło ci się w niemal pustym pokoju hotelowym czy bardzo oszczędnie urządzonym mieszkaniu doświadczyć poczucia swoistej ulgi? Brak rzeczy zbędnych stwarza dodatkową przestrzeń dla uczuć i myśli. Pustka jest twórcza i inspirująca. Rozejrzyj się po swojej przestrzeni i usuń z niej na początek kilka ozdób, fotografii, rzeczy nieużywanych, które tylko zbierają kurz. Od razu poczujesz inną energię miejsca, która udzieli się również tobie.
Polecamy
Dostali w pracy ankietę z pytaniem o poziom stresu. Najbardziej zestresowanym wysłano wypowiedzenia
„Zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby”. Jak uwolnić się od nadmiernego stresu i paraliżującego lęku, tłumaczy psychoterapeuta Nikodem Ryś
Fuga dysocjacyjna – jak się objawia? Przykłady fugi dysocjacyjnej
Lęk, bezsenność, niepokój. Czym jest zespołu stresu popandemicznego?
się ten artykuł?