10 kroków Kasi Bigos do bycia fit
Zima nie jest najbardziej sprzyjającym czasem na systematyczne treningi i regularne zdrowe posiłki. Ale mamy już lato, dni są dłuższe i cieplejsze i czas obudzić się z letargu, zaczynając walkę o lepszą formę.
Przygotowaliśmy dla was małą ściągę – kilka prostych porad, aby złapać treningowego bakcyla. Zróbcie pierwszy krok już teraz.
Krok 1.
Zanim podejmiecie jakiekolwiek nieprzemyślane działania, w pierwszej kolejności usiądźcie spokojnie i przeprowadźcie poważną rozmowę ze sobą dotyczącą waszego stylu życia, nawyków żywieniowych, stanu zdrowia oraz możliwości treningowych. Wypiszcie swoje słabe punkty. Powinniście od nich zacząć.
Krok 2.
Wiecie, co kuleje. Świetnie! Jak zebrać się do zmiany? Są różne opcje:
– skorzystajcie z pomocy eksperta (trener personalny/ dietetyk),
– sami ustalcie strategię działania.
Jeżeli macie pewne doświadczenie, możecie samodzielnie stawiać dalsze kroki, a pomoc eksperta wykorzystać sporadycznie w celu kontroli postępów. Jeśli jednak w temacie żywienia i metod treningowych jesteście kompletnie zieloni, pomoc eksperta prawdopodobnie będzie najlepszą opcją. Nie macie możliwości skorzystania z takiej pomocy? Idziemy dalej!
Krok 3.
Wybierzcie aktywność, która sprawia wam przyjemność. Odwiedzajcie miejsca, w których możecie skorzystać z różnorodnych zajęć, począwszy od zwykłej strefy siłowej, aż po różne odmiany fitnessu. Zawsze warto spróbować czegoś nowego.
Krok 4.
Najważniejsza jest systematyczność! Trenujcie tyle, na ile pozwala wam ciało, i na tyle, ile pozwala wam czas. Jeśli jednak zależy wam na szybszych efektach (projekt bikini), treningi dwa razy w tygodniu mogą okazać się niewystarczające. Warto wówczas postawić na takie formy treningowe, które są najskuteczniejsze w redukowaniu tkanki tłuszczowej i modelowaniu ciała (np. treningi interwałowe czy siłowe).
Krok 5.
Nie bójcie się obciążenia. Marzycie o jędrnym ciele z zarysowanymi mięśniami? Cóż – spójrzmy prawdzie w oczy. Trzeba będzie wziąć się za dodatkowe obciążenie. Mowa o wykorzystaniu hantli, sztang, odważników kettlebell czy maszyn na siłowni.
Krok 6.
Aeroby czy jednak interwały? Przyjęło się, że po każdym treningu siłowym warto wykonać jeszcze sesję godzinnych aerobów. Inni przekonują was jednak, by postawić na interwały. Najlepiej łączyć te dwie metody. Kiedy wykonujecie spokojną jednostkę treningową, na jej zakończenie możecie postawić na bieg interwałowy np. 25 sekund szybkiego biegu, a po tym przerwa do uspokojenia tętna. Taki schemat powtarzacie przez 25-30 minut. Jednak kiedy wykonaliście mocny trening główny (tabata, Crossfit, mocny trening nóg), po jego zakończeniu lepiej zrobić trening aerobowy (tlenowy) – bieżnia, rowerek, stepper.
Krok 7.
Bez diety nie ma efektu. To jasne! Odpowiednie odżywianie jest kluczem do zgrabnej sylwetki oraz dobrego samopoczucia. Jeśli nie macie możliwości skorzystania z pomocy eksperta, wygospodarujcie czas na własną edukację. Książki, badania naukowe, eksperckie blogi, szkolenia, warsztaty – to opcje, na które warto postawić. Obserwujcie też bacznie swój organizm i to jak reaguje na dany system żywienia czy konkretne produkty.
Krok 8.
Nie rozstawajcie się z butelką wody. Tkanka tłuszczowa ‘nie lubi’ wody. Dzięki zdrowej diecie, treningom i odpowiedniemu nawodnieniu przekształca się ze zbitej masy w luźną strukturę. W takiej postaci przedostaje się z krwią do mitochondriów i łatwiej ulega spalaniu.
Krok 9.
Postawcie na dziennik treningowy, w którym będziecie zapisywać swoje pomiary, godziny poświęcone na trening czy ilość pokonanych kilometrów. Tam możecie zapisywać sobie także cele i sprawdzać postępy.
Krok 10.
Pamiętajcie o regeneracji. Zawodowy oraz rodziny pęd w połączeniu z treningiem może przyczynić się do szybkiego przetrenowania. Dlatego dbajcie o jakość swojego snu oraz korzystajcie raz na jakiś czas z odnowy biologicznej np. masażu sportowego czy sauny, co dobrze zrobi nie tylko waszemu ciału, ale również zapracowanej głowie.
Polecamy
„Sport to mój akumulator na życie”. 80-letnia Barbara Prymakowska mistrzynią Europy w półmaratonie!
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu
Jak powstaje nowy nawyk? Co zrobić, żeby zmiana się udała?
7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie
się ten artykuł?