Przejdź do treści

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Tekst o ćwiczeniach poprawiających krążenie krwi w nogach. Na zdjęciu: Kobieta uśmiechająca się z zamkniętymi oczami - HelloZdrowie
Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ćwiczenia na poprawę krążenia mają za zadanie zwiększenie i poprawę dopływu krwi do pracujących mięśni. A dzieje się to dzięki naprzemiennemu skracaniu się i wydłużaniu mięśni podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby aktywować do pracy całe ciało.

 

Słabe krążenie krwi – objawy

Zanim dowiesz się, jak poradzić sobie z osłabionym krążeniem krwi, warto przyjrzeć się jego objawom. Pierwsze oznaki problemów z krążeniem to:

  • żylaki,
  • pajączki,
  • uczucie ciężkości w nogach,
  • częste skurcze.

Inne objawy to to między innymi:

  • Sucha skóra
  • Czerwone kropki na nogach
  • Spuchnięta kostki
  • Łamliwe włosy i paznokcie,
  • Uczucie zimna w dłoniach i stopach
  • Zmęczenie i senność.

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia na poprawienie krążenia krwi w nogach. Wszystkie ćwiczenia na poprawę krążenia wykonujcie przez 20 sekund z 20-sekundową przerwą przed kolejnym. W przypadku rolowania ciała za pomocą wałka zacznijcie od przedniej, potem tylnej i bocznej części ciała, a na koniec połóżcie się na nim na plecach i wykonajcie to samo. Kiedy w ten sposób rozluźnicie swoje ciało i pobudzicie tkanki miękkie do pracy, przejdźcie do dalszych ćwiczeń.

Ćwiczenia na poprawę krążenia – użyj rollera!

Fot: Katarzyna Milewska

Połóżcie się na plecach z rollerem na odcinku lędźwiowym. Biodra unoszą się nad ziemią, a skrzyżowane ręce obejmują klatkę piersiową. Wykonujcie powoli taki ruch, aby roller przemieszczał się od odcinka lędźwiowego aż do odcinka szyjnego kręgosłupa (ale na niego nie najeżdżał). Powtórzcie ten ruch kilkakrotnie i nie zapomnijcie o oddychaniu.

Aby poprawić krążenie i rozluźnić mięśnie, rolowaniu najlepiej poddać całe ciało. Fajną opcją do ćwiczeń jest mechaniczny roller. Możecie go znaleźć w niektórych klubach fitness. Wystarczy się tylko odpowiednio ułożyć, a on wykona całą pracę za was. Znajdźcie codziennie minimum 5 minut, aby się rolować!

Ćwiczenia na krążenie – ustaw się w pionie!

5 cwiczen na poprawe krazenia

Fot: Katarzyna Milewska

Teraz przejdziemy do ćwiczeń na poprawę krążenia, które należą do grupy krążeniowo-oddechowych. Tutaj pozycją wyjściową jest postawa pionowa. Kolejno jednym ruchem wykonujcie tzw. nożyce z udziałem ramion i nóg. Najważniejszym elementem jest tutaj opanowanie koordynacji ‒ w momencie kiedy do przodu wysuwa się prawa noga, to w górę unosi się lewa ręka, i po tym następuje dynamiczna zmiana.

Wykonujcie ćwiczenie na tyle spokojnie, aby po 20 sekundach pracy nie złapała was zadyszka. Powtórzcie je jeszcze 2 razy.

Kobieta ćwiczy

Jak poprawić krążenie? Boksuj!

jak poprawic krazenie

Fot: Katarzyna Milewska

Ćwiczenia na krążenie to także spokojny bieg. Wykonujcie go w miejscu tak, aby wasze pięty obijały się o pośladki (skip C). Jednak aby poruszyć całe ciało, dołóżcie do tego naprzemianstronny markujący ciosy ruch ramion w przód. Ważne jest, aby ramiona cały czas pracowały na wysokości klatki piersiowej. Ćwiczenie wykonujecie w 3 seriach po 20 sekund.

Ćwiczenia na układ krążenia – odwodzenia

poprawa krazenia cwiczenia

Fot: Katarzyna Milewska

W kolejnym ćwiczeniu na krążenie nóg pierwsza część ruchu jest taka sama jak w poprzednim ćwiczeniu – czyli wykonujecie bieg w miejscu, piętami odbijając się od pośladków. Natomiast ramiona w tym samym czasie wykonują ruch odwodzenia w bok, „otwierając” klatkę piersiową. Ćwiczenie wykonujcie w 3 seriach po 20 sekund.

Kobieta biegnie z psem

Ćwiczenia na poprawę krążenia nóg – w górę i w dół!

krazenie cwiczenia

Fot: Katarzyna Milewska

Kolejne ćwiczenie na poprawę krążenia zaczynam od pozycji stojącej. Ugnijcie lekko kolana, odkładając dłonie na ziemię, i wolnym ruchem schodźcie do pozycji podporu przodem na wyprostowanych rękach. Wytrzymajcie w tej pozycji kilka sekund tak, aby ciało znajdowało się w jednej linii. Kolejno z wydechem powoli zmierzajcie dłońmi w kierunku stóp, następnie unieście biodra w górę i wolnym ruchem wróćcie do pozycji wyprostowanej.

Pamiętajcie o tym, aby podczas ruchu w górę i dół wasze kolana nie schodziły się do środka, a w momencie podporu przodem dłonie znajdowały się tuż pod stawem barkowym. To ćwiczenie wykonujecie w 3 seriach po 5 powtórzeń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?