Ana Victoria została pierwszą osobą na świecie z zespołem Downa, która ukończyła studia prawnicze
Ana Victoria Espino de Santiago z Zacatecas w Meksyku zapisała się na kartach historii jako pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa, która uzyskała tytuł magistra prawa. Jej osiągnięcie stanowi przełomowy moment w dziejach edukacji prawniczej i pokazuje, że marzenia należy spełniać.
Pierwsza osoba z zespołem Downa ukończyła studia prawnicze
Ana Victoria Espino de Santiago, pochodząca z Zacatecas, niewielkiego miasta w Meksyku, przeszła do historii jako pierwsza osoba na świecie, która uzyskała tytuł magistra prawa. 25-latka ukończyła Universidad Autónoma de Zacatecas w lipcu 2024 r. Ana została przyjęta na uczelnię w 2019 r. po ukończeniu liceum w systemie internetowym. Napotkała jednak wiele trudności, ponieważ system administracyjny szkoły nie był dostosowany do jej potrzeb jako studentki z niepełnosprawnością. Mimo wszystko nie poddawała się i dążyła do sukcesu. Jej potencjał dostrzegł również jeden z jej profesorów, który stał się jej przewodnikiem w kolejnych latach.
„Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w tworzeniu bardziej inkluzywnego środowiska edukacyjnego. Zaleca się, by byli wspierający, słuchali swoich uczniów i oferowali dodatkowe wsparcie w razie potrzeby” – mówiła w rozmowie z serwisem informacyjnym „La Jornada de Zacatecas”.
Ana podkreśla, że pragnęła zdobyć dyplom, by przełamać bariery systemowe, które utrudniają życie studentom z niepełnosprawnościami. Jeszcze w trakcie studiów brała udział w forach legislacyjnych, w trakcie których dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wzbogacała wiedzę prawniczą. Teraz ma nadzieję, że dzięki temu uda jej się obalić stereotypy dotyczące niepełnosprawności i chorób oraz pokazać innym osobom, że warto próbować.
„Niepełnosprawność nie definiuje czyjegoś przeznaczenia”
25-latka dała się poznać także jako kreatywna artystka. Już w 2014 r. wystawiała swoje obrazy w znanych miejscach, m.in. w Congress of the Union w Mexico City. Jej prace zatytułowane „Desde mi cielo” prezentowały jej niezwykłą perspektywę.
Świeżo upieczona prawniczka planuje w swojej pracy walczyć z dyskryminacją i działać na rzecz równości. Jej osiągnięcia przyciągnęły uwagę międzynarodowych fundacji, m.in. z Hiszpanii, Peru i Chile. Ana otrzymała już pierwszą ofertę pracy z zagranicy. Jej historia to przykład przełamywania barier i wyznaczania nowych możliwości. To także wspaniała inspiracja dla wielu osób, by nie rezygnować z własnych marzeń i nie poddawać się mimo wielu przeciwności.
Rozwiń„Musimy przyzwyczaić się do tego, że niepełnosprawność nie definiuje czyjegoś przeznaczenia. Zakładajmy, że ktoś z niepełnosprawnością może osiągnąć wszystko, co sobie postanowi – i prawdopodobnie to zrobi” – piszą o Anie autorzy profilu na Instagramie „The Female Quotient”.
Polecamy
„Fizjologiczna rola mężczyzny w procesie reprodukcji jest nie do przecenienia: uprawiał s*ks bez gumki”. Segritta puentuje, internautki: „Genialne!”
Ewa Pajor ze szczególnym wyróżnieniem. Sportowczyni jest nominowana do Złotej Piłki
Ma 76 lat a internauci pokochali ją za styl. „Mężczyźni po dwudziestce zakochują się we mnie”
Katarzyna Niewiadoma zwyciężyła Tour de France! Polka gwiazdą światowego kolarstwa
się ten artykuł?