Przejdź do treści

Pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa. „Przykład tego, co jest możliwe”

Mar Galceran
Mar Galceran przeszła do historii jako pierwsza osoba z zespołem trisomii 21, która zasiadła w parlamencie/ fot. Jorge Gil/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mar Galceran, urzędniczka z Walencji, została pierwszą w historii osobą z zespołem Downa wybraną do regionalnego parlamentu w Hiszpanii. „Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie tylko ze względu na moją niepełnosprawność” – komentowała Galceran w rozmowie z „The Guardian” swoją nową rolę.

„To bezprecedensowe”

„To bezprecedensowe” – skomentowała Mar Galceran w rozmowie z „The Guardian” swoją nową rolę. Hiszpanka przeszła właśnie do historii jako pierwsza osoba z zespołem Downa, która znalazła się w parlamencie regionalnym. Jak podkreśliła, to dowód na to, że osoby z zespołem trisomii 21 zostają w końcu zauważone w przestrzeni publicznej.

„Ludzie zaczynają rozumieć, że osoby z zespołem Downa mogą znacząco przyczynić się do dialogu społecznego. To jednak wymagało długiej drogi” – tłumaczyła.

45-latka karierę polityczną rozpoczęła w wieku 18 lat, kiedy dołączyła do Konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Przez wiele lat skutecznie wspinała się po szczeblach partyjnych stanowisk. Jej zaangażowanie przyniosło ogromne efekty w maju 2023 r., kiedy jej nazwisko zostało wpisane na listę kandydatów wystawianych przez PP w wyborach regionalnych w Walencji. Galceran udało się uzyskać mandat w hiszpańskim parlamencie regionalnym.

 „Witamy Mar” – napisał zaraz po ogłoszeniu wyników w mediach społecznościowych lider PP w regionie Carlos Mazon i dodał – „Wspaniała wiadomość dla polityki, przełamywanie barier”.

Kayleigh Williamson

„Przykład pokazujący, co jest możliwe”

Jak podaje „The Guardian”, Galceran jest pierwszą osobą z zespołem trisomii 21, która znalazła miejsce w regionalnym lub krajowym parlamencie. „Nie słyszeliśmy o nikim innym” – potwierdził w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Agustin Matia Amor z Down Espana.

„Chcę się nauczyć, jak dobrze wypełniać swoją rolę dla Walencji, a co ważniejsze, dla tych z nas, którzy mają inne umiejętności. Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie tylko ze względu na moją niepełnosprawność” – komentowała Galceran swoją nową rolę.

Przed 45-latką jedynie kilka osób z zespołem Downa wkroczyło na scenę polityczną. W 2020 roku, Eleonore Laloux została wybrana na radną we francuskim Arras, a dwa lata później Fintan Bray stał się pierwszym politykiem z dodatkowym chromosem w Irlandii. Ponadto w Hiszpanii publiczne funkcje pełniła Angela Bachiller, która w 2013 roku dołączyła do rady miejskiej w Valladolid.

„To nie tylko wspaniała wiadomość, ale także uznanie dla jej dotychczasowych osiągnięć i zaangażowania w liczne inicjatywy” – skomentował Agustin Matia i dodał – „To doskonały przykład pokazujący, co jest możliwe”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: