Pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa. „Przykład tego, co jest możliwe”
Mar Galceran, urzędniczka z Walencji, została pierwszą w historii osobą z zespołem Downa wybraną do regionalnego parlamentu w Hiszpanii. „Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie tylko ze względu na moją niepełnosprawność” – komentowała Galceran w rozmowie z „The Guardian” swoją nową rolę.
„To bezprecedensowe”
„To bezprecedensowe” – skomentowała Mar Galceran w rozmowie z „The Guardian” swoją nową rolę. Hiszpanka przeszła właśnie do historii jako pierwsza osoba z zespołem Downa, która znalazła się w parlamencie regionalnym. Jak podkreśliła, to dowód na to, że osoby z zespołem trisomii 21 zostają w końcu zauważone w przestrzeni publicznej.
„Ludzie zaczynają rozumieć, że osoby z zespołem Downa mogą znacząco przyczynić się do dialogu społecznego. To jednak wymagało długiej drogi” – tłumaczyła.
45-latka karierę polityczną rozpoczęła w wieku 18 lat, kiedy dołączyła do Konserwatywnej Partii Ludowej (PP). Przez wiele lat skutecznie wspinała się po szczeblach partyjnych stanowisk. Jej zaangażowanie przyniosło ogromne efekty w maju 2023 r., kiedy jej nazwisko zostało wpisane na listę kandydatów wystawianych przez PP w wyborach regionalnych w Walencji. Galceran udało się uzyskać mandat w hiszpańskim parlamencie regionalnym.
„Witamy Mar” – napisał zaraz po ogłoszeniu wyników w mediach społecznościowych lider PP w regionie Carlos Mazon i dodał – „Wspaniała wiadomość dla polityki, przełamywanie barier”.
„Przykład pokazujący, co jest możliwe”
Jak podaje „The Guardian”, Galceran jest pierwszą osobą z zespołem trisomii 21, która znalazła miejsce w regionalnym lub krajowym parlamencie. „Nie słyszeliśmy o nikim innym” – potwierdził w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Agustin Matia Amor z Down Espana.
„Chcę się nauczyć, jak dobrze wypełniać swoją rolę dla Walencji, a co ważniejsze, dla tych z nas, którzy mają inne umiejętności. Chcę, żeby ludzie postrzegali mnie jako osobę, a nie tylko ze względu na moją niepełnosprawność” – komentowała Galceran swoją nową rolę.
Przed 45-latką jedynie kilka osób z zespołem Downa wkroczyło na scenę polityczną. W 2020 roku, Eleonore Laloux została wybrana na radną we francuskim Arras, a dwa lata później Fintan Bray stał się pierwszym politykiem z dodatkowym chromosem w Irlandii. Ponadto w Hiszpanii publiczne funkcje pełniła Angela Bachiller, która w 2013 roku dołączyła do rady miejskiej w Valladolid.
Rozwiń„To nie tylko wspaniała wiadomość, ale także uznanie dla jej dotychczasowych osiągnięć i zaangażowania w liczne inicjatywy” – skomentował Agustin Matia i dodał – „To doskonały przykład pokazujący, co jest możliwe”.
Zobacz także
Co dwa lata muszą potwierdzać niepełnosprawność dzieci z chorobami rzadkimi. „To, czy będzie wydane orzeczenie, czy nie, to rosyjska ruletka” – grzmi Maria Libura
Lekarze zdiagnozowali zespół Downa u 23-latki. „Ludzie mówią, że nie wyglądam, jakbym go miała”
Zidentyfikowano hormon, który może poprawić funkcje poznawcze u osób z zespołem Downa
Polecamy
Taylor Swift ogłosiła, kogo popiera w wyborach prezydenckich. Swoje oświadczenie podpisała: „bezdzietna kociara”
16-latka z Gdyni podbija świat nauki. Kornelia Wieczorek pracuje nad aplikacją do diagnostyki zmian skórnych
„Z mężczyzną to wiadomo”. Dlaczego według Jarosława Kaczyńskiego głową państwa nie może być kobieta?
Ana Victoria została pierwszą osobą na świecie z zespołem Downa, która ukończyła studia prawnicze
się ten artykuł?