Przejdź do treści

Acro joga – czym jest i dlaczego warto ją uprawiać?

Acro joga – czym jest i dlaczego warto ją uprawiać Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wygląda jak wykonywana w parach lub grupie gimnastyka akrobatyczna. Na twarzach ćwiczących dostrzec można skupienie oraz zaufanie, że partner treningu jest równie skoncentrowany. Mowa o acro jodze – jednej z najnowszych odmian jogi. Trudno znaleźć formę aktywności, która w większym stopniu wpływałaby na rozwijanie charakteru oraz umiejętności komunikacji i współpracy.

Czym jest acro joga?

Acro joga jest nową odmianą jogi. Stworzyli ją w 2003 r. kalifornijscy akrobaci. Swoją formą przypomina przez to kombinację gimnastyki akrobatycznej i tańca. Jest niezwykle wdzięczna, dzięki płynności i spójności wykonywanych ruchów. Jednoczenie acro joga czerpie mądrość (także w aspekcie celowości wykonywania poszczególnych asan) z klasycznej jogi.

Poszczególne ćwiczenia polegają na wykonywaniu w parach lub grupie ewolucji przestrzennych (także w powietrzu). Stąd praktyka ta wymaga od osób w niej uczestniczących dużej otwartości na nowe doświadczenia i zaufania do partnera acro jogi.

Pierwsze kroki z acro jogą

W acro jodze wyróżnia się trzy podstawowe role: podstawa, latający i asekuracja. Na czym polega każda z nich?

Podstawa (base) to osoba, która przez cały czas wykonywania ćwiczeń ma bezpośrednią styczność z podłożem i unosi swojego partnera do góry. Zwykle leży plecami na ziemi, dzięki czemu ma stabilną pozycję, która zapewnia bezpieczeństwo drugiej ćwiczącej osobie. 

Kobieta ćwiczy

Drugą ważną rolą jest latający (flyer). To osoba, z którą baza ma styczność wyłącznie przez stopy lub dłonie. Musi więc być przez cały czas skupiony, by podczas balansowania w powietrzu nawet na chwilę nie stracić równowagi. Latający musi być ponadto w dobrej kondycji fizycznej oraz wyzbyć się lęków. Wymaga się od niego, by zaufał swoim umiejętnościom, ale również umiejętnościom partnera – podstawy. Tylko w ten sposób będzie w stanie wykonywać poszczególne przejścia i pozycje.

Ostatnią z ważnych ról podczas acro jogi odgrywa asekurujący (spotter), czyli osoba zabezpieczająca. Nawet jeśli podstawa i latający doskonale radzą sobie z akrobacjami – trzecia osoba musi czuwać nad ich bezpieczeństwem. Wystarczy chwila nieuwagi, sekundowe rozproszenie, czy skurcz mięśni, by akrobacja skończyła się upadkiem. To właśnie asekurujący obserwuje, przewiduje potknięcia i podpowiada, jak skorygować pozycje, by były prawidłowo wykonane.

Nie zawsze rola asekurującego jest niezbędna. Acro jogę można bowiem uprawiać także w duecie. Wówczas konieczne jest większe skupienie. Nie ma bowiem osoby, która ostrzeże przed zagrożeniem wynikającym z nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Dlaczego warto uprawiać acro jogę?

Acro joga może wydawać się kolejną mniej lub bardziej skomplikowaną formą aktywności ruchowej.

Jest to jednak coś więcej. Ta odmiana jogi:

  • uczy komunikacji prostej i pełnej szacunku do drugiego człowieka,
  • uczy szacunku dla punktów widzenia innych niż własny,
  • uczy akceptacji dla odmienności,
  • uczy opartego mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach,
  • buduje odwagę i zaufanie,
  • pozwala wsłuchać się we własne ciało i wysyłane przez nie sygnały,
  • pokazuje, że sukces często zależy od ciężkiej pracy, wysiłku i skupienia wszystkich osób zaangażowanych w wykonywane zadanie,
  • pozwala wspólnie przeżywać sukcesy i porażki,
  • otwiera na nowe relacje,
  • zaspokaja potrzebę przynależności.

Poza wymienionymi korzyściami psychologiczno-społecznymi acro jogę warto uprawiać także ze względów zdrowotnych.  Dzięki niej rozciągniesz mięśnie przykręgosłupowe, zwiększysz ruchliwość stawów, wzmocnisz układ sercowo-naczyniowy i uelastycznisz całe ciało.

Czy acro joga może zmienić życie?

Acro joga jest odmianą jogi, która w sposób znaczący kształtuje codzienność. Uprawiając ją regularnie, zauważysz szereg pozytywnych zmian tak psychicznych, społecznych, jak i fizycznych.

Acro joga już dla początkujących jest dużym wsparciem w budowaniu wytrzymałości, siły i elastyczności ruchów. Wymiar fizyczny zmian to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej tego, czego możesz się spodziewać. Nawet jeśli dotychczas praca zespołowa nie była twoją mocną stroną, już wkrótce współpracownicy i szefowie zauważą korzystną zmianę –  sprawniej będziesz komunikować swoje potrzeby, rozwiązywać konflikty i obdarzać zaufaniem innych.

Jeśli w twoim życiu prywatnym pojawią się trudności – łatwiej będzie ci je pokonać. Będziesz bowiem koncentrować się wyłącznie na teraźniejszości, zamiast poddawać się zgubnemu wpływowi strachu. Innymi słowy – zachowasz spokój ducha nawet wtedy, gdy inni ulegną panice.

Im dłużej będziesz trenować acro jogę, tym lepiej będą wyglądać twoje relacje z innymi ludźmi. Wszystko to za sprawą umiejętnej komunikacji, empatii i szacunku do odmiennych perspektyw. Nawet jeśli jesteś osobą nieśmiała, po treningu stworzonym przez kalifornijskich akrobatów łatwiej będzie ci nawiązywać i utrzymywać relacje z nowo poznanymi ludźmi. Wszystko to dzięki większej otwartości i pewności siebie.

 

Bibliografia:

  1. K. Bulińska, Joga interpersonalna w ujęciu biopsychospołecznym, Przestrzeń, 2018, nr 10, s. 24–37.
  2. A. Podgórska, Ta odmiana jogi spełni wasze najskrytsze marzenia o lataniu, Nasze Miasto, 2016, nr 23 s. 15.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?