Przejdź do treści

Znany ratownik o Mamie Ginekolog: „Każdy, kto ma ziomka w jakiejkolwiek branży, korzysta ze znajomości”

Słowa Nicole Sochacki-Wójcickiej wzbudziły ogromne emocje\ Fot. JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„To jest spektakl proszę państwa, gdzie po jednej stronie mamy kontrowersyjną lekarkę, po drugiej tłum ludzi wku…onych nierównością. Nie żeby tej nierówności nie było wczoraj. Nie żeby nie było jej jutro. Ot tak „wymskło” się jej zdanie-iskierka, trafiając na beczkę prochu, coraz to bardziej wymęczone i bezradne społeczeństwo. Tylko że społeczeństwo nie jest bezradne” pisze na swoim profilu na Instagramie Jan Świtała. Ratownik medyczny w ostrych słowach obnaża hipokryzję wielu z nas. I proponuje, żeby zamiast wściekać się na Mamę Ginekolog, poszukać rozwiązań, które ulepszyłyby system opieki zdrowotnej. 

„Naczelnik państwa czekał w kolejce na zabieg?”

„A gdyby ktoś przyszedł i powiedział, że ochrona zdrowia na światowym poziomie i szeroko dostępna jest możliwa? Że możemy mieć ładne, ciepłe i nowoczesne szpitale? Że rodzące mogłyby mieć łatwy dostęp do znieczulania i wysokich standardów opieki? Że do specjalisty wcale nie trzeba czekać kilkunastu miesięcy? Że nie musi boleć? Że w ciągu dziesięciu lat jesteśmy w stanie dogonić Europę? Polepszyć statystyki wykrywania i leczenia nowotworów, zwalczyć skutki chorób cywilizacyjnych? To nikogo to nie zainteresuje” – tymi słowami rozpoczął wpis na swoim profilu na Instagramie Jan Świtała.

Ratownik medyczny, znany w mediach społecznościowych jako „Yanek43”, odniósł się do afery wokół Nicole Sochacki-Wójcickiej, znanej w sieci jako Mama Ginekolog. Ginekolożka w trakcie specjalizacji przyznała, że przyjmuje swoje znajome i krewne w ramach swojej praktyki na NFZ. I tymi słowami rozpętała burzę. Jej działania potępił w oficjalnym oświadczeniu NFZ i zapowiedział postępowanie w tej sprawie. Wielu celebrytów i celebrytek oburzyło się słowami Mamy Ginekolog. Zupełnie odmienne zdanie ma Jan Świtała.

„Każdy, każdy k****, kto ma ziomka w jakiejkolwiek branży, korzysta ze znajomości. Ci co nie mają – kombinują jak mogą. Ci którym się udało, mają w dupie tych co za nimi. Ci którzy twierdzą że jest inaczej, kłamią albo jeszcze się nie zdarzyli z ZUSem, NFZtem, prokuraturą albo windykacją”- ratownik nie szczędzi ostrych słów.

I jak pisze wcale nie dziwi się takim zachowaniom, bo „poziom odrealnienia tych instytucji, ich wrogość i bezlitosne podejście jest znane”. Proponuje, żeby nasze oburzenie przekuć w realne działania, żeby system opieki zdrowotnej był bardziej dla pacjenta.

„Dla pacjenta, czyli dla Ciebie, twoich bliskich i tego sąsiada co go nie lubisz. Dla wszystkich, od A do Z”- wylicza.

We wpisie zamieścił screen posta Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym czytamy m.in. że „nie ma lepszych i gorszych pacjentów”. Ten zwrot miał najbardziej rozbawić ratownika.

„Naczelnik państwa czekał w kolejce na zabieg? – ironizuje. – Poseł Gowin też swoje odstał na izbie przyjęć? A Tomasz Lis walczy o prawa pielęgniarek w podzięce za trzykrotne uratowanie mu życia?

Zdaniem ratownika każdy lekceważy problemy ochrony zdrowia, dopóki nie dotkną one go osobiście. A później znów jest to samo.

„To jest spektakl proszę państwa, gdzie po jednej stronie mamy kontrowersyjną lekarkę, po drugiej tłum ludzi wkurwionych nierównością. Nie żeby tej nierówności nie było wczoraj. Nie żeby nie było jej jutro. Ot tak „wymskło” się jej zdanie-iskierka, trafiając na beczkę prochu, coraz to bardziej wymęczone i bezradne społeczeństwo. Tylko że społeczeństwo nie jest bezradne” – podkreśla.

I dodaje na koniec:

„Nie interesuje mnie twórczość Mamy Ginekolog, interesuje mnie system ochrony zdrowia”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Good Aging
Naturell Koenzym Q10 100mg, 120 kaps.
82,90 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł
Good Aging, Beauty, Verdelab
Verdelab Richevon - Serum przeciwzmarszczkowe do twarzy o bogatym składzie. Nawilża, odżywia. 50 ml
179,00 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej

Jan Świtała: kim jest?

Jan Świtała to ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje ponad 116 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janek (@yanek43)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Polak, który zbudował szpital na Madagaskarze: „Chciałem zajmować się otyłymi nastolatkami w Polsce, ale odkryłem, że moją drogą jest walka z niedożywieniem”

Co możesz zrobić, kiedy w gabinecie lekarskim spotykasz się z odmową w ważnej dla siebie sprawie? Wyjaśnia to FEDERA

Opublikowano raport o dostępie do antykoncepcji w Europie. Polska znów na ostatnim miejscu

Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej”

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej

Mama Ginekolog została zgłoszona do Izby Lekarskiej. „Wszystko zostało wyjęte z kontekstu, przeinaczone” – tłumaczy się Nicole Sochacki-Wójcicka

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

10 pytań, które warto zadać lekarzowi, zanim od niego wyjdziesz. Zanotuj i wykorzystaj!

Adam Pabiś

Onet demaskuje oszustwa „doktora” Adama Pabisia. Telewizyjny ekspert latami oszukiwał pacjentów

Fatalne skutki biurokracji w medycynie. Lekarze muszą zwracać po kilkadziesiąt tysięcy złotych za mleko dla chorych dzieci

Fatalne skutki biurokracji w medycynie. Lekarze muszą zwracać po kilkadziesiąt tysięcy złotych za mleko dla chorych dzieci

Jeden z najlepszych szpitali na świecie znajduje się w Krakowie. „Za konsolą robota i chirurg, i chirurżka mają taką samą doskonałość”, mówi prezeska Joanna Szyman

Szpitale zamykają kolejne oddziały. Powód? Brak lekarzy

Szpitale zamykają kolejne oddziały. Powód? Brak lekarzy

Lekarz

Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ

Potrzebujesz na szybko wyrobić kartę EKUZ? NFZ uruchomił swój punkt na Lotnisku Chopina / gettyimages

Potrzebujesz na szybko wyrobić kartę EKUZ tuż przed wylotem? NFZ uruchomił swój punkt na Lotnisku Chopina

„Najgorszy możliwy scenariusz jest wtedy, jeśli nie możemy pomóc pacjentowi, bo blokuje nas system” – mówi Michał Kośmicki, asystent lekarza na SOR

Polscy lekarze wolą pracować za granicą. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków / istock

Polscy lekarze wolą pracować za granicą. Do Naczelnej Izby Lekarskiej wpłynęła rekordowa liczba wniosków

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

Lek. Ewa Stawiarska: Umniejszanie problemów pacjenta jest słabe i nie pozostawia profesjonalnego wrażenia

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

„Zostało złamane moje prawo do intymności i godności”. Pacjentka opowiada o wizycie u ginekologa, na którą złożyła skargę, a FEDERA apeluje: „Czujesz, że twoje prawa są łamane? Reaguj”

Do lekarza poczekasz dłużej niż 10 lat temu. Do jakich specjalistów najtrudniej się dostać?

Pracowała w szpitalu w koszmarnych warunkach. Wszystko opisała na blogu. Dziś jest najsłynniejszą pielęgniarką w Polsce

Czy lekarz może okłamać pacjenta? Na to pytanie odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia / gettyimages

Czy lekarz może okłamać pacjenta? Na to pytanie odpowiada Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia

Lekarka straciła prawo wykonywania zawodu za wpisy typu "Plandemia to ściema". Nie będzie mogła leczyć przez rok / istock

Lekarka straciła prawo wykonywania zawodu za wpisy typu „Plandemia to ściema”. Nie będzie mogła leczyć przez rok

Czy kolejki do SOR da się skrócić? Zobacz, jaki pomysł ma ministerstwo / gettyimages

Czy kolejki do SOR da się skrócić? Zobacz, jaki pomysł ma ministerstwo

Co zrobić, gdy nie możesz dodzwonić się do przychodni? Zapadł ważny wyrok sądu / gettyimages

Co zrobić, gdy nie możesz dodzwonić się do przychodni? Zapadł ważny wyrok

×