Przejdź do treści

Wielka Brytania: pary mieszane wkrótce będą mogły zawierać związki partnerskie

Para całująca się
zdjęcie: istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że wkrótce pary mieszanej płci będą mogły zawierać związki partnerskie, bez konieczności zawierania małżeństwa. „Małżeństwo nie jest dla wszystkich. Ale nawet jeśli nie chcesz się zjednoczyć w małżeństwie, to niekoniecznie oznacza to, że nie chcesz prawnego bezpieczeństwa, które towarzyszy partnerstwu” – można wyczytać wśród zwolenników akcji #CivilPartnership.

Partnerstwo cywilne  zostało wprowadzone w Wielkiej Brytanii w celu zapewnienia parom homoseksualnym takich samych praw, jak parom małżeńskim, w czasie, gdy małżeństwa tej samej płci nie były dozwolone . Jednak pary heteroseksualnie nie miały prawa do zawierania związków partnerskich a jedynie prawo do zawarcia małżeństwa. Spotykało się to ze społecznym oburzeniem, poczuciem niesprawiedliwości i nierówności. Stąd zrodziła się akcja określana #CivilPartnership, gdzie zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy wyrażali swoje poglądy na temat legalizacji związków partnerskich par mieszanych płci. Związki partnerskie zapewnią szereg korzyści, w tym finansowych, które wcześniej przysługiwało jedynie małżeństwom.

 

Związki partnerskie a małżeństwo

– Są powody, dla których pary mogą chcieć zawrzeć związek partnerski, a nie małżeństwo. Wśród nich są religijne i historyczne konotacje związane z instytucją małżeństwa. Obywatelskie związki partnerskie są symetryczną, nowoczesną instytucją społeczną nadającą niermal identyczne prawa i obowiązki jak małżeństwo, ale bez historycznego bagażu, płciowych przepisów i oczekiwań społecznych – napisała Rececca Steinfeld w oświadczeniu, wzywając do nowelizacji Ustawy o partnerstwie z 2004 r.

Ustawa o partnerstwie z 2004 r. zakłada, że tylko pary tej samej płci mogą zarejestrować związek partnerski. Pary heteroseksualne, które nie chcą się ożenić, nie są uprawnione do zwolnień podatkowych od spadku, do zasiłku z tytułu małżeństwa i nie mają prawa do dziedziczenia majątku partnera. Podobnie wiele pracowniczych programów emerytalnych nie oferuje rent rodzinnych parom niezamężnym.

 

Rozwód bez orzekania winy?

Decyzja w sprawie partnerstwa cywilnego jest kolejnym krokiem w obszarze prawa rodzinnego wprowadzonym przez rząd Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzone są konsultacje w sprawie zmian, które umożliwiłyby rozwód bez orzekania winy. To ważna informacja dla par, które chcą się rozwieść, a żadna ze stron nie ponosi winy za rozpad małżeństwa.

Podoba Ci się ten artykuł?