W australijskim miasteczku osoby, które nie skończyły 18 r.ż., nie kupią „energetyków”. To eksperyment, który ma ważny cel
Miasteczko Bridgetown na zachodzie Australii na cztery miesiące zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. To część procesu badawczego, który ma pokazać, czy ruch ten pomoże przeciwdziałać problemom ze zdrowiem psychicznym młodzieży.
Młodzi ludzie pod wpływem „energetyków” nieobliczalni?
Do badania prowadzonego w Bridgetown dołączyło osiem lokalnych firm. W sklepach, restauracjach i kawiarniach znajdują się informacje o szkodliwości napojów energetycznych i zakazie ich sprzedaży osobom niepełnoletnim.
„Prosimy o dowód osobisty, jeśli ktoś wygląda, jakby miał mniej niż 18 lat. Możemy odmówić sprzedaży napoju energetycznego, a jeśli pojawia się problem, po prostu wyjaśniamy, że miasto jest częścią badania” – mówi Laurel Keenan, właścicielka jednej z tutejszych kawiarni.
Lekarze z Bridgetown mają nadzieję, że dzięki wprowadzonemu zakazowi poprawi się zdrowie psychiczne młodych ludzi i zmniejszy się ilość zachowań aspołecznych.
„Zwrócono mi uwagę, że w mieście są pewne problemy z zachowaniami aspołecznymi, młodzi ludzie są trochę impulsywni i nieobliczalni” – powiedziała Sarah Youngson, lekarka rodzinna z Bridgetown. „I z całą pewnością, w mojej własnej praktyce, pracując indywidualnie z młodzieżą, zauważyłam u nich wzrost bezsenności i lęku, które zdecydowanie były związane ze stosowaniem napojów energetycznych” – dodaje, podkreślając, że badanie w australijskim miasteczku prawdopodobnie jest pierwszym takim eksperymentem w kraju.
Fatalne skutki picia „energetyków”
Dr Youngson podkreśla, że napoje energetyczne mogą mieć negatywny wpływ na serce i układ sercowo-naczyniowy, a także powodować wysokie ciśnienie tętnicze.
„Młodzi ludzie są znacznie bardziej podatni na działanie kofeiny, a kiedy patrzymy na rozwój ich mózgu, niekoniecznie mają zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji dotyczących przyjmowania tego typu używek” – mówi specjalistka.
Jak opowiada, niektórzy jej młodzi pacjenci, którzy piją napoje energetyczne, przyznają, że nie mogą zasnąć nawet do trzeciej nad ranem, a potem nie są w stanie wstać z łóżka, żeby pójść do szkoły.
„Potrzebują kolejnego napoju energetycznego. W długotrwałej perspektywie często prowadzi to do wycofania się z zajęć szkolnych” – wyjaśnia lekarka.
Jak młodzi ludzie w australijskim miasteczku zareagowali na zakaz picia napojów energetycznych? Bardzo różnie. Choć niektórzy twierdzą, że nie zmienia to wiele w ich życiu, to są też tacy, którzy wprost przyznają, że będzie im bardzo brakowało napojów z kofeiną. Tak jest na przykład w przypadku 16-letniego Hansa Bouwmana.
„Prawdopodobnie mogę bez tego żyć, ale to po prostu jest do bani, tak sądzę” – mówi chłopak.
Jak jest w Polsce?
Ostatnio o napojach energetycznych jest głośno również w Polsce. Specjaliście alarmują, że w gabinetach psychoterapeutycznych przybywa dzieci, które są od nich uzależnione. A, jak zaznaczają, spożywanie tego typu napojów jest szczególnie niebezpiecznie dla osób w młodym wieku.
Problem ten przykuł uwagę Partii Republikańskiej, która w Sejmie przedstawiła niedawno projekt ustawy zakazujący sprzedaży energetyków osobom poniżej 18. roku życia, a także reklamowania ich. Pomysł ten popiera wielu specjalistów, m.in. dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, oraz Robert Rutkowski, psychoterapeuta i psycholog. Wielu ekspertów jest zdania, że zakaz spożycia napojów energetycznych przez osoby niepełnoletnie powinien zostać już dawno wprowadzony.
Źródło: www.abc.net.au
Polecamy
Na czym polegają zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)?
Nerwica skóry to objaw wegetatywny zaburzeń lękowych
Ból psychogenny to prawdziwa, a nie wyimaginowana dolegliwość
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zoperowali serce pacjentki bez rozcinania klatki piersiowej! Sukces polskich kardiochirurgów
się ten artykuł?