„Starsi może i biorą foliówki, ale rzadko kiedy wyrzucą jedzenie do kosza”. Ekspertka od zero waste podpowiada, czego możemy nauczyć się od starszego pokolenia
„Kiedyś byłam wkurzona, że starsze pokolenie nie myśli o nas, młodszych, i biorąc foliówki wciąga nas jeszcze bardziej w katastrofę klimatyczną. Teraz dostrzegam inne warstwy tej historii” – pisze Kasia Wągrowska na swoim profilu na Instagramie. Blogerka tym samym zwraca uwagę, że w kwestii dbania o planetę możemy się dużo nauczyć od starszego pokolenia.
Jak robią zakupy młodzi a jak osoby starsze?
Kasia Wągrowska swój najnowszy post rozpoczęła od porównania międzypokoleniowych zachowań zakupowych. Wskazała, czym się kieruje podczas swoich wyborów ona – reprezentantka młodszego pokolenia oraz do jakich wniosków doszła, obserwując zakupy w wydaniu osób starszych.
„Ja biorę zakupy do własnych woreczków, skrzętnie unikam plastiku, wybieram opcje w szkle lub papierze, mimo że często droższe. Mam pieniądze i jestem w stanie zapłacić więcej za eko opcje, choć wcale mi się to nie uśmiecha. Oni – bez kozery ładujący warzywa i owoce w foliowe torebki, skrzętnie analizujący ceny produktów na półkach, rewidujący promocje tych, którym się kończą daty przydatności do spożycia, biorący plastikowe siatki przy kasie, w najlepszym razie chodzący po sklepie z własną torbą na kółkach” – pisze Wągrowska.
Czego w kwestii ekologii możemy nauczyć się od naszych babć?
Blogerka podkreśla, że ten widok wielokrotnie wzbudzał w niej oburzenie do tego stopnia, że bliska była zwracania uwagi osobom starszym, by ograniczały użycie foliowych reklamówek. Teraz docenia zerowaste’ową spuściznę, jaką pozostawia po sobie starsze pokolenie i jest zdania, że foliowe reklamówki – używane przez czasem w nadmiarze – nie powinny przysłonić wieloletnich starań o życie w zgodzie z naturą.
„To starsze pokolenie głównie oddaje do naprawy swoje sprzęty zamiast kupować nowe. Starsze pokolenie ceruje, zaszywa dziurki, przerabia spodnie, kupi w second handzie – czasem z oszczędności, a czasem z rozsądku i tradycji właściwego dbania o rzeczy. Starsze osoby częściej widać w komunikacji publicznej. To my, młodzi, podjeżdżamy pod sklepy suvami i pakujemy ogromne zakupy do bagażnika. Starsi może i biorą foliówki, ale rzadko kiedy wyrzucą jedzenie do kosza, zanim nie wymyślą, co jeszcze z niego można przyrządzić” – wymienia autorka wpisu.
Ekspertka od zero waste przyznaje, że doceniła zachowania osób starszych dopiero, gdy otworzyła się na ich sposób życia i codzienne potrzeby. „Potrzeba dbania o świat jest nam wszystkim wspólna, tylko każdy ma inny sposób na jej realizowanie. I nie każdego stać na fancy eko vegan opcje” – dodaje blogerka.
Kasia Wągrowska – kim jest?
Kasia Wągrowska to, jak sama o sobie pisze, ekspertka od zero waste. Prowadzi wykłady, warsztaty, spotkania online, kursy internetowe. Aktywnie działa również w mediach społecznościowych propagując temat ograniczania odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia. Napisała książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”. Jej profil na Instagramie kasia_ograniczamsie śledzi ponad 43,7 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Prawidłowo prowadzony kompostownik w domu nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. A po deszczu przyjemnie pachnie ziemią” – mówi Julia Wizowska, autorka książki „Nie śmieci”
7 sposobów naszych babć na bycie zero waste
Jeden Polak emituje ponad 8 ton CO2 rocznie. Paulina Górska podpowiada, jak zmniejszyć ślad węglowy
Polecamy
Paulina Hojka o noszeniu ubrań po zmarłych: “Myślę, że żaden nieboszczyk się nie obrazi”
Aneta Tor-Świątek i jej zespół ze złotym medalem w Korei. Opracowali plastik, który rozkłada się w kompostowniku
„Nie zawsze wejście w nowe technologie sprawia, że problemy znikają. Mięso hodowane w laboratoriach pozostawia 25-krotnie większy ślad węglowy, niż mięso z hodowli” – mówi dr hab. inż. Sylwester Tabor
„Widzisz butelkę z przytwierdzoną nakrętką? Nie odrywaj jej na siłę!”– apeluje ekoaktywistka Paulina Górska
się ten artykuł?