Przejdź do treści

Jeden Polak emituje ponad 8 ton CO2 rocznie. Paulina Górska podpowiada, jak zmniejszyć ślad węglowy

Jeden Polak średnio emituje ponad 8 ton CO2. Paulina Górska wyjaśnia, jak możemy zmniejszyć ślad węglowy
Jeden Polak średnio emituje ponad 8 ton CO2. Paulina Górska wyjaśnia, jak możemy zmniejszyć ślad węglowy
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiesz, że dieta wysokomięsna generuje nawet 2,5 razy większy ślad węglowy niż roślinna, a lot samolotem to 1 tona CO2? Skutki dużej emisji dwutlenku węgla mogą być katastrofalne dla naszej planety, a co za tym idzie – również dla nas. Chcesz mieć na to wpływ? Ekoaktywistka Paulina Górska na swoim profilu na Instagramie podpowiada, jakie zmiany warto wprowadzić do swojego życia. Nawet te drobne robią różnicę!

Ślad węglowy – co powinnaś o nim wiedzieć?

Ślad węglowy to ostatnio gorący temat. Mówi się o nim dużo, szczególnie w kontekście produkcji mięsa. Ale czy tak naprawdę wiemy, czym on jest? Wyjaśnia to w swoim ostatnim wpisie na Instagramie Paulina Górska.

To suma emisji gazów cieplarnianych emitowanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, ale też firmę. Zwykle jest liczona w ciągu roku. Ale liczymy też ślad węglowy produktu. Wtedy brane jest pod uwagę również wydobycie lub wyhodowanie surowców, dystrybucja utylizacja” – pisze ekoaktywistka.

Po co w ogóle liczyć ślad węglowy i starać się go zmniejszyć? Jak podkreśla Górska, nadmiar gazów cieplarnianych powoduje globalne ocieplenie i kryzys klimatyczny. I dodaje, że to dużo szerszy temat niż tylko produkcja mięsa.

„Wszystko, co robimy, generuje ślad węglowy. Niestety. Polak średnio emituje ponad 8 ton CO2 (rocznie – przyp. red.) i na tę emisję wpływ ma to, co je, czym się przemieszcza do pracy czy na wakacje, czy dba o wykorzystanie energii w domu i oszczędzanie jej (plus innych zasobów, jak chociażby woda), ile kupuje i co kupuje, ale też, jak z tego później korzysta (czy dba o swoje rzeczy, naprawia je, wprowadza w drugi obieg). No i na jakie firmy stawia, wybierając poszczególne usługi” – wylicza Paulina Górska.

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej dotyczących poziomów emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w poszczególnych państwach świata w 2018 roku, statystyczny Polak każdego dnia przyczynia się do emisji ok. 24 kg CO2. W ciągu zaledwie tygodnia jeden obywatel Polski generuje 168 kg CO2 – to podobna wartość emisji tego gazu, jaka przypada na przeciętnego obywatela Etiopii (160 kg), Erytrei (170 kg) czy Madagaskaru (170 kg)!

dziewczyna nurkująca w oceanie z rybami

Co generuje najwięcej CO2 w Polsce?

Niestety z danych, które podaje na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska wynika, że na tle innych państw Polska wypada bardzo słabo pod względem emitowanego dwutlenku węgla. Zajmuje 39. miejsce w zestawieniu krajów UE, które porównuje ilość emitowanego CO2 na jednego mieszkańca. Podczas gdy u nas jest to niemal 9 ton (8,76), to na przykład w Kostaryce to 2-3 tony.

Jakie sektory w Polsce generują najwięcej dwutlenku węgla? Podaje je w swoim wpisie aktywistka. Są to:

  1. Energetyka i przemysł (41 proc.)
  2. Inne wykorzystanie energii (28 proc.)
  3. Transport (16 proc.)
  4. Rolnictwo (8 proc.)
  5. Procesy przemysłowe (7 proc.)
„Wybraliśmy bezdzietność!”, czyli kanadyjska akcja społeczna, która budzi spore emocje. Co mówi jedna i druga strona?

Co możemy zrobić, żeby zmniejszyć ślad węglowy?

Żeby zmniejszyć ślad węglowy, możemy postawić zarówno na działania na mniejszą, jak i większą skalę.  Jak zaznacza Paulina Górska, te drugie, takie jak fleksitarianizm, częstsze zastąpienie samochodu transportem publicznym czy rowerem, rezygnacja z lotu na rzecz jazdy pociągiem – wymagają zwykle czasu, ale robią ogromną różnicę.

Warto zacząć od małych kroków, które też, wbrew pozorom, mogą przynieść duży skutek. Ekoaktywistka mówi, że mogą to być nawet takie drobiazgi jak:

  • pakowanie żywności do woreczków,
  • zakręcania kranu podczas mycia zębów  (-3 kg CO2),
  • kupowania sezonowej żywności, 
  • zastąpienie zwykłych żarówek energooszczędnymi  (-250 kg CO2!),
  • zainstalowanie drobnostrumieniowej słuchawki prysznicowej (-230 kg CO2),
  • wyłączenie urządzeń z trybu standby (- 140 kg CO2).

Paulina Górska

Paulina Górska to ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 65 tys. osób. Stara się na nim zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań potrzebującym czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do codziennego życia.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Paulina Górska (@eko.paulinagorska)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: