Przejdź do treści

Aneta Tor-Świątek i jej zespół ze złotym medalem w Korei. Opracowali plastik, który rozkłada się w kompostowniku

dr inż. Aneta Tor-Świątek
Dr inż. Aneta Tor-Świątek / Fot. Politechnika Lubelska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grupa badaczy z Politechniki Lubelskiej, którą reprezentowała dr inż. Aneta Tor-Świątek, została wyróżniona na międzynarodowej wystawie wynalazków w Korei. Naukowcy otrzymali złoty medal i nagrodę specjalną za opracowanie tworzywa polimerowego, inaczej plastiku, który rozkłada się w kompostowniku. „Wystawy skupione na pokazaniu osiągnięć kobiet w nauce i wynalazczości są bardzo potrzebne” – mówi polska  badaczka.

Polacy ze złotym medalem i nagrodą specjalną

W 16. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Kobiet „KIWIE 2023” uczestniczyło 400 badaczy i badaczek, wynalazców i wynalazczyń oraz przedsiębiorców i przedsiębiorczyń z 40 krajów. Na tym prestiżowym wydarzeniu, które odbyło się w Korei Południowej, zaprezentowano ponad 350 innowacyjnych rozwiązań stworzonych przez kobiety z różnych dziedzin nauki.

Wśród nagrodzonych projektów znalazł się wynalazek naukowców z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Politechniki Lubelskiej. Grupa polskich badaczy w składzie: dr inż. Aneta Tor-Świątek, prof. Tomasz Garbacz i prof. Tomasz Klepka otrzymała złoty medal i nagrodę specjalną za innowacyjny sposób wytwarzania biodegradowalnej kompozycji polimerowej.

„Materiał jest mieszanką trzech składników” – zaznacza w rozmowie z serwisem Mój Powiat dr inż. Aneta Tor-Świątek. „Tworzywo biodegradowalne, polilaktyd, inaczej kwas mlekowy. Oprócz tego jest tam taka substancja, która zmienia strukturę materiału pod wpływem temperatury na porowatą. Jako wzmocnienie tego kompozytu zastosowano włókna lniane. Naturalnie polilaktyd jest tworzywem transparentnym, przezroczystym, z połyskiem, twardym. Po dodaniu tych składników następuje zmiana barwy na brązowo-białą plus widoczne są włókna” – wyjaśnia.

Jak tłumaczy badaczka, ta polimerowa kompozycja ma wiele zastosowań, takich jak produkcja opakowań, pojemników czy zabawek. Ponadto jest przyjazna środowisku, bo po spełnieniu swojej funkcji użytkowej może być poddana kompostowaniu.

„Zaletą materiału biodegradowalnego, który opracowaliśmy, jest to, że pod wpływem lekko podwyższonej temperatury będzie on ulegał degradacji. Zaczyna się to już w temperaturze 60 stopni C” – wyjaśnia badaczka. „Już po trzech miesiącach w takiej temperaturze materiał ulega degradacji i rozpoczyna się procesu recyklingu. Na początek materiał zniekształca się, zmniejsza się jego masa. Ponadto rozpoczyna się utrata właściwości mechanicznych, zaczyna się kruszyć. Na końcu pozostaje kompost. Co ważne, przy rozkładzie tego materiału nie ma żadnych szkodliwych substancji, które są uwalniane do powietrza czy do gleby” – tłumaczy dr inż. Tor-Świątek.

Prof. Lidia Morawska z nagrodą For Women in Science - na zdjęciu prof. Morawska w czerwonej sukience i czarnej marynarce - HelloZdrowie

Dr inż. Aneta Tor-Świątek: „Musimy śmielej mówić o swojej pracy i sukcesach”

Tegoroczny złoty medal i nagroda specjalna od President of Korea Institute of Patent Information to kolejne wyróżnienie na koncie lubelskiej badaczki w dziedzinie innowacji.

„Nasze rozwiązanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród odwiedzających i komisji konkursowej. Wynika to z aktualności tematyki tworzenia nowych ekologicznych materiałów” – tłumaczy dr inż. Aneta Tor-Świątek cytowana przez Panoramę Lubelską. „Wystawy, które skupione są na pokazaniu osiągnięć kobiet w nauce i wynalazczości są bardzo potrzebne. Musimy śmielej mówić o swojej pracy i sukcesach. To niezmiernie ważne także dla innych pań” – dodaje badaczka.

Rok temu dr inż. Aneta Tor-Świątek zaprezentowała sposób wytwarzania folii mikroporowatej, który to projekt również otrzymał złoty medal oraz nagrodę specjalną.

Naukowczyni na co dzień pracuje jako adiunkt w Katedrze Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Ukończyła program stażowy w obszarze Science Management and Commercialization na Stanford University w Kalifornii (USA) w ramach programu Top 500 Innovators. Brała udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych m.in. w Japonii, Estonii, Szwecji, Francji. Prowadziła zajęcia dydaktyczne w ramach programu Erasmus w wielu krajach Europy, tj. Litwie, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Portugalii czy Włoszech.

W swojej pracy naukowej badaczka zajmuje się modyfikacją tworzyw polimerowych, badaniem właściwości i struktury kompozytów polimerowych, tworzyw porowatych i biopolimerów oraz przetwórstwem tworzyw polimerowych.

Jest autorką oraz współautorką 74 publikacji naukowych oraz 35 projektów wynalazczych w tym 20 patentów, 10 zgłoszeń patentowych oraz 2 wzorów przemysłowych.

Jej rozwiązania były wielokrotnie docenione nie tylko na krajowych, ale również międzynarodowych wystawach wynalazków. Za działalność naukową i wynalazczą została odznaczona: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową za Zasługi dla Wynalazczości oraz Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę. Ponadto otrzymała nagrodę Bene Meritus Terrae Lublinensi 2014 w kategorii Nauka i wielokrotnie nagrodę Rektora Politechniki Lubelskiej. Co robi naukowczyni w wolnym czasie? Zajmuje się ogrodem i pasieką.

 

Źródło: lublin.wyborcza.pl, panoramalubelska.pl, moj.powiat.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: