Sprawdź, czy otaczają cię toksyczni ludzie. 9 zachowań, na które musisz zwrócić uwagę
Co nam może zatruć życie? Poza zagrożeniami z powodu zmian klimatycznych, zanieczyszczeniem powietrza lub zatruciem pokarmowym, powodem mogą być ludzie w naszym najbliższym otoczeniu. Weź pod lupę swoje zachowania i osoby w swoim towarzystwie.
Toksyczny, czyli jaki?
Ludzie, których można określić mianem „toksyczni”, stosują wobec nas werbalną lub psychiczną przemoc z pomocą różnych metod. W ich towarzystwie możemy odczuwać spadek własnej wartości lub godności. Motywacje takich osób są bardzo różne od zazdrości poprzez nieuzasadnioną nienawiść i nietolerancję. Niekiedy mogą robić to nawet nieświadomie, ponieważ same zostały w taki sposób ukształtowane przez swoich najbliższych lub środowisko. Dr Lilian Glass, znana ekspertka w dziedzinie komunikacji i psychologii behawioralnej, autorka licznych publikacji, m.in. przetłumaczonej na język polski „Toksyczni ludzie. 10 sposobów postępowania z ludźmi, którzy uprzykrzają ci życie”, pomoże nam rozpoznać osoby, które zatruwają nam życie.
Pamiętajmy, że nie każde pojedyncze złe lub nieprzyjemne zachowanie wobec nas lub innych jest ostatecznym świadectwem złego usposobienia. Bądźmy wyrozumiali dla siebie i innych. Przecież rzeczą ludzką jest popełniać błędy.
Oto 9 typowych, toksycznych osobowości i zachowań
- Egocentryk
Egoizm w wydaniu skrajnym, który nie polega jedynie na skupieniu się na samym sobie. Może on przybrać postać całkowitej negacji spraw i potrzeb innych, jeśli nie uwzględniają interesu lub zainteresowań podmiotu. Często wiąże się to z lekceważeniem drugiej osoby, brakiem poszanowania różnicy zdań lub odmienności poglądów. Taka postawa utrudnia zawiązanie głębszej relacji.
- „Sędzia”
Twój znajomy nie może powstrzymać się od komentarza i oceny, chociażby osoba obmawiana miała to usłyszeć? Stanowisko wszechwiedzącego jest męczące dla otoczenia. Niekiedy osoba w typie sędziego wyraża swoją dezaprobatę i wydaje „wyrok” – może to dotyczyć wyglądu, statusu społecznego, pracy, rodziny itp. Często tego typu zachowanie jest bronią obosieczną.
- „Doradca”
„Wujek dobra rada” albo „rady nie od parady” – tak prześmiewczo możemy podejść do tematu, ale w rzeczywistości może być to naprawdę uciążliwe, gdy mamy do czynienia z osobą, która zjadła wszystkie rozumy i sypie z rękawa radami wszelkiej maści i na każdą okazje. Poza tym według zasad dobrego wychowania udzielanie komuś rad, kiedy nie jest się o nie poproszonym, uznawane jest za niekulturalne i protekcjonalne. Osoby, które stosują taką metodę, kierują się potrzebą kontrolowania sytuacji i ukazania wyższości.
- „Ponurak”
Negatywne myślenie, pesymizm, czarnowidztwo, złe nastawienie. Tym wszystkim można zaszkodzić nie tylko sobie, ale i otoczeniu. Jest to szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. A czasem wystarczyłoby machnąć na coś ręką, odpuścić albo po prostu odwzajemnić uśmiech na ulicy.
- Kłamczuch
Nie ma chyba osoby, która nie użyła kiedyś kłamstwa. Oczywiste jest, że posuwamy się czasem do małych, niewinnych, białych kłamstewek. Upewnijmy się, czy na pewno nie tylko nam wydają się one takimi. Kłamstwo podważa zaufanie i uniemożliwia budowanie zdrowych relacji między ludźmi. Poza tym uczciwość po prostu się opłaca, zarówno wobec siebie, jak i innych.
- Manipulant
Kawa na ławę i wszystko jasne? Niestety, niektórzy ludzie zamiast mówić o swoich potrzebach lub emocjach wprost, wolą manipulować innymi, by sytuacja zmieniła się na ich korzyść. Toksyczni ludzie mają predyspozycje do manipulowania, by osiągać swoje cele. Relacja z manipulantem jest wyczerpująca i może powodować nieufność i niepewność wobec własnych racji i odczuć.
- Zazdrośnik
„Cieszę się twoim szczęściem” – taka deklaracja nie padnie z ust zazdrośnika. Nakręcająca się spirala zazdrości i goryczy może doprowadzić do agresji. Zamiast zerkać z ukosa i kipieć żółcią, nauczmy się gratulować i doceniać zasłużony sukces drugiego człowieka. Zdrowa rywalizacja sportowa świetnie uczy prawidłowych schematów takich zachowań.
- Osiłek
Użycie siły to już skrajny przypadek zachowań toksycznych ludzi. Gdy dochodzi do przemocy wśród bliskich, nie możemy tego bagatelizować. Pamiętajmy, nikt nie ma prawa używać wobec nas siły. Wszelkie konflikty starajmy rozwiązywać się polubownie, nie stosujmy gróźb i argumentu pieści.
- Pan/-i „nie przepraszam”
Toksyczni ludzie prawie nigdy nie przepraszają. Wiąże się to z negacją odpowiedzialności za swoje zachowanie i strachu przed konsekwencjami. Pamiętajmy, gdy naprawdę zależy nam na tej drugiej osobie, przeprosiny będą pomostem do odbudowania nadwątlonej relacji.
Źródło: theactivetimes
Zobacz także
„Bo to, że na przykład facet bije żonę, nie zawsze wynika z tego, że jest złym człowiekiem, może nie umie sobie radzić z emocjami” – o toksycznych relacjach mówi psycholożka Edyta Zając
„Brania antydepresantów i chodzenia do psychiatry. W tajemnicy to robię”. Joanna Pachla pokazała, czego partnerzy zabraniają kobietom
„Bycie miłą to przyzwalanie na różne zachowania, na które w środku w sobie zgody nie mamy, ale nie chcemy urazić drugiej osoby” – mówi Monika Perdjon, trenerka zmiany
Polecamy
„Kiedy wyszedł z mojego domu, zabrał wszystko. Łącznie ze śrubokrętem”. Poznajcie Bękarty Tindera
Magda Mołek szczerze o rozwodzie: „Stanęłam po swojej stronie. To był akt odwagi”
„Całe życie czekałam, żeby się do mnie odezwał”. Andziaks szczerze o braku ojca w swoim życiu
Jagoda Bzowy: „Kobiety dźwigające bagaż doświadczeń z okresu dorastania narażone są na wybór nieodpowiedniego partnera”
się ten artykuł?