„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji niczego nie zmieni ani nikomu nie pomoże” – odpowiada prezydentowi Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”
„Jako osoba z niepełnosprawnością spotykam się z barierami na co dzień i chyba każdy, nawet rodzice z dziećmi wiedzą, jak jest na co dzień, ile wind nie działa i ile jeszcze jest do zrobienia” – pisze na swoim profilu na Instagramie Wojtek Sawicki. Influencer nagrał krótkie (ale bardzo ważne!) wideo w odpowiedzi na słowa prezydenta Andrzeja Dudy.
„Wszystko jest przystosowane”
„Jesteśmy dumni z tego, że ludzie przyjeżdżają do Polski i widzą: ”O, bardzo łatwo jest się dostać do budynku, wszystko jest dostosowane. Jaka ładna architektura, a jaka przyjazna’. Idąc, czują, że jakoś tak jest inaczej, bardziej otwarcie, bo nie ma schodów, bo podejście jest łagodne, jest dobrze obliczone, bo nie ma utrudnień” – mówił 3 grudnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami prezydent Andrzej Duda. Z dumą wypowiadał się o warunkach i udogodnieniach architektonicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością w naszym kraju. Jak wyjaśnił w dalszej części swojego wystąpienia, w Polsce „wszystko jest dostosowane” i w każde miejsce łatwo się dostać.
Wypowiedź nie spodobała się jednak Wojtkowi Sawickiemu, który sam porusza się na wózku. Zaznaczył, że inicjatywy ułatwiające życie osobom z niepełnosprawnością są ogromnie ważne, jednak wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Postanowił więc skonfrontować słowa prezydenta z rzeczywistością.
„Abstrahując od polityki (słowa „Miarą nowoczesnego państwa jest równe traktowanie wszystkich obywateli” brzmią jak dość mocna autokrytyka) to, co mi się nie podobało to ton wypowiedzi i zapewnianie, że sytuacja w Polsce wygląda dużo lepiej niż ma się to w rzeczywistości. Sam jako osoba z niepełnosprawnością spotykam się z barierami na co dzień i chyba każdy, nawet rodzice z dziećmi wiedza, jak jest na co dzień, ile wind nie działa i ile jeszcze jest do zrobienia” – wyjaśnił.
Tak wygląda wjazd po „łagodnym podejściu”
Autor „Life on Wheelz”, który choruje na dystrofię mięśni Duchenne’a i na co dzień walczy z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami (OzN), opublikował krótki film. Pokazał w nim, w jaki sposób sam zjeżdża po schodach, wjeżdża po – według prezydenta – „łagodnym podejściu”, przejeżdża przez „dobrze obliczone” przejście w bramie, a nawet porusza się po chodniku, na którym podobno nie ma utrudnień nie tylko dla osób jeżdżących na wózku, ale i dla pełnosprawnych.
Rozwiń„Film ma oczywiście charakter humorystyczny ale zapraszam wszystkich do szerowania barier, niedziałających wind, zamkniętych podjazdów i toalet pod hasztagiem #panieprezydenciezobacz” – napisał Sawicki.
„Zdaję sobie sprawę, jak wiele jeszcze zmian jest potrzebnych”
Wideo Sawickiego na Instagramie zostało odtworzone przez 413 tys. internautów. Nie przeoczył go również Andrzej Duda, który postanowił odnieść się do całej sytuacji.
„Szanowny Panie Wojciechu! Zdaję sobie sprawę, jak wiele jeszcze zmian jest potrzebnych i jak wielu ludzi na nie czeka. Ale bez działania, bez mówienia o tym publicznie, bez pokazywania pozytywnych przykładów, będzie znacznie trudniej coś zmienić” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.
Słowa te jednak nie przekonały Sawickiego, który kolejny raz zwrócił się do prezydenta.
„Roztaczanie nierzeczywistej, utopijnej wizji również niczego nie zmieni, ani nikomu nie pomoże” – podsumował.
„Life On Wheelz”
Za profilem „Life On Wheelz” na Instagramie stoi dziennikarz i „influencer z misją” – Wojtek Sawicki, który choruję na dystrofię mięśni Duchenne’a. Na co dzień w mediach społecznościowych pokazuje swoje życie z chorobą, walcząc z „dyskryminacją i zmianą postrzegania” oraz nietolerancją dotyczącą osób z niepełnosprawnościami.
„Mimo bardzo ciężkiego stanu zdrowia (oddycham przez respirator, odżywiam się dojelitowo, poruszam się na wózku elektrycznym), staram się korzystać z życia, jeździć na festiwale, rozwijać się zawodowo, wychodzić ze znajomymi i przełamywać stereotypy dotyczące osób na wózkach” – pisze o sobie Wojtek.
Jego profil obserwuje obecnie ponad 103 tys. internautów.
Zobacz także
Hello My Hero. Anna Wróbel: chcę dać ludziom taką chwilę refleksji, że nic nie jest dane nam na stałe
„Mamy XXI wiek, a ja nadal dostaję wiadomości: 'twój syn jest kaleką'” – pisze lek. Magdalena Jutrzenka
„Słowo 'inwalida’ odbiera nam godność i degraduje do roli kogoś pozbawionego podmiotowości” – komentuje błędnie opisane tablice parkingowe Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?