Przejdź do treści

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Rebecca Sugar
Rebecca Sugar fot. John Lamparski/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raven Saunders
Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne
Simone Biles postawiła na pierwszym miejscu zdrowie psychiczne. Sponsorzy olimpijscy i fani popierają jej decyzję
MZS odradza wyjazd do popularnych wakacyjnych kierunków
Popularne kierunki wakacyjne uznane za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. MSZ i ECDC odradzają podróżowanie w te lokalizacje
Kiełki słonecznika – właściwości, wartości odżywcze, hodowla
Wentworth Miller
Wentworth Miller, gwiazdor „Skazanego na śmierć”, wyznał, że ma autyzm. „Ma to kluczowe znaczenie dla tego, kim jestem”

W kultowym komiksie „Steven Universe” tworzy postacie, które nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. – Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych – deklaruje Rebecca Sugar, pierwsza kobieta, której Cartoon Network pozwoliło stworzyć kreskówkę pod swoim szyldem.

Ukazujące się od 2013 roku przygody  chłopca o imieniu Steven i  trzech mieszkających z nim kosmitek znają miłośnicy komiksów na całym świecie. Jest to także jedna z najbardziej analizowanych serii zawierających wątki LGTB.

Rebecca Sugar urodziła się 9 lipca 1987 roku w Silver Spring w Maryland. Ona i jej młodszy brat zostali wychowani zgodnie z zasadami judaizmu, ich ojciec jest synem osoby, która przeżyła Holocaust. Uczęszczała do Montgomery Blair High School oraz Centrum Sztuk Wizualnych w Albert Einstein School.  Za rysowane w tym czasie komiksy do szkolnych gazetek otrzymała nagrodę Newspaper Individual Writing and Editing Contest. Później podjęła naukę w School of Visual Arts in New York. Tam poznała Iana Jones-Quartey’a, z którym jest w związku od 2012 roku. W grudniu 2019 roku para wzięła ślub.

W School of Visual Arts Sugar uczyła się rysunku i animacji. Często współpracowała ze swoim przyszłym mężem i bratem. Razem stworzyli film, który pozwolił jej na ukończenie szkoły.

„Podczas nauki w college’u miałam zajęcia o idei wzniosłości (sublime) i tezie, że nie możemy zamknąć sztuki w żadnych ramach. (….). Wszystko jest tylko sugerowane, wszystko jest sugestią. Tak działa animacja – pokazuje kawałek pokoju, sugerując, że reszta pokoju też istnieje.”

W 2010 roku Sugar opublikowała komiks zatytułowany „Pug Davis”, który opowiadał o przygodach tytułowego mopsa-astronauty.  W tym czasie w Internecie ukazał się także jej komiks „Don’t Cry for me, I’m already dead” (Nie płacz za mną, ja już nie żyję), który opowiadał o dwóch braciach cytujących „The Simpsons” zmagających się ze skutkami wypadku.

Lucy Liu

Skokiem w karierze była dla niej praca przy kultowej serii animowanej „Pora na Przygodę”. Bardzo szybko awansowała  do rangi artystki tworzącej storyboardy, czyli czarno-białe podstawy animacyjne. „Pora na Przygodę” to wielowymiarowa historia o Ziemi w odległej przyszłości, po katastrofie atomowej.

„Myślę, że (podczas pracy nad „Porą na Przygodę”) naprawdę zrozumiałam, jak bardzo seria musi być uniwersalna (…) doszłam do momentu, w którym każdy dowcip był związany z czymś głębszym, tak, że tych warstw nie dało się ich od siebie rozdzielić.”

Za swoją pracę przy odcinkach „It came from the Nightosphere” oraz „Simon&Marcy” Sugar otrzymała nagrody Emmy w kategorii krótkiej animacji. Bijąca rekordy popularności „Pora na Przygodę” otrzymała szereg wyróżnień i nagród, w tym nominacje do Annie Awards. W 2012 roku „Forbes” umieścił Rebeccę na liście „30 under 30 in Enterainment” za jej pracę przy znaczących odcinkach serii.

Steven Universe

„Steven Universe”, którego Sugar jest producentką, powstawał latami, praktycznie już od czasów szkolnych autorki. Odcinki ukazują się od listopada 2013 roku. Pełnometrażowy film „Steven Universe: The Movie” ukazał się we wrześniu 2019 roku.

„Jednym z moich celów wobec postaci Stevena było oddanie jego dorastania. Wszystko dzieje się z jego perspektywy. Jeśli czegoś nie doświadcza, widownia o tym nie wie (…) Steven się uczy, a widownia razem z nim.”

„Steven Universe” jest szczególnie rozpoznawany na świecie ze względu na elementy reprezentacji LBGT zawarte w fabule. Scena ślubu dwóch kosmitek oraz ich pocałunku zebrała zarówno laury, jak i ostrą krytykę oraz cenzurę – w chińskiej wersji produkcji jednej z bohaterek dodano wąsy. W polskiej wersji językowej także wycięto niektóre sceny, w tym scenę „fuzji” dwóch bohaterek.

Kwestie LGBT zawarte w „Steven Universe” płyną z doświadczeń autorki. W 2016 roku podczas konwentu Comic-Con w San Diego Sugar wyznała, że jest biseksualna. Dwa lata później wytłumaczyła, że jest niebinarna płciowo. Kosmitki, które stworzyła, także nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. Jedną z ich mocy jest łączenie się w tzw. „fuzje” – często pojawiająca się na ekranie postać Stevonnie to połączenie tytułowego Stevena oraz jego przyjaciółki Connie, która w języku angielskim mówi o sobie w sposób neutralny płciowo (they/them).

Steven Universe

„Tak długo, jak nie przestajesz, możesz tworzyć tyle, na ile masz ochotę. To ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw.”

Sugar otwarcie mówi o potrzebie tworzenia kreskówek i filmów  nie mających ograniczeń wiekowych, w których występują homoseksualne postaci. Przyznaje, że praca nad „Steven Universe” pozwoliła jej pogodzić się ze swoją seksualnością. Jest zdania, że tego rodzaju seria może pomóc dorastającym dzieciom, wykształcając w nich tolerancję oraz pozwalając na refleksję.

Pia Klemp

Wśród innych elementów krytyki na temat Steven Universe” i pracy Sugar, pojawiają się zarzuty, że operuje stereotypami na temat czarnych kobiet. Kosmitki w serii nie są czarnoskóre, ale są napisane w sposób, który to sugeruje, zarówno pod względem wyglądu, jak i warstwy językowej.

„Jest wiele elementów, które sprawiają, że czuję się odmienna od innych twórców kreskówek.”

Pytana o to, jak pracuje jej się jako kobiecie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, Rebecca przyznaje, że był to jeden z powodów, dla którego produkowana przez nią seria jest wypełniona kobiecymi bohaterkami.

„Wydaje mi się, że kiedy jesteś dzieckiem, wszyscy rysują i chcą rysować. (….) kiedy dorastasz, ktoś mówi ci: „nie możesz tego robić, to nie jest coś, co się robi w ramach zarabiania na życie” albo „to nie jest dobry rysunek” i wtedy wielu ludzi odpuszcza, bo jeśli tego nie zrobisz, to żyjesz złudzeniami.”

 

„Steven Universe” otrzymał szereg nominacji do nagród z branży animacyjnej, w tym 4 nominacje do Emmy Awards. W 2018 roku został odznaczony nagrodą Peabody dla programów dla dzieci i młodzieży.

Rebecca Sugar jest także autorką piosenek do serii. To słynne „Everything Stays” czy specyficzny, jazzowy soundtrack „Steven Universe”. Sugar współpracowała z gwiazdami takimi jak Nicki Minaj, Patti Lupone czy Estelle, dla której zaprojektowała także okładkę albumu „True Romance”. „Staram się wkładać piosenki tam, gdzie mają sens” – mówi artystka.

Od grudnia 2019 roku Sugar produkuje limitowaną serię „Steven Universe Future”, która jest epilogiem „Steven Universe” i dotyczy skutków działań stworzonych przez nią postaci. „Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych” – deklaruje artystka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agata Loewe

Agata Loewe: warto zadbać o poczucie bezpieczeństwa i nie mówić: 'no co ty, jesteś lesbijką?' [WIDEO]

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. "Sport jest dla każdej osoby"

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. „Sport jest dla każdej osoby”

Tommy Dorfman

Tommy Dorfman z „13 powodów” dokonuje coming outu: Jestem transpłciową kobietą. Posługuję się zaimkami: ona/jej

Piotr Grabarczyk / fot. archiwum prywatne

Proste pytania o LGBT: EMIGRACJA

Hiszpania. Nauczyciel zawieszony za mówienie, że istnieją tylko dwie płcie

Hiszpania. Nauczyciel biologii zawieszony za nauczanie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska

Emma Corrin

Emma Corrin z „The Crown” jest osobą niebinarną. „To wszystko to podróż, wiele zwrotów akcji i zmian, i to jest w porządku”

Marcin Boronowski / fot. archiwum prywatne

Proste pytania o LGBT: DUMA

Transpłciowa kobieta została Miss Nevady. Teraz powalczy o tytuł najpiękniejszej Amerykanki

Transpłciowa modelka została Miss Nevady. „Moja wygrana jest naszą wygraną. Właśnie napisaliśmy historię”

Kobieta

„Słowa mają znaczenie” – krótki, ale wymowny spot ambasady USA o komentarzach skierowanych do osób LGBTQIA+

Stres mniejszościowy powoduje, że osoby LGBTQ+ się izolują, ukrywają swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową – pisze psycholożka Anna Cyklińska

Dominik Haak

Proste pytania o LGBT: JĘZYK

Dorota Sumińska

Dorota Sumińska: Nie dzielę świata na zwierzęcy i ludzki. Uważam, że jest jeden, wspólny

Casey Legler

Casey Legler: Wiedzieli, jak ubierać dziewczyny – nie spodziewali się mnie. Ubrali mnie w męskie ciuchy, bo takie na mnie pasowały

Demi Lovato

Demi Lovato oznajmiła, że jest osobą niebinarną. „Oficjalnie zmienię zaimki określające moją osobę na neutralne płciowo”

Olympia Dukakis: Jestem bardzo szczęśliwa, że mam przyjaciół o różnych seksualnościach. Niektóre z nich są dla mnie zagadką

„Podczas Wigilii, rodzina Asi zapytała ją, kiedy wreszcie znajdzie sobie chłopaka. Asia od 4 lat ma dziewczynę”. Nie dla wszystkich święta są cudownym czasem

Kamala Harris

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Cara Delevigne: Często się zmieniam. Czuję się inaczej. Czasem bardziej kobieco, czasem bardziej męsko

Wanda Traczyk - Stawska

Wanda Traczyk-Stawska: wszyscy cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Anja Rubik: nastolatki uczą się, że macica nie jest śmietnikiem na sprężynki

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?