„Prowadzisz? Odłóż telefon!” to nowa kampania PZU. Mocny spot pokazuje, co może wydarzyć się na drodze każdej z nas

W Polsce co 15 minut dochodzi do wypadku na drodze. Statystyki Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że nawet co czwarty z nich spowodowany jest korzystaniem ze smartfona podczas jazdy. Kierujesz samochodem? Nie scrolluj Facebooka i nie odpisuj na Messengerze.
Prowadzisz? Odłóż telefon! – nowa kampania PZU
Rozmawiasz przez telefon (trzymając go przy uchu), podczas prowadzenia samochodu? Spokojnie, możesz się przyznać. Robi tak prawie 60 proc. polskich kierowców. Co trzeci uważa dodatkowo, że ma podzielną uwagę i tego typu zachowania nie wpływają na bezpieczeństwo. Co na to naukowe ekspertyzy i wyniki testów?
Z tych zleconych przez PZU wynika, że jedna sekunda nieuwagi, gdy wybieramy w telefonie numer albo piszemy coś na Messengerze, to przy prędkości 50 km na godzinę aż 13 przejechanych metrów. To naprawdę zwiększa ryzyko wypadku.
– Na takich naukowych faktach chcemy oprzeć naszą kampanię. Zależy nam, aby zmienić przekonanie, że kilka sekund rozmowy przez telefon czy odpowiadanie na SMS w trakcie jazdy nie ma wpływu na bezpieczeństwo. Testowe jazdy wykazały, że przyczyną trzech na cztery wypadków jest właśnie używanie w trakcie jazdy telefonu – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie.

Kampania PZU / fot. materiały prasowe
Kampania PZU / fot. materiały prasowe
Do kogo skierowana jest kampania?
Do kierowców, rowerzystów i pieszych, którzy przechodząc przez ulicę z telefonem przy uchu lub w ręce, narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. „Prowadzisz? Odłóż telefon!” stanowi element szerszego projektu #10latdłużej, który Grupa PZU ogłosiła kilka miesięcy temu, w czerwcu 2019 r.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Coolcation, czyli dlaczego tak wielu z nas wybiera wakacje w zimnych krajach. „Jak inna planeta”
20:58 min
Prof. Katarzyna Schier: „Jak możemy się nauczyć troski o siebie i innych, kiedy nasi rodzice nie mieli wystraczających zasobów, żeby się troszczyć o nas”

„Kiedy dowiadywały się, że są zakażone, czuły się brudne“. Aleksandra Zbroja o tym, dlaczego nie opowiadamy historii kobiet z HIV

Anna Kiełbasińska: „Niestety sprawy intymne w sporcie wciąż pozostają tabu”
19:00 minsię ten artykuł?