Przejdź do treści

Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Doceniona za badania nad terapią Alzheimera i Huntingtona

Biolożka z UG jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award
Biolożka z UG jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award / Zdjęcie: Materiały prasowe L'Oreal
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza Polka została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Polka pracuje nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych na Alzheimera i Huntingtona.

Biolożka z UG z prestiżową nagrodą

Karolina Pierzynowska ma niespełna 30 lat i jest biolożką molekularną. Jej praca dyplomowa została uznana przez Radę Nauk Biologicznych uczelni za jedną z najlepszych. W 2019 roku odbyła staż zagraniczny w Laboratorium Neuropatologii Molekularnej, Katedry Biochemii, Instytutu Blanchette Rockefeller, Uniwersytetu Zachodniej Wirginii w Morgantown w USA. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

W swojej pracy naukowej skupia się na opracowaniu terapii dla chorób Alzheimera i Huntingtona z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu.

”Badania, które prowadzę, budzą ogromne zainteresowanie. Z jednej strony z powodu dość spektakularnych wyników, które otrzymuję, a z drugiej z powodu ogromnego zapotrzebowania na rozwój terapii dla chorób neurologicznych” – mówiła w wywiadzie dla Uniwersytetu Gdańskiego.

Dr Pierzynowska ma na swoim koncie wiele wyróżnień, w tym m. in. Nagrodę Polskiej Akademii Nauk, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium L’Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Na badania prowadzone przez dr Pierzynowską uwagę zwróciła także komisja Future Science Future Star Award.

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Nagroda po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni”

Future Science Future Star Award to nagroda w konkursie organizowanym przez wydawnictwo „Future Science” i czasopismo „BioTechniques”. Jej celem jest wyróżnienie badaczy, którzy zajmują się naukami przyrodniczymi, a ich praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie. Spośród tysiąca zgłoszeń z całego świata jury złożone z doświadczonych i uznanych naukowców wyróżniło czwórkę finalistów. Wśród nich znalazła się dr Karolina Pierzynowska.

Kapituła doceniła jej badania, które mogą ułatwić leczenie takich chorób neurodegeneracyjnych takich, jak choroba Alzheimera czy pląsawica Huntingtona.

„Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tych chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii” – przekazuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie Pierzynowska pracuje. „Nagroda ta po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni” – dodaje rzeczniczka.

Komisja sędziowska nagrody składała się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji konkursu zasiedli w niej: Ian A Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: