Przejdź do treści

Polka doceniona przez BBC. Izabela Dłużyk wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet 2023

Izabela Dłużyk na liście 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata na rok 2023
Izabela Dłużyk na liście 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata na rok 2023 / Zdjęcie: screen z reportażu BBC World "The sounds of Europe's last primeval forest" (https://www.bbc.co.uk/programmes/p0gd2blz)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izabela Dłużyk została uznana przez BBC za jedną ze 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata 2023 roku. „Rejestratorka dźwięków przyrody jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale także dlatego, że jest niewidoma od urodzenia” — czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez redakcję brytyjskiego portalu. 

Kto znalazł się w tym roku na liście 100 Kobiet BBC?

Redakcja BBC opublikowała listę 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata na rok 2023. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. była pierwsza dama USA Michelle Obama, prawniczka zajmująca się prawami człowieka Amal Clooney, zdobywczyni Złotej Piłki Aitana Bonmatí, ekspertka ds. sztucznej inteligencji Timnit Gebru, aktorka America Ferrera, potentatka branży kosmetycznej Huda Kattan oraz rejestratorka dźwięku Izabela Dłużyk.

Polka została doceniona za swoją pracę i determinację, z jaką od dzieciństwa rejestruje dźwięki ptaków. Z dyktafonem albo mikrofonem w ręku Iza wyrusza, by uchwycić niezwykłe ptasie melodie, nie tylko do Puszczy Białowieskiej, jednego z najstarszych i najlepiej zachowanych lasów w Polsce i Europie, ale odwiedza w tym celu rezerwaty przyrody na całym świecie.

„Rejestratorka terenowa jest niezwykła nie tylko dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn, ale też dlatego, że jest niewidoma od urodzenia. Odkąd w wieku 12 lat otrzymała od rodziny dyktafon, Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku” – pisze o niej BBC.

Zdaniem wyróżnionej Polki, dzielenie się „całym dobrem, pięknem i ukojeniem”, jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, jest przywilejem, „niezależnie od różnic, jakie możemy między sobą dostrzec”.

prof. Lidia Morawska /fot. archiwum prywatne

W poszukiwaniu i odkrywaniu dźwięków ptaków

Iza mieszka w Gdańsku, skończyła filologię angielską i rosyjską, jest w trakcie doktoratu. Jak sama mówi, przez to, że nie widzi, jej słuch jest wrażliwszy. Swoje ponadprzeciętne umiejętności pielęgnuje, wsłuchując się w dźwięki przyrody podczas podróży po dalekich zakątkach świata.

Podsłuchuje ptaki w polskich lasach, egzotycznych dżunglach i rejestruje te dźwięki, tworząc profesjonalne nagrania na płyty. Jak informują Wysokie Obcasy, Polka wydała już trzy płyty w australijskim wydawnictwie Listening Earth (dwie z Białowieży i jedną znad Biebrzy), dwie w słowackim LOM (wiosna i lato w ramach cyklu „Cztery pory roku”) i dwie w polskim Solitonie.

„Nagrywała w całej Polsce – żurawie w Ujściu Warty, kormorany na Mierzei Wiślanej, gęsi w rezerwacie Beka, łabędzie krzykliwe w Dolinie Słupi, bociany w Żywkowie przy granicy z Rosją, wielokrotnie była na Wyspie Sobieszewskiej, w Puszczy Białowieskiej i nad Biebrzą” – czytamy w artykule WO.

Dłużyk była bohaterką reportażu BBC i podcastu zatytułowanego „Isabela in the forest”. Emisja materiału filmowego w BBC World odbyła się we wrześniu br.

Źródła: bbc.co.uk, wysokieobcasy.pl, Źródło zdjęcia: screen z bbc.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: