Pole dance – trening siłowy. Co to jest? Jaki strój wybrać?
Pole dance to dyscyplina sportu na pograniczu fitnessu, akrobatyki oraz tańca. Akcent kładzie się tu na lekkość, płynność ruchów oraz finezję. Wszystkie figury wykonuje się przy pomocy specjalnego, pionowego drążka. Czasem łączy się je i tworzy wyjątkowe układy choreograficzne. Jaka jest historia pole dance i jaka odzież będzie najwygodniejsza podczas treningu? Sprawdź.
Co to jest pole dance?
Pole dance to dyscyplina, która z roku na rok zyskuje na popularności. Można to zauważyć choćby po rosnącej liczbie poświęconych jej zawodów sportowych czy też powstających, poświęconych jej szkół tańca. Co więcej, biorąc pod uwagę inne kraje, w Polsce rozwija się ona obecnie bardzo dynamicznie – w samym Wrocławiu jest więcej szkół pole dance niż np. w Las Vegas.
Pole dance polega na wykonywaniu nieszablowych figur na rurze, choć – aby dobrze je robić – ważne jest umiejętne wykonywanie pompek, desek czy też różnego rodzaju ćwiczeń kondycyjnych. Zwykle pole dance uprawiają kobiety, ale nie istnieją tu – tak naprawdę – żadne ograniczenia dotyczące płci czy wieku, zajęcia są często koedukacyjne. Trenować może nawet dziecko, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Pole dance – historia
Pole dance to dyscyplina sportowa, która narodziła się w Chinach i Indiach, w okolicach XII wieku. Co ciekawe, w obu tych państwach nurt ten został zapoczątkowany niezależnie od drugiego. Wówczas pole dance uprawiali mężczyźni. W Chinach akrobaci cyrkowi wykonywali na drążku różnego rodzaju figury na palach, które były pokryte materiałem. Niestety, skutkiem tego były liczne blizny i otarcia, mimo że materiał miał zmniejszać ryzyko ich pojawiania się. W Indiach z kolei uprawiano Mallakhamb, sport łączący jogę z elementami gimnastyki. Uprawiany był on również na drewnianych palach. Nurt indyjski ma więcej wspólnego z pole dance, jednak wciąż daleko odbiega od współczesnych jego reguł.
Pole dance długo kojarzony był jako forma tańca erotycznego. W XX wieku zaczął się rozwijać jego obecny kształt, a konkretnie – na przełomie lat 20. i 30. w Stanach Zjednoczonych. Na terenie tego państwa odbywały się wówczas pokazy grup rozrywkowych, które występowały w namiotach używając jako stelażu znajdującej się pośrodku rury – to właśnie od niej pochodzi nazwa „pole dance”. W latach 50. taniec na rurze królował w burlesce, gdzie reprezentował nieco ironiczne oblicze teatru oraz opery. Dopiero w latach 80. stał się on wizytówką nocnych klubów, a rura – symbolem striptizu.
Dekadę później pole dance zaczęto jednak powoli utożsamiać z dyscypliną sportową. To właśnie wówczas Fawnia Dietrich zaczęła nagrywać swoje instruktaże z figurami pole dance na kasetach VHS. Pierwsze z nich były dostępne na rynku w 1994 roku. Prowadziła ona w tamtym czasie również związane z tą dziedziną zajęcia taneczne. Oficjalnie jednak pole dane uznano za dyscyplinę sportową bardzo niedawno, bo w 2017 roku.
Pole dance – ubranie
Jaki strój na pole dance będzie najlepszy? Dobrym wyborem jest nałożenie krótkich, sportowych spodenek przed kolano – nie powinny mieć one guzika w pasie. Alternatywą dla nich mogą być legginsy, choć to właśnie odkryta skóra zapewnia lepszą przyczepność do rury – drążek wykonany jest ze śliskiej stali, co warto mieć na uwadze. Do tego wystarczy klasyczna koszulka z krótkim rękawem lub top na ramiączkach. Bluzki z szerokimi rękawami często owijają się wokół rury, dlatego będą Ci najpewniej przeszkadzać. Przyda się również sportowy stanik. Nie potrzeba kupować butów na trening pole dance, ponieważ ćwiczy się boso. Aby jednak móc swobodnie przejść z szatni do sali i z powrotem, powinnaś zabrać ze sobą klapki lub ewentualnie skarpetki.
Pole dance – dlaczego warto go uprawiać?
Warto trenować pole dance z wielu powodów. Oto niektóre z nich:
- uzyskasz szybko wysportowaną sylwetkę (dużo szybciej niż na zajęciach fitness),
- poprawisz koordynację ruchową,
- zwiększysz swoją wytrzymałość,
- poprawisz postawę i gibkość całego ciała, uelastycznisz stawy,
- wzmocnisz mięśnie ramion, klatki piersiowej oraz kręgosłupa,
- nauczysz się wykonywać piękne, płynne ruchy (dzięki wzmocnieniu mięśni głębokich),
- wzmocnisz pewność siebie, a być może pokochasz również siebie i swoje ciało.
Podczas treningu ćwiczysz też niemal wszystkie mięśnie ciała. Dzięki regularnym ćwiczeniom kształtują się mięśnie nóg, dzięki czemu uda i pośladki zyskują smuklejszy wygląd. Tego rodzaju aktywność dobrze oddziałuje również na kręgosłup, dzięki czemu jego mięśnie zostają wzmocnione, a całe ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie. Podczas zajęć pole dance na poziomie podstawowym spalisz około 290-400 kalorii (w ramach jednego treningu), natomiast w ramach zajęć na poziomie zaawansowanym – 700 kalorii.
Pole dance to również świetne zajęcia dla kobiet, które szukają nietypowej formy spędzania czasu. Pamiętaj, że aby w nich uczestniczyć nie musisz mieć figury modelki ani być szczególnie wysportowana.
Jak wygląda trening pole dance?
Jeśli chodzi o pierwsze kroki w nauce pole dance, to na początku kursanci uczą się wykonywania ćwiczeń wzmacniających, rozciągających oraz ujędrniających. Następnie dowiadują się, jak wykonywać podstawowe chwyty, proste figury, jak również obroty. Ważne, aby na początku oswoić się z nową formą treningu i powoli zyskiwać świadomość własnego ciała. W późniejszym etapie uczestniczki kursu uczą się przejść między poszczególnymi figurami, łączenia ich w dłuższe układy, a także poruszania się z wdziękiem. Pamiętaj, że nie trzeba obawiać się pierwszych zajęć, ponieważ ich poziom dostosowany jest m.in. do osób, które z tą dyscypliną sportową nigdy nie miały do czynienia. Często organizowane są również darmowe zajęcia próbne.
Pole dance – trening siłowy
Przy pole dance bardzo ważne jest odpowiednie przygotowania do treningu. W tym celu wykonuje się m.in. następujące ćwiczenia wzmacniające:
- pompki – to znane wszystkim ćwiczenie pozytywnie oddziałuje niemal na każdą część ciała,
- hollow body – jest to ćwiczenie, które nie należy do najłatwiejszych, ale zdecydowanie warto je wykonywać,
- mostek – warto go wykonywać, ponieważ znakomicie rozciąga oraz wzmacnia mięśnie,
- plank (deska) – dzięki niemu wzmocnisz praktycznie całe ciało.
Trening pole dance – jak się do niego przygotować?
Oprócz tego, że na trening pole dance powinnaś zabrać ze sobą strój sportowy, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim w dniu zajęć nie należy stosować żadnych balsamów – może to skutkować brakiem przyczepności do rury. Zdecydowanie odradzamy również korzystanie w dniu treningu z kremu do rąk. W sytuacji, gdy aplikujesz jedwab na włosy, precyzyjnie umyj ręce, najlepiej szarym mydłem. Przed treningiem należy też zdjąć zegarek oraz biżuterię.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26842868/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27385549/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30507730/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31663312/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32162500/
Polecamy
„Wydawało mi się, że piłka nie jest dla mnie. Jako osoba bez nogi zawsze stałam na bramce podczas lekcji wuefu” – mówi Anna Raniewicz, kapitanka Reprezentacji Polski w Amp Futbolu
Anita Sokołowska tuż przed finałem zdobyła się na osobiste wyznanie. „W każdym tańcu muszę pokonywać swoje ograniczenia”
Iwona, niesłysząca tancerka: „Tango to dla mnie najlepszy psycholog. Tańcząc, opowiadam swoją historię, zwierzam się mu”
Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!
się ten artykuł?