Orbitrek czy rower? Która z maszyn pomoże ci osiągnąć lepsze efekty w odchudzaniu?
W strefie cardio na każdej siłowni znajdziesz rowerki stacjonarne oraz orbitreki. Każda z tych maszyn jest odpowiednia do wykonania treningu cardio, a o ich popularności świadczy fakt, że obie te maszyny są najczęściej obleganymi w klubach. Do tego umożliwiają wykonanie treningu aerobowego w jesienne i zimowe wieczory, gdy pogoda nie sprzyja treningom plenerowym. Jednak czy któraś z nich jest lepsza? Co powinnaś wybrać, jeśli zależy ci na zrzuceniu kilogramów? Orbitrek czy rower – oto jest pytanie!
Rower stacjonarny – jak angażuje mięśnie?
Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym pracują głównie dolne partie mięśniowe, czyli nogi i uda. Jazda na rowerze to doskonały sposób na ich wzmocnienie, a szczególnie na rozbudowę mięśnia czworogłowego uda. Wystarczy zwiększyć opór podczas pedałowania, aby dodatkowo „zmusić” je do pracy.
Jeśli miałaś kontuzję lub uraz kolana, to rower stacjonarny pomoże ci w rozruszaniu stawu i przywróceniu jego pełnej sprawności. Brak nierówności na drodze (które mogą powodować mikrowstrząsy), czy też możliwość ustawienia niskiego stopnia oporu, sprzyja poprawie funkcjonowania kończyny. Rower stacjonarny odpowiedni jest też dla osób zmagających się z nadwagą, które nigdy nie ćwiczyły.
W klubach fitness pojawiło się dodatkowe urządzenie, które w pewnym sensie łączy w sobie orbitrek i rowerek. Rower treningowy powietrzny to urządzenie, które ma konstrukcję roweru, ale od podstawowego modelu różni się ruchomymi uchwytami – takimi samymi, jakie znajdziesz w orbitreku.
Orbitrek – które mięśnie pracują?
W przypadku orbitreka praca mięśni wygląda inaczej. Chociaż jego mechanizm działania jest podobny do tego w rowerze stacjonarnym, to jednak orbitrek bardziej przypomina rowerek powietrzny. Tak jak i tam pracują równo dolne i górne partie mięśniowe. Zatem angażujesz nie tylko nogi, uda i pośladki, ale też brzuch, ręce i mięśnie pleców. Z jednej strony wymaga skoordynowania ruchów, ale z drugiej orbitrek sam to umożliwia, ponieważ gdy wprawimy w ruch pedały, równocześnie z nimi pracują uchwyty.
Widać tutaj przewagę nad rowerkiem w kwestii ogólnorozwojowej. Ale czy dla odchudzania ma to znaczenie?
Spalanie tłuszczu – orbitrek czy rowerek?
Wykonując wyłącznie trening cardio, którego celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, postaw na orbitrek. Poprzez zaangażowanie wszystkich partii mięśniowych zwiększysz wysiłek, a tym samym liczbę spalonych kalorii. Dodatkowo maszyna ta pozwala na zwiększenie tempa, co również sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.
Jeśli zaś spalanie tłuszczu ma być dodatkiem do rozwoju mięśni, wtedy lepszy będzie rower stacjonarny.
Orbitrek czy rowerek – co powinnaś wybrać?
Znasz już różnicę pomiędzy obydwiema maszynami w kwestii odchudzania. Wiesz już które partie mięśniowe są aktywowane podczas korzystania z rowerka stacjonarnego, a które na orbitreku. To teraz pytanie, co powinnaś wybrać, jeśli ma być to dodatek do treningu siłowego – rower stacjonarny czy orbitrek?
Jeśli zamierzasz wykorzystać którąś z maszyn do rozgrzewki, lepiej postawić na orbitrek. Dzięki niemu rozgrzejesz całe ciało. W ruch pójdą nie tylko nogi, ale też ręce, obręcz barkowa, mięśnie pleców i brzucha. To pozwoli ci wykonać trening ogólnorozwojowy całego ciała, a wszystkie grupy mięśniowe będą odpowiednio rozgrzane.
Jeśli zaś zależy ci na tym, aby po treningu siłowym odbyć dodatkowo sesję cardio, która wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej, postaw na rowerek stacjonarny. Trenując na nim w umiarkowanym tempie, obniżysz tętno i spokojnie przejdziesz do rozciągania (bez dużego szoku dla organizmu).
W przypadku wykonywania treningu interwałowego, polegającego na wykonywaniu ćwiczeń o zmiennym tempie, lepszy jest rower stacjonarny. Najlepszym zaś wyborem w tym przypadku jest rower powietrzny, ponieważ umożliwia on szybsze osiągnięcie maksymalnych prędkości, a do tego angażuje jednocześnie nie tylko dolne, ale i górne partie mięśniowe.
Powrót po kontuzji – rowerek stacjonarny czy orbitrek?
Po wyleczeniu kontuzji, która na dłuższy czas odciągnęła cię od regularnych treningów, co powinnaś wybrać: orbitrek czy rower?
Jeśli kontuzja dotknęła górnych partii mięśniowych, zacznij od rowerka stacjonarnego. Angażując wyłącznie dolne partie mięśniowe, pozwolisz górnym spokojnie odpocząć, a jednocześnie sprawdzisz, czy twoja kondycja nie spadła. Po kilku pierwszych sesjach treningowych na rowerze przejdź na orbitrek, na którym w spokojnym tempie wprawisz w ruch ręce.
Z kolei jeśli kontuzja dotyczyła dolnych partii mięśniowych, wybierz orbitrek – szczególnie po kontuzjach kolan. Nie będziesz miała aż tak dużego nacisku na staw kolanowy, ale również umożliwi on powolny powrót do formy.
A co, jeśli zmagasz się z dużą nadwagą? Lepszy będzie rowerek stacjonarny czy orbitrek? Odpowiedź to orbitrek. Możesz spokojnie kontrolować tempo ruchu, wszystkie stawy są odciążone, a jednocześnie możesz monitorować poziom tętna, ponieważ urządzenie to pozwala na nieprzerwane mierzenie tętna podczas treningu.
A jako sprzęt do domu co lepsze – orbitrek czy rowerek? Tutaj kwestia jest bardzo indywidualna. Orbitrek zajmuje więcej miejsca i jest droższy, ale umożliwia wykonanie treningu całego ciała i równomierne angażowanie grup mięśniowych. Jeśli ma ci zaś służyć wyłącznie jako dodatek do regularnych treningów, wybierz rower stacjonarny.
Polecamy
Polscy uczniowie nie chcą się ruszać, a przez to nie potrafią: biegać, skakać, rzucać. Fatalne wyniki raportu o kondycji fizycznej dzieci
Kinga Zawodnik: „Sukienka tej grubaski powinna kosztować dwa razy więcej – takie uwagi słyszałam przed komunią”
Canicross, czyli bieganie z psem. Jak zacząć uprawiać ten sport?
Ultramaraton to wymagający test. Jak przygotować się do startu?
się ten artykuł?