Przejdź do treści

Kryzys w związku. Czy zawsze musi oznaczać koniec relacji?

Na zdjęciu: Kobieta i mężczyzna ze zdjęcia siedzą na łóżku, krzyczą na siebie, kłócą się. Być może dopadł ich kryzys w związku. Czy sobie z nim poradzą?
Kryzys w związku. Czy zawsze musi oznaczać koniec relacji? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dobry, długoterminowy, pełen miłości związek pomaga przezwyciężać życiowe wyzwania. Dzięki niemu możesz zachować stabilność psychiczną, ale z czasem pielęgnowanie relacji robi się coraz trudniejsze. Potraficie się dogadać, śmiejecie się z tych samych żartów, uzupełniacie się, a jednak czujesz, że coś nie gra? Oddalacie się od siebie emocjonalnie, słowne utarczki przemieniają w kłótnie i ciche dni? Nawet jeżeli staniesz w obliczu kryzysu w związku, wciąż możesz go uratować.

Czym jest kryzys w związku?

Kryzys w związku można zdefiniować jako okres długotrwałego oraz intensywnego konfliktu, który zagraża jego stabilności, narusza satysfakcję życiową i dobre samopoczucie obydwojga partnerów. Badania kliniczne przeprowadzone w 2010 roku przez Zaider i jej zespół dowiodły, iż ten stan może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Doświadczanie stresu w związku z napiętą sytuacją zwiększa z kolei ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych.

Dlaczego przestajemy kochać swojego partnera?

O miłości napisano już wszystko. Jest to intensywne i euforyczne przeżycie. Ale co się dzieje, gdy te uczucia zaczynają słabnąć? Jednym z głównych powodów jest brak emocjonalnego połączenia w związku. Inne możliwe przyczyny mogą być następujące:

  • zbyt mało czasu spędzanego razem,
  • problemy z komunikacją,
  • zmiany zainteresowań,
  • inne życiowe priorytety.

Wszystkie te rzeczy prowadzą do osłabienia więzi emocjonalnych, a w efekcie do wygaśnięcia większości pozytywnych uczuć do twojego partnera.

Najczęstsze oznaki kryzysu w związku

Ważne jest, aby pamiętać, że utrzymywanie niezdrowej relacji jest wyczerpujące psychicznie i fizycznie. Stres związany z ciągłym zdenerwowaniem prędzej czy później wpłynie na ogólnie samopoczucie. Problemy bywają mniej widoczne, bardziej ukryte. Czekają pod powierzchnią codzienności i w pewnym momencie ujawnią się z całą mocą. Istnieją jednak pewne typowe oznaki, które bardzo często wskazują jednoznacznie, iż twój związek przechodzi kryzys:

  • ciągła krytyka, od krzywo postawionego kubka na suszarce po zmianę fryzury, dotyka dosłownie każdego aspektu wspólnego życia,
  • kłótnie w sprawach bardziej lub mniej poważnych,
  • brak intymności i nie chodzi tu tylko o seks, który pełni istotną funkcję w zdrowym związku, ale o zwykłe przytulenie czy całus w policzek bez żadnej specjalnej okazji,
  • żyjecie razem, a jednak osobno, mijacie się w drodze do pracy i nie macie dla siebie nawet chwili,
  • nie macie ochoty spędzać wspólnie czasu, czujesz się, jakby obok ciebie siedziała obca osoba,
  • zaczynacie myśleć o romansie, ty albo twój partner zaczynacie wyobrażać sobie, co by było, gdyby tak znaleźć kogoś na boku,
  • twoje myśli często krążą wokół zostawienia partnera, chcesz szukać szczęścia gdzie indziej.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy przeżywasz prawdziwy kryzys, czy tylko chwile trudności, możesz rozwiązać jeden z testów dostępnych w sieci. Pamiętaj jednak, że takie quizy należy traktować jako sugestie, a nie diagnozę. Test, który zrobisz, nie da nawet w przybliżeniu takich rezultatów jak, chociażby szczera, pełna emocji rozmowa.

Czy kryzys w związku po określonej liczbie lat istnieje?

Ktoś powiedział ci, że przeżyjesz kryzys w związku po 7. latach albo po 10. latach? Choć opinia ta jest wyjątkowo popularna, to mit przekazywany z ust do ust. Nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Oczywiście, po 10. latach twój związek będzie wyglądał inaczej niż na początku.

Dzieci, praca czy obowiązki domowe skutecznie utrudniają, a czasami uniemożliwiają spędzanie razem każdej wolnej chwili, trzymanie się za ręce i skradanie tych pierwszych, nieśmiałych pocałunków. Satysfakcja spada z czasem, ale nie dzieje się to nagle, w określonym momencie.

Ciężka sytuacja, którą można nazwać kryzysem, prawie zawsze pojawia się po urodzeniu dziecka, szczególnie pierwszego. Nie wiesz, czego się spodziewać, czy dasz radę, jak walczyć z nieprzespanymi nocami i komu poświęcić więcej uwagi – partnerowi czy niemowlakowi.

To naturalne i nie musi od razu oznaczać rozstania. Twój partner, tak samo, jak i ty, nie ma pojęcia, jak będzie wyglądać wasze życie we trójkę i czasami czuje się odłożony na boczny tor, ponieważ maleństwo potrzebuje twojej niepodzielnej uwagi.

Strategie radzenia sobie z kryzysem w związku

W przypadku poważnego kryzysu nic nie zastąpi terapii dla par poprowadzonej przez doświadczonego psychologa. Warto też jednak zastosować się do kilku nie tyle zasad, ile sugestii, aby przetrwać kryzys w związku. Wszystkie zostały opisane poniżej.

Komunikacja to podstawa budowania relacji

Komunikacja zawsze będzie podstawą w zdrowym związku dwojga kochających się osób. Musicie na nowo nauczyć się wyrażać swoje emocje i obawy. Zrozumcie nawzajem swój punkt widzenia. Przysłowiowy kubek w zlewie dla twojego partnera jest niczym ważnym, ale ciebie potrafi doprowadzić do szału. Rozmowa pomoże, zawsze.

Spędzajcie razem czas, robiąc to, co lubicie

Spędzajcie razem więcej czasu. Szczęśliwe wspomnienia ułatwiają walkę z kryzysem w związku. Im więcej takich pozytywnych interakcji pamiętasz, tym łatwiej znaleźć powód, żeby walczyć o ten związek. Oczywiście wiemy, jak wygląda nasze codzienne życie, cały czas jesteśmy w biegu.

Dlatego ustalcie sobie konkretny dzień i idźcie na randkę, jak za starych dobrych czasów, gdy nie widziałaś świata poza swoim partnerem. Ugotujcie razem ciekawy posiłek i zjedzcie go przy świecach. Albo przynajmniej wybierzcie się na wspólny spacer.

Mała rzecz… a cieszy

Pamiętaj o małych rzeczach. W natłoku codziennego życia zapominasz o tych maleńkich, prostych rzeczach, które tworzą związek. Twój partner wreszcie naprawił cieknący kran? Podziękuj mu. Partnerka wstała wcześniej i przygotowała dla was kawę na początek nowego dnia? Kup jej kwiaty. Małe, mniejsze i zupełnie maleńkie, nieważne na pierwszy rzut oka rzeczy, potrafią zmienić naprawdę sporo.

Nie zapominaj o sobie

Stawiaj na pierwszym miejscu siebie, a nie partnera. Ty jesteś najważniejsza, pamiętaj o tym. Tak samo musi zacząć myśleć twój partner, właśnie o sobie. Jeżeli dojdziesz do ładu sama ze sobą, łatwiej będzie ci zrozumieć drugą osobę. Postaraj się wysypiać, jeść przynajmniej troszkę lepiej i ćwiczyć albo spaceruj, jeżeli nie masz ani czasu, ani ochoty zapisać się na siłownię. Dbaj o siebie każdego dnia.

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Jak zacząć od nowa?

Kryzys w związku nie jest niczym niezwykłym i pojawia się nawet u pozornie szczęśliwych oraz spełnionych osób. Nie oznacza to, że wasze wspólne życie musi się zakończyć. Jeżeli obydwoje się postaracie, możecie zrobić naprawdę dużo, aby nie tylko zakończyć kryzys, ale wyjść z niego z nową energią i silniejszymi więzami emocjonalnymi niż wcześniej. Może to być nawet szansa na powtórne przeżycie tej pierwszej, pierwotnej, czystej i żywiołowej miłości.

 

Bibliografia:

  1. Diers-Lawson A., Crisis Communication Managing Stakeholder Relationships, London 2019.
  2. Edwards S., On the Brain Series: Love and the brain, The Harvard Mahoney Neuroscience Institute, 2015.
  3. Słowik M., Integralna pomoc w porozumiewaniu się małżonków w kryzysie – wyzwanie dla poradnictwa rodzinnego, Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio 2019, 38, 2.
  4. Zaider T. I., Heimbeg R. G., Iida M., Anxiety Disorders and Intimate Relationships: A Study of Daily Processes in Couples, Journal of Abnormal Psychology 2010, 119(1): 163-173.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?