Przejdź do treści

„Nie czekajmy na wigilijną noc, by pies czy kot odezwał się do nas ludzkim głosem” – mówi Zofia Zaniewska- Wojtków, behawiorystka

wigilia, zwierzęta
"Nie czekajmy na wigilijną noc, kiedy to pies czy kot odezwą się do nas ludzkim głosem"/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę
Jak odpocząć w czasie krótkiego wyjazdu? Podpowiadamy!
Znany psycholog obraził modelkę plus size za zdjęcie na okładce magazynu Sports Illustrated. Spotkała go fala krytyki
Menopauza to nie powód do wstydu! Ale nawet połowa kobiet nie mówi o niej partnerom
22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”

Ze zwierzętami naprawdę można rozmawiać – wynika z najnowszych badań. Problem w tym, że my, współcześni ludzie, przestaliśmy je rozumieć. A one przemawiają do nas nie tylko w wigilijną noc. Jak zrozumieć, co komunikują nam każdego dnia? Wyjaśnia Zofia Zaniewska- Wojtków, behawiorystka, trenerka psów, współautorka – wraz z mężem Piotrem , trenerem psów i behawiorystą – książki „Słuchając Psa”. 

Emocjonalność psa można porównać do emocjonalności dwulatka

W dawnych kulturach i wierzeniach światy ludzi i zwierząt wzajemnie się przenikały. Nasi przodkowie potrafili nawiązać kontakt ze swymi podopiecznymi zupełnie intuicyjnie i byli przekonani, że psy, koty czy konie doskonale ich rozumieją. Ale wraz z rozwojem cywilizacji nasze światy oddaliły się znacząco.

Na szczęście dziś dzięki naukowcom wzbogacamy wiedzę o zwierzętach. Neurobiolodzy potwierdzają to, co miłośnicy czworonogów wiedzą od dawna. Zwierzęta mają świat emocji, potrafią się porozumiewać za pomocą dość skomplikowanych sygnałów, myślą, a nawet obdarzone są świadomością. Zarówno u zwierząt, jak i u ludzi za emocje odpowiadają najstarsze struktury mózgu. Psy i koty potrafią komunikować nam swoje potrzeby. Wiedzą też doskonale, kiedy przeżywamy radość, a kiedy się gniewamy. Dużo zależy od gatunku, rasy, ale także od doświadczeń socjalizacyjnych.

Dzięki rozwojowi badań neurologicznych wiemy już na pewno, że mózg psa zbudowany jest z tych samych struktur, z których składa się mózg człowieka. W naszych organizmach zachodzą podobne procesy chemiczne – zarówno u nas, jak i u psów wydziela się chociażby oksytocyna. Ten hormon związany jest z miłością i uczuciami w stosunku do innych. Psy zdolne są do odczuwania licznych, w tym także bardzo złożonych, stanów emocjonalnych. Są badania, które pokazują, że ich emocjonalność można porównać do poziomu, jaki reprezentuje około dwuletnie dziecko.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Dzięki rozwojowi badań neurologicznych wiemy, że mózg psa zbudowany jest z tych samych struktur, co mózg człowieka. W naszych organizmach zachodzą podobne procesy chemiczne. Zarówno u nas, jak i u psów wydziela się chociażby oksytocyna - hormon związany z miłością i uczuciami w stosunku do innych. Badania pokazują, że ich emocjonalność można porównać do poziomu, jaki reprezentuje około dwuletnie dziecko

W dialogu z psem

W kontakcie ze zwierzętami używamy naszego, ludzkiego, języka. Mówimy do zwierząt, przywołujemy, szepczemy czułe słówka… Często personifikujemy psy i mówimy do nich długo, pełnymi zdaniami, w dodatku zmieniamy przy tym ton głosu. Dziwimy się, że one nas nie rozumieją lub pojmują nasze sygnały zupełnie inaczej niż to, co my chcemy im przekazać. Nierzadko używamy też zupełnie niezrozumiałych dla psa mowy ciała i gestów. Wykonujemy różne ruchy, które pies „interpretuje” odmiennie od naszych intencji.

Z kolei psy komunikują się zarówno między sobą, jak i z nami, na różne sposoby.  Poprzez odgłosy, jak warczenie, szczekanie, ale i mowę ciała, sygnały wzrokowe i zapachowe. Obserwacja sposobu poruszania się czy napięcia mięśni grzbietu, naprężenia sylwetki – to wszystko pozwala wprawnemu oku odczytywać różne emocje zwierząt.

Komunikacja z psem to permanentny dialog – mówi Piotr Wojtków. – Doświadczony trener jest w stanie reagować na zachowanie psa, na jego sygnały tak, aby być w ciągłym dialogu. Umie reagować na bieżąco, zwracać uwagę na niuanse i dopasowywać swoje działania w taki sposób, aby pies wiedział, że odczytujemy jego sygnały i rozumiemy go. To wymaga wielu lat praktycznych doświadczeń, sami się tego uczymy i poznajemy znaczenie subtelnych sygnałów społecznych. Ale także każdy z nas może dowiedzieć się więcej i starać zrozumieć swoje zwierzę.

Każde zwierzę jest inne, tak jak człowiek ma inny charakter, inteligencję, przeszło różny proces socjalizacji. Dlatego nie da się stworzyć uniwersalnych zasad, jak postępować z psem, aby kontakt z nim był bezpieczny i obie strony czuły się komfortowo, ale warto czytać o psich potrzebach, zachowaniach i sposobach komunikacji.

– Gdy opiekun wie więcej o tym, z czego wynikają różne psie zachowania, i umie odczytywać wysyłane przez niego sygnały, nawiązuje się głębsza więź – mówi Zofia Zaniewska-Wojtków. – Dobry opiekun dba o psa w zakresie jego podstawowych potrzeb, ale także emocji. Dlatego pies rzadko przysparza kłopotów, gdy czuje się bezpieczny i szczęśliwy.

Kiedy pojawia się problem, nierzadko ma on drugie dno, gdy sam opiekun wysyła psu nieczytelne sygnały, brak mu konsekwencji i cierpliwości.

Kiedyś zwierzęta poddawano tresurze – dodaje Piotr Wojtków. – Gdy pies nie wykonał jakiegoś polecenia, lub coś robił źle, dostawał dotkliwą, często fizyczną karę. To łamało go psychicznie, bo nie respektowano jego granic emocjonalnych, możliwości oraz potrzeb. Nawet, jeśli psa nie tresowano, to także podejście do treningu i szkolenia było kompletnie inne. Gdy szczekał na spacerze na inne psy, uważano, że takie zachowanie trzeba wygasić przez karcenie. Na szczęście to się zmienia. Dziś my, trenerzy i behawioryści, zastanawiamy się, dlaczego pies szczeka w tej sytuacji. Może czegoś się boi?  Staramy się w takich momentach dokładnie mu przyjrzeć i spojrzeć na to, jak zachowuje się, zanim zacznie szczekać. Czy nie wysyła sygnałów stresu, strachu, bo obniża sylwetkę, kuli uszy, zwalnia, węszy. Opiekunowie widzą tylko ten ostatni fragment całej reakcji, jakim jest zachowanie agresywne. Naszym zadaniem jest to wszystko odkryć, pokazać opiekunowi i pokazać, jak z tym sobie poradzić. 

Pamiętajmy, żeby poświęcać swojemu psu czas nie tylko w weekendy i od święta. Wciąż nie mamy wystarczającej ilości odpowiednich narzędzi do zbadania wszystkich sygnałów, które nam zwierzęta wysyłają, ale im więcej poświęcimy im uwagi, im uważniej będziemy je obserwowali , tym łatwiej będzie nam się komunikowało.

Koronawirus a zwierzęta. "Czeka nas fala lęków separacyjnych i innych problemów związanych z rozstaniem, zarówno u psów, jak i kotów" - mówi dr weterynarii

Kiedy mruczę, to…

Historia udomowienie kota jest zupełnie inna niż psa. Tryb życia kota domowego uległ oczywiście zmianom, ale wiele jego zachowań pozostaje pod wpływem instynktów. Natura wyposażyła koty w wyspecjalizowane zmysły, aby były świetnymi łowcami.

Jeśli mamy kota, szybko przekonujemy się, że zrozumienie jego języka także pomoże nam w rozwiązaniu problemów. Behawioryści zaobserwowali aż 25 różnych sygnałów mowy kociego ciała. To wcale nie dźwięk „miau” jest ich głównym komunikatem, raczej wolą mruczeć, syczeć, prychać. Koty mruczą z częstotliwością 25 cyklów na sekundę. Zaczynają, kiedy są kociętami, bo w ten sposób komunikują się z matką. Starsze mruczą, gdy im dobrze, i prowokują tak do zabawy, głaskania, pieszczot. Kiedy kot podchodzi do pustego naczynia i pomrukuje, domaga się jedzenia. Syczenie, pomrukiwanie, prychanie są sygnałami ostrzegawczymi, świadczącymi o złości.

Jednym z ważniejszych jest kontakt wzrokowy. Długotrwałe wpatrywanie się w oczy innego kota jest próbą sił, ostrzeżeniem przed konfliktem. Jeżeli twój kot się myje, a ty patrzysz na niego, zdarza się, że przerywa toaletę i czeka, aż odwrócisz wzrok. Rozszerzone źrenice oznaczają strach lub podniecenie. Czujny i gotowy do akcji kot ma też szeroko otwarte oczy.

Gdy kotu sterczą uszy, jest to znak jego zainteresowania. Ruchliwe uszy są też bardzo ważne w komunikacji. Rozluźniony i zadowolony kot ma je „nastawione” do przodu i pochylone. W chwili koncentracji lekko się prostują. Drganie uszu jest efektem podenerwowania.

Kolejny system komunikowania to wąsy. U zrelaksowanego kota lekko sterczą na boki. Wystraszony, kładzie wąsy wzdłuż policzków, tak by jego pysk wyglądał łagodniej.

W mowie kociego ciała ważny jest też ogon. Ruch końcówki oznacza zainteresowanie. Pewny siebie kot kroczy poprzez swoje terytorium  i pozwala ogonowi podążać za sobą. Zamierzający zaatakować potrafi przycupnąć i zamiatać ogonem na boki. Zagrożone zwierzę stroszy ogon, który może przypominać szczotkę do butelek.

Dorota Sumińska, lekarka weterynarii, autorka wielu książek o zwierzętach i audycji radiowych, przekonuje, że kot najbardziej potrzebuje kochającego domu. Jeśli chcemy kociaka, Sumińska zawsze namawia do adopcji, co najmniej dwóch, żeby się nie nudziły i dodaje:

– Najważniejsze jednak, żeby kot był kotem. Nie można robić z niego ani psa, ani innego zwierzęcia, ani człowieka. Kot musi realizować i spełniać swoje kocie zachcianki, czyli drapać kanapę, chodzić po stole, szafie. Spać tam, gdzie chce, bawić się i odpoczywać, kiedy chce.

Ważne, żeby szanować odrębność zwierzaka i nie wymagać od niego nic poza jego gatunkowymi potrzebami. Jeśli bierzemy go do domu, to mamy obowiązek zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Najlepszy dla kota jest świadomy, otwarty na zmiany opiekun, który chce poszerzać swoją wiedzę, uczy się, patrzy krytycznie i potrafi uważnie obserwować swoje zwierzaki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Karanie ciszą jest przemocą. Zawsze prowadzi do pogorszenia relacji" - podkreśla psycholożka

„Karanie ciszą jest przemocą. Zawsze prowadzi do pogorszenia relacji” – podkreśla psycholożka

„Divorce party może być jak publiczny spektakl mający na celu 'odczarowanie’ sytuacji społecznie uznawanej za porażkę”. O tym, czy rozwód zawsze musi oznaczać traumę, mówi socjolog prof. Mariola Bieńko

Joanna Godecka, psychoterapeutk

„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

„Obdarowywanie może być manipulacją”. Kiedy prezenty mogą stać się problemem, pisze Milena Wojnarowska, psycholożka

„W domach, w których oszukiwanie jest mechanizmem obronnym, wychowujemy patologicznych kłamców”. O psychologii kłamstwa mówi Natalia Hofman

Para całuje się

„’Ciepło zimno’ to jedna z najpopularniejszych technik manipulacji stosowanych w związku. Takie relacje potrafią trwać latami” – ostrzega psycholożka

„Dzieci moich znajomych chciały się dowiedzieć, czym jest koktajl Mołotowa”. Jak rozmawiać z młodzieżą o wojnie, mówi Anna Alboth

„Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka

Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko

„Najważniejsze, by nie ulegać presji: bo jestem sama, czas leci, a zegar biologiczny tyka” – seksuolożka Maria Kmieciak o randkowaniu w czasie pandemii

„Każda chwila życia może być początkiem czegoś wspaniałego”. O dojrzałych związkach mówi prof. Katarzyna Popiołek, psycholog społeczny

„To nie jest prawda, że wszystkie drzwi zostały już otwarte i że nie warto otwierać nowych. Każdy człowiek, który się rodzi, ma szansę zrobić coś po swojemu” – mówi dziennikarka Katarzyna Stoparczyk

Kim są współcześni seryjni rozwodnicy? „Ślub i rozwód często traktowane są jak usługi, a nie wartości”

Prezent w dłoniach

Allegro znowu nam to robi. Ich reklama świąteczna „Zobaczmy w sobie to, co najważniejsze” podbija serca i wyciska łzy!

4 pytania, na które lepiej nie odpowiadać szczerze

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością / Getty

„Dla nich jestem tylko tłem”. Łukasz od 25 lat jeździ na wózku i uczy savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością

Mężczyźni są bardziej "narażeni" niż kobiety na życie singla - mówią badania. "Time" alarmuje: "to nie jest dobry znak"

Raport Centrum Badawczego Pew: mężczyźni częściej niż kobiety zostają dziś singlami. Małżeństwo coraz bardziej elitarną instytucją

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Tomasz Sobierajski: „Nieświadomie godząc się na nierówności, podtrzymujemy życie patriarchatu pod respiratorem”

Natalia Budnik /fot. Karolina Zajączkowska

Natalia Budnik: Godzenie w mieście interesów ludzi, zwierząt i roślin jest bardzo trudne, ale za każdym razem trzeba negocjować ze sobą, z własnymi potrzebami, wygodą

Kobieta

Marianna Gierszewska o zakończeniu relacji: Urwać można metkę, nie relację

Mary Spolsky /fot. Piotr Porębski, Kayax

Mery Spolsky: Nadszedł ciężki czas dla dziewczyn, więc muszą trzymać się razem

Mikołaj Golachowski: W ekologii nie chodzi o ratowanie planety

Kobieta

„To nie jest twój obowiązek, by składać życzenia ojcu z okazji Dnia Ojca, który jest nieobecny, przemocowy, toksyczyny” – tłumaczy psycholożka Sara Tylka

Najpopularniejsze

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

brzuszki na piłce

Sposób na bolące lędźwie. Jak sobie ulżyć?

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

×