Najstarsza Polka obchodzi urodziny! Tekla Juniewicz z Gliwic kończy 114 lat
Najstarsza Polka – mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz – obchodzi swoje kolejne urodziny. Gliwiczanka 10 czerwca kończy 114 lat! Kobieta jest rekordzistką długowieczności w Europie Północno-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego, a także trzecią najstarszą osobą w Europie i ósmą na świecie. Jaki jest jej sposób na długowieczność?
Najstarsza Polka kończy 114 lat!
Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej matka, Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Tekla trafiła do szkoły w Przeworsku, gdzie zajęły się nią siostry szarytki. Gdy wybuchła I wojna światowa, miała 8 lat.
W 1927 roku wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Po ślubie, już jako małżeństwo, Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (1929).
Tekla Juniewicz mieszkała sama do 103. roku życia. W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr. Jarosława Derejczyka przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych.
Sekret długowieczności
W czym tkwi sekret długowieczności 114-letniej gliwiczanki? Być może w diecie. Tekla Juniewicz, po czasach głodu spowodowanych wojnami, lubi „dobrze zjeść”. Jeszcze do niedawna kobieta smażyła na smalcu, jadła sporo pełnotłustego sera i duże ilości majonezu, a tort robiła z osiemnastu jaj. Teraz jej dietą zajmują się wnuki, którzy opiekują się nią na co dzień. Tekla do dzisiaj ma spory apetyt.
Osoby z otoczenia kobiety mówią także, że 114-latka otwiera okno nawet, gdy na zewnątrz jest – 10 st. C.
114-latka znana jest także ze swojego dobrego humoru. Jak mówi, nie wraca do przeszłości, nie rozpamiętuje, odcina się od złych rzeczy. Wnuki mówią o niej: „niesamowita i bardzo żywotna”.
Rozwiń
Autentyczność wieku kobiety udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.
Zobacz także
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka
„Każdego dnia nasze najdrobniejsze zachowania przyczyniają się do tego, w którym miejscu linii zdrowia będziemy znajdowali się w przyszłości” – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia
Polecamy
Naukowcy odkryli gen, który wpływa na długowieczność. To także szansa na całkiem nowe metody leczenia
Wykluczenie można przeżywać w cierpieniu. Można też dobrze się bawić. Relacja z All Inclusive Film Festival (AIFF)
W tym wieku starzejemy się najbardziej. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia
Stulatek skoczył na spadochronie. W ten sposób pomógł małym pacjentom szpitala w Toronto
się ten artykuł?