Przejdź do treści

Maisie Williams: nadal leżę w łóżku i przed snem wyliczam rzeczy, które w sobie nienawidzę

Maisie Williams
Maisie Williams . Zdj: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dorastanie z Aryą Stark nie mogło być łatwe. – Każdego dnia mówiłam, że siebie nienawidzę. Najpierw po cichu, a potem to narastało – już jako dorosła osoba Maisie Williams opowiadała w wywiadach o swoich problemach z emocjami.

By wcielić się w rolę Aryi Stark pokonała 300 kandydatek. Margaret Constance „Maisie” Williams miała wtedy 12 lat i bardzo chciała być tancerką. Niewiele brakowało, a nie poszłaby na casting do „Gry o tron”, bo odbywał się w tym samym czasie co szkolna wycieczka na świńską farmę. Ona jednak marzyła o laptopie i miała nadzieję na rolę, która umożliwi jej sfinansowanie zakupu.

Maisie urodziła się 15 kwietnia 1997 roku w Bristolu w Wielkiej Brytanii jako czwarte dziecko Hilary Pitt, byłej pracownicy uniwersyteckiej.  Dorastała w Clutton w Somerset, później uczyła się w Norton Hill School w Midsommer Norton. Choć  marzyła o pozostaniu tancerką, odeszła z Bath Dance College ze względu na karierę aktorską. Talent do tańca i sprawność fizyczna bardzo przydały się jej podczas wielu scen w serialu HBO.

„Kiedy tańczę, nie wiem, skąd bierze się pewność siebie, ale udaję kogoś innego i wtedy to działa”

Rola Aryi przyniosła jej popularność i światowe uznanie. Tak jak inni dziecięcy aktorzy Maisie Williams uważa dorastanie na planie filmowym za znaczącą i determinującą część swojego życia i otwarcie mówi o wielu trudnościach, jakie stały się jej udziałem. Krótko po otrzymaniu angażu rodzice zdecydowali się wypisać ją ze szkoły, by mogła skupić się wyłącznie na grze aktorskiej. Byli za to powszechnie krytykowani. Kiedy po kilku sezonach „Gry o Tron” Maisie wróciła do szkoły, stała się obiektem szykan.

„Miałam problem z presją rówieśników i starałam się do nich pasować. Ciągle martwiłam się czy mówię odpowiednie rzeczy. To było trudne, grałam przed nimi osobę zwaną ‘Maisie Williams’ (…) To było straszne doświadczenie, które zrobiło mnie naprawdę cyniczną”.

Jak mówiła w wywiadach, dorastanie pod presją kamer, kiedy każda zmiana w wyglądzie jest komentowana i oceniana, nie jest łatwe. Nie pomaga też w poszukiwaniu swojej tożsamości. Już jako 22-latka w audycji radiowej „Happy Place” Maisie opowiedziała o swoich problemach emocjonalnych. Kiedy miała 15 lat, zmagała się z silnymi lękami i problemami z samoakceptacją. „Każdego dnia mówiłam, że siebie nienawidzę. Najpierw po cichu, a potem to narastało i mogłam powiedzieć to przy ludziach, choć tego nie chciałam” – mówiła w wywiadzie.

By poradzić sobie z narastającym smutkiem Maisie poszła na terapię i zaczęła brać silne leki. Jak jednak mówiła, otępiały ją tak, że nie czuła już lęku, ale także żadnych innych uczuć. Choć Williams nie opowiedziała o swoich próbach samobójczych, w jednym z wywiadów zrobiła to jej przyjaciółka Sophie Turner. Jak zdradziła,  jedna z bardzo bliskich jej osób dwukrotnie próbowała popełnić samobójstwo, raz podcinając sobie żyły a raz zażywając za dużo narkotyków. Nazwisko Williams nie padło, ale domyślono się, że mówiła o swojej serialowej siostrze.

Taylor Swift: Moje życie to dużo telewizji, dużo kotów i przyjaciółek. I co z tego?

Maisie Williams uzależniła się także od czytania negatywnych komentarzy na swój temat w mediach społecznościowych. „To naprawdę wiele ze mnie wyciągnęło, to jak ciągła linia taśmowa informacji o tym, co inni o tobie myślą w twojej kieszeni (…). Nadal leżę w łóżku przed snem i wyliczam rzeczy, które w sobie nienawidzę”.

Serial „Gra o Tron” znany jest ze scen brutalności i seksu. Grana przez Maisie Arya Stark zabiła ponad 60 innych postaci. W jednym z odcinków znalazła się scena seksu Aryi z Gendrym Baratheonem, którego zagrał Joe Dempsie. 31-letni aktor przyznał, że było to szczególne doświadczenie, bo znał 20-letnią wówczas Maisie od czasów, kiedy dołączyła do ekipy filmowej jako 12-latka.

„Być może kiedy skończę pracę na planie serialu, zrobię coś ze swoim wyglądem. Może nie przefarbuję włosów na zielono, ale na pewno będzie to coś drastycznego. Emma Watson po „Harrym Potterze” obcięła się na krótko. Rozumiem to, bo po jakimś czasie pragniesz się zmienić. Choćby po to, żeby ludzie mogli inaczej na ciebie spojrzeć”.

Po zakończeniu ósmego sezonu „Gry o Tron” w maju 2019 roku Maisie zaangażowała się w kolejne projekty, które będzie realizować także w przyszłym roku. Wiosną ma zagrać postać Wolfsbane w superbohaterskim filmie Disneya i Studia Fox „The New Mutants”. Ma także zagrać w komediowej serii Sky Uk „Two Weeks to Live” oraz w thrillerze „The Owners”.

„Ludzie pytają mnie, czego chcę od życia, które zacznie się wraz z zakończeniem „Gry o Tron”. Odpowiadam im szczerze, że chcę normalnego życia z ludźmi, których kocham, którzy są wobec mnie szczerzy i naprawdę im na mnie zależy. Nie chcę nic więcej z tego szalonego świata show biznesu, bo nie jest tego wart”.

Młodziutka aktorka już kilka lat temu udowodniła, że jej talent wykracza poza jedną filmową produkcję. W 2012 roku, jako najmłodsza w historii programu, otrzymała nagrodę Portal dla najlepszej aktorki drugiego planu w kategorii telewizyjnej i drugą statuetkę dla najlepszego młodego aktora. W 2013 roku została nominowana do Nagrody Młodych Artystów za najlepszą grę w serii telewizyjnej w kategorii drugiego planu. W tym samym roku otrzymała Teen Awards Radia BBC dla najlepszego brytyjskiego aktora.

Poza uznaną na całym świecie „Grą o Tron” Maisie zagrała m.in. w thrillerze BBC „The secret of Crickley Hall” i „Heatstroke” w 2012 roku, „Gold” w 2013, „The Falling” w 2014 roku,  oraz kilku krótkich produkcjach takich jak „Up the Roof”. W 2015 roku otrzymała nagrodę Shooting Star podczas 65. berlińskiego festiwalu filmowego. W tym czasie wystąpiła także gościnnie w czterech odcinkach 9 sezonu brytyjskiego kultowego serialu „Doctor Who”. W 2018 roku zagrała w „Early Man” obok Eddiego Redmayne i Toma Hiddlestona. Wstąpiła także na deskach teatru Hampstead w Londynie w sztuce „I and You” Lauren Gunderson.

W 2016 roku działalność rozpoczęła Daisy Chain Productions, współzałożona przez Williams firma produkująca filmy krótkometrażowe, sztuki  teatralne i seriale dla telewizji.

W 2018 roku na rynek trafiła wersja beta aplikacji społecznościowej „Daisie”, którą wymyśliła i prowadzi razem z producentem Domem Santrym. Przy tworzeniu aplikacji, która ułatwia artystom i użytkownikom różnych branż modowych, produkcyjnych, filmowych oraz fotograficznych poznawać się i nawiązywać współpracę, wspierał ich także nowy chłopak Maisie Reuben Selby, który pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji.  Już po dwóch miesiącach od startu pełnej wersji online aplikacja miała już 100 tys. użytkowników a po kilku miesiącach zgromadziła 2 miliony funtów. W marcu 2019 roku Maisie Williams opowiedziała o swojej aplikacji uczestnikom TEDx-a. Swoją prezentację zatytułowała: „Nie staraj się o bycie sławnym, a utalentowanym”.

„Naszym ostatecznym celem jest stworzenie wspólnoty artystów, którzy współpracują ze sobą i dzielą się projektami. Chcemy pomóc ludziom rozwijać ich kariery”

Innym projektem w który Maisie jest zaangażowana, jest tzw. „Project Delfin”, rozpoczęty jeszcze w latach 70-tych przez Richarda O’Barry’ego, poświęcony ochronie delfinów na całym świecie. Maisie wzięła udział w akcji #DontGoToSeaWorld wymierzonej przeciwko amerykańskiej kontrowersyjnej sieci oceanariów i parków rozrywki SeaWorld Enterteinment. Poza tym wystąpiła w Taiji w Japonii, gdzie protestowała przeciwko polowaniu na delfiny. W 2018 roku we współpracy z „Project Delfin” wypuściła limitowaną serię koszulek z wzorem swojego autorstwa i napisem „A Girl Will Save Dolphins” (Dziewczyna uratuje delfiny). Nadruk jest inspirowany postacią Aryi Stark i prezentuje Maisie z trzema delfinami. Maisie, jako ambasadorka projektu, opowiada o nim także na swoim Instagramie, gdzie ma 11,8 milionów obserwujących.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: