Przejdź do treści

Lubisz spacerować? Medytujesz? 6 argumentów za tym, aby połączyć te czynności

Kobieta stoi na środku polnej drogi
Lubisz spacerować? Medytujesz? 6 argumentów za tym, aby połączyć te czynności Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spacer medytacyjny może być stosowany jako część praktyki uważności. Dzięki niemu poczujesz się bardziej zrównoważona i spokojna. Pomoże też rozwinąć lepszą świadomość otoczenia, ciała i myśli.

Czym jest spacer medytacyjny?

Spacer medytacyjny to inaczej uważność w ruchu. To wykonywanie prostej, codziennej czynności, jaką jest chodzenie, ale przenoszenie jej na spokojniejszy, bardziej świadomy wymiar. Zazwyczaj, praktykując spacer medytacyjny, poruszamy się w obrębie koła, tam i z powrotem w prostej linii lub w labiryncie. Spacerowanie medytacyjne jest również możliwe na dłuższych dystansach.

Kobieta mindfulness

Medytacja chodzona polega na uważnym i świadomym stawianiu kroków. Skupiamy się na każdym ruchu, zapominając o trapiących nas myślach. Zamiast nimi, wypełniamy naszą głowę powtarzaną mantrą lub sentencją – możemy robić to w myślach lub na głos, co może nam ułatwić zsynchronizowanie rytmu kroków z rytmem powtarzanych przez nas słów. Pamiętajmy, aby spacerować powoli, dopasowując kroki do wdechów i wydechów, a także do słów, które wypowiadamy.

Korzyści praktykowania medytacji chodzonej

  1. Zwiększa przepływ krwi

Spacer medytacyjny pomaga złagodzić uczucie ospałości lub stagnacji. Jest szczególnie ważny dla osób, które wykonują pracę siedzącą przez dłuższy czas, ponieważ spacer jest świetnym rozwiązaniem na poprawę krążenia krwi oraz na zwiększenie poziomu energii.

  1. Poprawia trawienie

Pójście na spacer po zjedzonym posiłku to świetny sposób na poprawę trawienia, szczególnie, jeśli czujemy się ciężcy lub pełni. Ruch pomaga w przemieszczaniu się pokarmu w przewodzie pokarmowym, może także zapobiegać zaparciom.

  1. Zmniejsza poczucie lęku

Badanie z 2017 roku przeprowadzone na młodych dorosłych wykazało, że spacery są skuteczniejsze w zmniejszaniu objawów lękowych, jeśli są połączone z medytacją. Uczestnicy badania, którzy wykazali najbardziej znaczące zmiany w swoich stanach lękowych, medytowali przed spacerem lub spacerowali przed medytacją. Grupa kontrolna badania, która jedynie spacerowała, nie wykazała aż tak znaczącej poprawy.

  1. Poprawia jakość snu

Nie trzeba prowadzić intensywnego treningu, aby uzyskać korzyści płynące z ćwiczeń. Badania wykazują, że regularnie wykonywane ćwiczenia wpływają pozytywnie na jakość naszego snu. Chodzenie może pomóc poprawić elastyczność i zmniejszyć napięcie mięśni, co sprawi, że poczujemy się lepiej fizycznie. Dodatkowo, częste spacery mogą zmniejszyć uczucie stresu oraz lęku, szczególnie jeżeli będziemy na nie wychodzić w godzinach porannych. Wszystkie te korzyści sprawią, że będziemy spokojniejsi, co ułatwi nam zasypianie każdej nocy.

  1. Poprawia samopoczucie

Spacer na łonie natury, na przykład po parku czy lesie, może poprawić nasze ogólne samopoczucie i pomóc poczuć się bardziej zrównoważonym. Praktyka spacerowania po lesie jest popularna w Japonii ze względu na swoje relaksacyjne zalety, jak i na zwiększenie aktywności mózgu.

  1. Sprzyja kreatywności

Praktyka uważności może dostarczyć ci większej jasności umysłu oraz pomóc w skupieniu się na swoich procesach myślowych, co może stymulować twoją kreatywność. Badania z 2015 roku wskazują na połączenie uważności oraz kreatywności, jednak potrzeba jest więcej danych, aby ustalić dokładne powiązanie tych dwóch aspektów. Sama możesz sprawdzić, jak trening uważności wpływa na twoje umiejętności rozwiązywania problemów oraz jak przyczynia się do odkrywania nowych rozwiązań.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?