Lubisz skakać na skakance? Ulepsz swój trening. Sprawdź, jak osiągnąć najwięcej korzyści
W wielu z nas skakanka wywołuje miłe wspomnienia. Jeśli jako dziecko spędzałaś całe dnie na podwórku, skacząc przez skakankę, mamy dobrą wiadomość. Dziś ta zabawa z dzieciństwa przerodzić się może w pełnowartościowy trening.
Kiedy myślimy o skakance, wyobrażamy sobie kolorową zabawkę z dzieciństwa. Dziś dostępnych jest wiele profesjonalnych modeli, których cena może wywołać ból głowy. Są one często wykonane z cienkich metalowych drutów i są bardzo lekkie, co ułatwia trening. Jedyne czego potrzebujemy, to kawałek wolnej przestrzeni. Dzięki skakance możesz wykonać pełnowartościowy trening wzmacniający mięśnie całego twojego organizmu bez wychodzenia z domu.
Jak wybrać skakankę?
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze skakanką przeczytaj kilka cennych wskazówek ułatwiających korzystanie z niej. Z pozoru zwykłe skakanie na skakance może okazać się zbyt wyczerpujące dla twojego organizmu. Jeśli jesteś osobą początkującą nie rezygnuj jednak tak łatwo. Oto, co warto wiedzieć, aby zacząć.
- Sprawdź uchwyty
Większość z nich ma mechanizm, który umożliwia obrót liny. Najprostsza jest lina z węzłem na końcu, która pasuje do plastikowego uchwytu. Są to jednak skakanki odpowiednie do zabawy dla dzieci. Inne skakanki wykorzystują syntetyczną tuleję w uchwycie. Są takie, które zawierają łożyska ze stali nierdzewnej w każdym uchwycie, co umożliwia łatwe obracanie się uchwytów. Dodatkowo, aby zwiększyć wytrzymałość, liny wykonuje się z drutu ze stali nierdzewnej powlekanego PVC.
- Dobierz skakankę do swojego wzrostu
Ponieważ będziesz obracać skakankę dookoła ciała, jej długość powinna być odpowiednio dobrana. Niektóre skakanki posiadają regulację długości, co umożliwia dopasowanie liny do naszego wzrostu. Inne mają w rączkach zamontowany prosty system do regulacji długości. Część producentów oferuje szczegółowy przewodnik po rozmiarach, na podstawie którego możemy dobrać skakankę odpowiednią dla nas. Jeśli jesteś początkująca, powinnaś zaczynać od liny z kabla, ponieważ nie będzie się on rozciągał podczas używania.
Jak sprawdzić, czy skakanka będzie dla nas odpowiednia? Umieśćmy środek liny pod stopą, napnijmy linę i sprawdźmy jej długość w stosunku do naszego tułowia, pamiętając, aby utrzymać proste plecy. Idealna skakanka powinna sięgnąć dolnej części mostka. Pamiętajmy, jeśli nie uda nam się kupić idealnej skakanki, lepsza będzie ta krótsza.
Jak prawidłowo skakać?
- Znajdź prawidłową pozycję ręki
Ręce powinny być lekko ugięte w łokciach, a dłonie znajdować się przed miednicą, po bokach ciała (w pobliżu kieszeni). Ważne, aby nie trzymać rąk zbyt daleko od naszej osi ciała. To może bowiem sprawić, że lina okaże się być zbyt krótka. Uchwyt powinniśmy delikatnie trzymać między kciukiem, a palcem wskazującym, podczas gdy reszta palców zapewnia delikatne wsparcie. Kciuki powinny być skierowane na zewnątrz ciała. Jak poruszać rękoma? W ciasnych kręgach, naśladując ruch, w jaki staromodny pociąg porusza kołami.
- Sposób na dobry początek
Istnieje sprawdzony sposób, aby poprawnie rozpocząć. Złap linę skakanki palcami u stóp, następnie przerzuć za siebie, opierając ją o tył łydek. Dłonie wyciągnij przed siebie, a koniec linki z uchwytami skieruj do przodu. Następnie wykonaj początkowy zamach.
„Twoje ramiona muszą wykonać duży, szeroki ruch do tyłu i następnie pociągnąć linę tak, jakbyś naciągała kaptur na głowę” – wyjaśnia David Newman, założyciel i dyrektor generalny firmy produkującej skakanki.
Aby ćwiczyć chwytanie liny palcami u nogi, przełóż ją nad głową, a następnie złap ją stopami. Nie skacz. Następnie, spróbuj przeskoczyć ją tylko raz i ponownie złapać; następnie przeskocz dwa razy, złap i kontynuuj. Po każdym przerzuceniu liny nie zapomnij przywrócić rąk do pozycji w pobliżu bioder.
„Błąd, jaki popełniają większość ludzi, polega na tym, że pozostawiają swoje ręce daleko od boków ciała ” – mówi Newman.
Kiedy skaczesz, lina powinna mieć kształt podkowy. Twoje stopy powinny być blisko siebie, a lina powinna dotykać ziemi około 25 cm przed tobą. Częsty błąd to przeskakiwanie kolejny raz podczas gdy lina kołysze się jeszcze ponad naszą głową. Powodem jest zbyt wolne obracanie skakanką. Kolejnym błędem bywa brak synchronizacji obu rąk. Mamy bowiem skłonność do szybszego poruszania ręką dominującą.
Poprawne skakanie na skakance okazuje się być złożonym mechanizmem. Jeśli jednak skakanie na niej sprawia ci przyjemność, warto jest nauczyć się tych paru zasad i je przećwiczyć. Powodzenia!
Źródło: Popular Science
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Wiadomość, która może ucieszyć: weekendowi sportowcy mają takie same zdrowotne benefity, jak ci, którzy sumiennie ćwiczą w tygodniu
19-latka najmłodszą Polką, której udało się zdobyć ośmiotysięcznik! Zoja Skubis zapisała się właśnie na kartach historii
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Nigdy nie sądziła, że pozornie błahy upadek posadzi ją na wózku. Nie poddała się. Na igrzyskach w Paryżu poniesie polską flagę
się ten artykuł?