Przejdź do treści

Lena Dunham wspomina, jak była zawstydzana przez swoje ciało po dwudziestce: „To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali”

Lena Dunham
Lena Dunham wspomina, jak była zawstydzana przez swoje ciało po dwudziestce: „To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali”/ Photo by Mike Marsland/WireImage
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Teraz czuję się bardzo dumna z ciała, w którym się znajduję i zdaję sobie sprawę z tego, co trzeba było zrobić, żeby być w tym miejscu” – powiedziała Lena Dunham, reżyserka popularnego serialu „Dziewczyny”. Aktorka odniosła się do krytyki na temat swojego ciała, jaką dostawała, kiedy była młodsza. 

„Nie mogę uwierzyć, że ta zraniona dziewczynka była na to narażona”

Lena Dunham, aktorka, reżyserka i scenarzystka, w najnowszym wywiadzie przyznała, że często zastanawia się nad ostrą krytyką, jaką otrzymywała za swoje ciało, kiedy miała dwadzieścia lat. Dunham często pojawiała się nago w popularnym serialu „Dziewczyny”, gdzie grała główną bohaterkę, przez co była narażona na krytykę.

„Zabawne jest to, że teraz jestem o wiele bardziej krągła i większa niż w wieku 20 lat. To szalone, że to było ciało, które wszyscy krytykowali: ciało niespokojnej, wychudzonej, obolałej osoby” – powiedziała, wspominając swoje choroby.

36-latka z powodu endometriozy musiała usunąć macicę. Aktorka i reżyserka cierpi też na zaburzenia lękowe, nerwicę natręctw i fibromialgię. Od lat przez choroby zmaga się również z wahaniami wagi.

„Patrzę na nią i nie mogę uwierzyć, że ta zraniona dziewczynka była na to narażona” – powiedziała Dunham, dodając: „Co to mówi wszystkim innym na świecie? Teraz czuję się bardzo dumna ze swojego ciała i zdaję sobie sprawę z tego, co trzeba zrobić, żeby być w tym miejscu”.

Aktorka wyjaśniła również, że bardzo starała się nie zastanawiać nad tym, co myślą o niej inni.

„Zawsze myślałam, że troska o to, jak ludzie na mnie reagują, jest czymś obrzydliwym lub powierzchownym, więc w wieku 20 lat naprawdę starałam się udawać, że tego wszystkiego nie zauważam” – tłumaczyła.

„Gdybym wciąż odczuwała taki ból, nie byłabym osobą, z którą mogłabym żyć”

Dunham w lutym 2018 r. po raz pierwszy opowiedziała o tym, że przeżyła histerektomię. Zabiegowi poddała się z powodu wyjątkowo bolesnej endometriozy, na którą cierpiała ok. 10 lat.

Przypomnijmy: u kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wędrują poza jamę macicy, tworząc tam guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te mogą znaleźć się w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a nawet w wątrobieżołądku, mózgu czy w płucach. To właśnie przyczyna bardzo silnego bólu.

„Zmagałam się z przekonaniem, że przedkładam własne zdrowie nad zdolność do rodzenia dzieci. Ale to wcale nie był wybór, ponieważ osoba, którą zostałabym, gdybym wciąż odczuwała taki ból, nie byłaby osobą, z którą naprawdę mogłabym żyć” – powiedziała.

I dodała, że przez ciągłą krytykę przestała lubić siebie. Zachęciło ją to jednak do zrobienia sobie przerwy od pojawiania się publicznie oraz udania się na odwyk. Aktorka była bowiem uzależniona od benzodiazepinu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: