Przejdź do treści

„Kolejny zamach na prawa kobiet. Pod przykrywką wprowadzenia konwencji antyprzemocowej zakazano sterylizacji antykoncepcyjnej kobiet” – grzmią Prawniczki Pro Abo

Kobieta
Pod przykrywką Konwencji Stambulskiej wprowadzono zakaz sterylizacji antykoncepcyjnej kobiet/ fot. Maria Lysenko/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ustawodawca chce teraz jednoznacznie kryminalizować wszelkie ingerencje w kobiece narządy płciowe. To jest odebranie nam praw, i do tego w białych rękawiczkach” – podkreślają Prawniczki Pro Abo. Ekspertki wyjaśniają, że 15 sierpnia w Kodeksie karnym pojawiła się istotna zmiana dotycząca zdrowia kobiet. Rządzący zakazali sterylizacji antykoncepcyjnej kobiet.

„Kolejny zamach na prawa kobiet”

„Kolejny zamach na prawa kobiet” – grzmią na swoim profilu na Instagramie Prawniczki Pro Abo. Ekspertki wyjaśniają, że 15 sierpnia w Kodeksie karnym pojawiła się zmiana dotycząca zdrowia Polek. Jak wyjaśniają, rządzący do zapisu dotyczącego przestępstwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który mówił o takich przypadkach, jak pozbawienie człowieka zmysłów oraz istotnego okaleczenia, dodali punkt o sterylizacji antykoncepcyjnej kobiet. Mowa w nim o „wycięciu, infibulacji lub innym trwałym i istotnym okaleczeniu żeńskiego narządu płciowego”.

„Mamy z tym przepisem duży problem, a nasze oburzenie nie jest na wyrost” – tłumaczą prawniczki.

Specjalistki tłumaczą, że od lat w Polsce dyskutowano na temat tego, czy sterylizacja antykoncepcyjna jest prawnie dopuszczalna.

„Jednocześnie nie podważano legalności wazektomii” – dodają.

Prawniczki Pro Abo tłumaczą, że w ich ocenie zabieg sterylizacji antykoncepcyjnej był do tej pory legalny w naszym kraju. Jak podkreślają, istnieją jednak opinie przeciwne, przez co temat ten nie był tak oczywisty.

„Ustawodawca chce teraz jednoznacznie kryminalizować wszelkie ingerencje w kobiece narządy płciowe. To jest odebranie nam praw, i do tego w białych rękawiczkach” – grzmią.

Aleksandra Kosiorek /fot. archiwum prywatne

Konwencja Stambulska a zakaz sterylizacji antykoncepcyjnej kobiet

Ekspertki wyjaśniają, że istotne zmiany dotyczące kobiet wprowadzono „pod przykrywką wprowadzenia konwencji antyprzemocowej”. 

„Warto jednak dodać, że ta mówi o: przymuszaniu do małżeństw, przymuszaniu (!) do sterylizacji oraz o 'wycinaniu, infibulacji lub wszelkim innym okaleczaniu całości lub części warg sromowych większych, warg sromowych mniejszych lub łechtaczki kobiety'” – tłumaczą.

I dodają, że w Konwencji Stambulskiej nie istnieje zapis, który mówiłby o tym, że dobrowolne dokonanie ingerencji w jajowody powinno być karane.

„Nasz ustawodawca postanowił jednak pójść dalej, bo płodność kobiety jest dobrem publicznym, i nic z nią nie powinnaś robić” – podkreślają i podsumowują: „Zmian w Kodeksie karnym dokonuje się ustawą o nazwie 'o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw’ – tak wiecie, abyśmy się nie połapały na czas i nie zrobiły zadymy. Jak widać, kwestia polityki to nie jest kwestia zainteresowań. To, co się dzieje w polityce, realnie wpływa na nasze życia”.

Na zdjęciu cztery kobiety z różnych krajów- HelloZdrowie

Prawniczki Pro Abo

Za profilem Prawniczki Pro Abo stoi grupa prawniczek. Ekspertki w mediach społecznościowych popularyzują rzetelną wiedzę m.in. o prawnych aspektach aborcji i dostępu do niej. Ich profil na Instagramie obserwuje niemal 5 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Prawniczki Pro Abo (@prawniczkiproabo)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: