Przejdź do treści

Co możesz zrobić, kiedy w gabinecie lekarskim spotykasz się z odmową w ważnej dla siebie sprawie? Wyjaśnia to FEDERA

Korzystając z opieki medycznej nie zapominajmy o swoich prawach\ źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każda z nas, pojawiając się w gabinecie lekarskim, liczy na to, że otrzyma pomoc. Czasem zdarza się jednak, że z różnych względów spotykamy się z odmową. Aktywistki z FEDERY w najnowszym poście na Instagramie podpowiadają, jak zachować się w takiej sytuacji.

Pismo jest dowodem

FEDERA w mediach społecznościowych radzi, co zrobić w sytuacji, kiedy pacjentka w szpitalu bądź w gabinecie lekarskim spotka się z bezprawną odmową w ważnej dla niej sprawie. Może to być kwestia związana np. z legalnym przerwaniem ciąży, wydaniem recepty na antykoncepcję, założeniem wkładki itd.

Jak radzą przedstawicielki tej organizacji, w takiej sytuacji należy zadbać o to, aby wszelkie odmowy (np. przyjęcia do szpitala, wydania skierowania czy recepty, wykonania badania i zabiegu), zostały wpisane do dokumentacji medycznej z uzasadnieniem.

Zażądaj też wydania ci osobno odmowy na piśmie!” – sugerują.

Aktywistki podkreślają, że to bardzo ważne, bo pismo stanowi dowód, że odmówiono usługi medycznej.

„Dodatkowo taką pisemną odmowę można załączyć do wniosku o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez Rzecznika Praw Pacjenta czy do skargi do NFZ” – tłumaczą.

W poście czytamy także, że najlepiej mieć zawsze przygotowane w dwóch egzemplarzach podanie do ordynatora bądź osoby kierującej placówką o wydanie odmowy na piśmie. Na kopii pacjentka weźmie potwierdzenie wpływu.

Wzory tego typu pism można zaleźć na stronie internetowej FEDERY . Przedstawicielki organizacji zachęcają także do kontaktu na pomocprawna@federa.org.pl, jeśli ktoś potrzebuje porady prawnej.

Decyzja o ciąży / istockphoto

FEDERA, czyli Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ (ECOSOC).

Od 25 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:

  • prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego;
  • poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych;
  • dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
  • rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach;
  • profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
  • respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji;
  • dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: