Kobieta za kierownicą bolidu F1 pierwszy raz od lat. „Chcę inspirować kobiety, aby podążały za swoimi marzeniami, jakiekolwiek by one nie były”

się ten artykuł?
Jessica Hawkins właśnie przeszła do historii. 28-letnia Brytyjka została pierwszą od pięciu lat kobietą kierowczynią testową w Formule 1. „Dotarcie tutaj kosztowało mnie mnóstwo krwi, potu i łez. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że jest to możliwe, nie mogłam w to uwierzyć” – powiedziała.
Jessica Hawkins pierwszą kobietą od lat w F1
Zespół Formuły 1 Aston Martin poinformował, że Jessica Hawkins ukończyła dla niego w zeszłym tygodniu test toru Hungaroring w Budapeszcie. Brytyjka pokonała łącznie 26 okrążeń. W ten sposób 28-latka stała się pierwszą kobietą za kierownicą najnowszego samochodu F1 od prawie pięciu lat.
„Nic nie może się równać z przyspieszaniem i hamowaniem bolidu Formuły 1, a patrząc na dane, jestem naprawdę dumna ze swoich wyników” – powiedziała Hawkins.
Była zawodniczka W Series, mistrzyni kartingu i kaskaderka w filmie o Jamesie Bondzie jeździła na zmianę z innym kierowcą testowym ekipy Brazylijczykiem Felipe Drugovichem.
„Możliwość prowadzenia AMR21 była dla mnie spełnieniem marzeń, na które czekałam od dawna” – powiedziała i dodała – „Będę się nadal doskonalić. Chcę inspirować inne kobiety, aby podążały za swoimi marzeniami, jakiekolwiek by one nie były”.
Krew, pot i łzy
Poprzedniczką Hawkins była Tatiana Calderon. Kolumbijka testowała bolid Saubera (teraz Alfa Romeo) na torze Hermanos Rodriguez w Meksyku w październiku 2018 roku. W wyścigach Grand Prix Formuły 1 startowały wcześniej jedynie Włoszki Maria Teresa de Filippis (1958-59) i Lella Lombardi (1974-76). I na nich lista kobiet, które brały udział w wyścigach F1 od początku mistrzostw w 1950 r., kończy się.
„Chcę bardzo podziękować wszystkim w zespole AMF1 za zaufanie, wiarę we mnie i danie mi tej szansy” – powiedziała Hawkins.
Przygotowania do zeszłotygodniowych testów rozpoczęły się od szeroko zakrojonych prac na symulatorze w 2022 roku. Hawkins dołączyła do Aston Martin jako ambasadorka kierowców w 2021 r. Po kilku miesiącach jej rolę jednak rozszerzono i zaoferowano jej udział w spotkaniach z inżynierami i treningi w symulatorze F1. Jak przyznała, o możliwości testowania bolidu F1 dowiedziała się kilka miesięcy temu. Informację musiała jednak zachować w tajemnicy.
„Dotarcie tutaj kosztowało mnie mnóstwo krwi, potu i łez. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że jest to możliwe, nie mogłam w to uwierzyć” – podsumowała Brytyjka.
Hawkins pracuje teraz nad wprowadzeniem zespołu do kobiecej serii F1 Academy w kampanii 2024. Jest to nowa inicjatywa utworzona przez Formułę 1 po bankructwie W Series – kategorii wyścigowej stworzonej wyłącznie dla kobiet i nazywanej „damską F1”.
„To wyjątkowy moment – zarówno dla zespołu AMF1, jak i dla Jessiki, która jest ważną członkinią naszego zespołu kierowców” – mówił Szef zespołu Aston Martin, Mike Krack.
“This has made every bit of blood, sweat and tears worth it.”
Last week, following months of preparation, AMF1 Team Driver Ambassador @1JessicaHawkins drove an #F1 car for the very first time, getting behind the wheel of the AMR21 in a private test at the Hungaroring. pic.twitter.com/nrJalJXlo8
— Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team (@AstonMartinF1) September 26, 2023
Zobacz także

„Często słyszę od pasażerów, że jestem odważna i przebojowa. To zawód, w którym nie ma wielu kobiet” – mówi taksówkarka Anna Milczarczyk

„Nieraz usłyszałam: Co mi tu baba będzie gadała, jak mam robić swoją robotę” – o pracy kierowniczki budowy opowiada Magdalena Różycka

„Nie dotykałam wiertarki, bo miałam poczucie, że na pewno wszystko zrobię źle”. Rozmowa z Agą Wiśniewską i Ulą Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota
Polecamy

Taylor Swift Człowiekiem Roku 2023 tygodnika Time. „Nigdy nie czułam się bardziej dumna i szczęśliwsza”

„Niemal każda młodsza pacjentka pyta, czy może zostawić skarpetki na stopach”. O tym, czego Polki wstydzą się u ginekologa, mówią Olga Błaszczak-Galewska i Joanna Pabich-Worożbit

Monika Horna-Cieślak wybrana na Rzecznika Praw Dziecka. Współtworzyła tzw. ustawę Kamilka z Częstochowy
