Przejdź do treści

Kobieta za kierownicą bolidu F1 pierwszy raz od lat. „Chcę inspirować kobiety, aby podążały za swoimi marzeniami, jakiekolwiek by one nie były”

Jessica Hawkins
Jessica Hawkins pokonała łącznie 26 okrążeń toru Hungaroring w Budapeszcie/ fot. Bryn Lennon - Formula 1/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jessica Hawkins właśnie przeszła do historii. 28-letnia Brytyjka została pierwszą od pięciu lat kobietą kierowczynią testową w Formule 1. „Dotarcie tutaj kosztowało mnie mnóstwo krwi, potu i łez. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że jest to możliwe, nie mogłam w to uwierzyć” – powiedziała.

Jessica Hawkins pierwszą kobietą od lat w F1

Zespół Formuły 1 Aston Martin poinformował, że Jessica Hawkins ukończyła dla niego w zeszłym tygodniu test toru Hungaroring w Budapeszcie. Brytyjka pokonała łącznie 26 okrążeń. W ten sposób 28-latka stała się pierwszą kobietą za kierownicą najnowszego samochodu F1 od prawie pięciu lat.

„Nic nie może się równać z przyspieszaniem i hamowaniem bolidu Formuły 1, a patrząc na dane, jestem naprawdę dumna ze swoich wyników” – powiedziała Hawkins.

Była zawodniczka W Series, mistrzyni kartingu i kaskaderka w filmie o Jamesie Bondzie jeździła na zmianę z innym kierowcą testowym ekipy Brazylijczykiem Felipe Drugovichem.

„Możliwość prowadzenia AMR21 była dla mnie spełnieniem marzeń, na które czekałam od dawna” – powiedziała i dodała – „Będę się nadal doskonalić. Chcę inspirować inne kobiety, aby podążały za swoimi marzeniami, jakiekolwiek by one nie były”.

Ola Gościniak

Krew, pot i łzy

Poprzedniczką Hawkins była Tatiana Calderon. Kolumbijka testowała bolid Saubera (teraz Alfa Romeo) na torze Hermanos Rodriguez w Meksyku w październiku 2018 roku. W wyścigach Grand Prix Formuły 1 startowały wcześniej jedynie Włoszki Maria Teresa de Filippis (1958-59) i Lella Lombardi (1974-76). I na nich lista kobiet, które brały udział w wyścigach F1 od początku mistrzostw w 1950 r., kończy się.

„Chcę bardzo podziękować wszystkim w zespole AMF1 za zaufanie, wiarę we mnie i danie mi tej szansy” – powiedziała Hawkins.

Przygotowania do zeszłotygodniowych testów rozpoczęły się od szeroko zakrojonych prac na symulatorze w 2022 roku. Hawkins dołączyła do Aston Martin jako ambasadorka kierowców w 2021 r. Po kilku miesiącach jej rolę jednak rozszerzono i zaoferowano jej udział w spotkaniach z inżynierami i treningi w symulatorze F1. Jak przyznała, o możliwości testowania bolidu F1 dowiedziała się kilka miesięcy temu. Informację musiała jednak zachować w tajemnicy.

„Dotarcie tutaj kosztowało mnie mnóstwo krwi, potu i łez. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że jest to możliwe, nie mogłam w to uwierzyć” – podsumowała Brytyjka.

Hawkins pracuje teraz nad wprowadzeniem zespołu do kobiecej serii F1 Academy w kampanii 2024. Jest to nowa inicjatywa utworzona przez Formułę 1 po bankructwie W Series – kategorii wyścigowej stworzonej wyłącznie dla kobiet i nazywanej „damską F1”.

„To wyjątkowy moment – ​​zarówno dla zespołu AMF1, jak i dla Jessiki, która jest ważną członkinią naszego zespołu kierowców” – mówił Szef zespołu Aston Martin, Mike Krack.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: