Przejdź do treści

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja

Kate Walsh: Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja Kevin Winter/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. – Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! – mówi o operacji mózgu Kate Walsh.

Kate Walsh urodziła się w San Jose w Kalifornii w październiku 1967 roku. Dzieciństwo spędziła w Tuscon w Arizonie. „Moja matka jest Włoszką, a ojciec Irlandczykiem. Jesteśmy głośni. Nikt się nigdy nie powstrzymuje” – mówi o swojej rodzinie. Po ukończeniu Catalina Magnet High School rozpoczęła studia aktorskie na Uniwersytecie w Arizonie, ale szybko z nich zrezygnowała. W latach 80-tych wyjechała do Japonii, gdzie uczyła angielskiego i była modelką. Po powrocie osiedliła się w Chicago, współpracowała tam z Piven Theathre Workshop i występowała w publicznym radiu przy sztuce „Born Guilty”. Pytana o przebieg swojej kariery odpowiada: „Nieważne, gdzie pracujesz, masz inne życie niż twoi rodzice. Pokolenie moich rodziców miało jedną pracę i emeryturę. Teraz ludzie robią wiele różnych rzeczy”.

Kate zadebiutowała dopiero przed trzydziestką w kryminalnym filmie „Desperaci” i  jednym z odcinków serialu „Wydział zabójstw Baltimore 3”. Pierwszą ważną rolą serialową była kreacja Nicki Fifer – dziewczyny głównego bohatera serialu „The Drew Carey Show”, bezskutecznie zmagającej się z nadwagą. Walsh grała ją przez pięć lat. Pierwszym kasowym filmem z jej  udziałem była komedia fantasy „Family Man” z Nicolasem Cage’em nakręcona w 2000 roku. W kolejnych latach można ją było zobaczyć w takich filmach, jak „Pod słońcem Toskanii”, gdzie wcieliła się w przyjaciółkę-lesbijkę jednej z głównych bohaterek. „Czy mam energię lesbijki? Może dlatego, że jestem taka wysoka? Laski chyba po prostu na mnie lecą” – komentowała ciepłe przyjęcie swojej bohaterki. Aktorka ma 178 cm wzrostu.

Paul Archuleta/Getty Images

Niekwestionowaną sławę przyniosły jej role w serialach „Chirurdzy” i „Prywatna praktyka”. Pierwszy z nich, kręcony od 2005 roku, doczekał się 16 sezonów, drugi 6. Najpopularniejsze odcinki z udziałem Addison Montgomery tylko w USA oglądało po 21 milionów osób, a Kate Walsh, razem z całym zespołem aktorskim, odebrała  statuetkę Screen Actors Guild Award. „Nasi lekarze mają połamane życiorysy, nie potrafią często pracować w zespole, przyjaźnią się, zdradzają i kochają. Są zwyczajnymi ludźmi, którzy – tak się złożyło – pracują w takim a nie innym zawodzie. I to siła obu seriali” – komentowała przyznanie nagrody.

Osobisty sukces nie raz przysparzał jej problemów. W 2007 roku wyszła za mąż za producenta legendarnego studia 20th Century Fox Alexa Younga. Para rozstała się rok później, a w 2010 roku ostatecznie rozwiodła. „Dla mnie osobiście jest tylko jedna drobna rzecz, która w tym wszystkim mi przeszkadza – zakichani paparazzi i tabloidy. Kobieta już nawet rozwieść się spokojnie nie może, bo wszyscy o niej piszą. Ale nie mam co narzekać – udało mi się odnieść sukces a jego ciemną stroną jest utrata prywatności” – mówiła dziennikarzom.

Choć przez wiele lat wcielała się w rolę lekarek, własna choroba była dla niej trudnym doświadczeniem: „Mogłoby się wydawać, że jeśli przez wiele lat grałam Addison i spędzałam więcej czasu w szpitalu niż w domu, będę czuć się komfortowo. Było zupełnie na odwrót! Byłam przerażona. Czułam się jak sześciolatka. Dostałam różaniec od mamy i pluszaka od przyjaciół, żeby zabrać ze sobą na operację” – mówiła w mediach o operacji mózgu, którą przeszła w 2015 roku.

Początkowo myślała, że powodem jej chronicznego zmęczenia były menopauza i nadmiar pracy. Zdarzały się tygodnie, kiedy każdego dnia pracowała po 16 godzin. „Mój instruktor pilatesu zwrócił mi uwagę, że mam problem z koordynacją z prawej strony ciała, ale nie czułam, żeby coś było nie tak, chociaż gdy patrzyłam w dół, widziałam różnicę. Kiedy jechałam autem, zjeżdżałam na prawo” – opowiadała.

Po kilku miesiącach zaczęła obserwować problemy z pamięcią, nie była w stanie znaleźć odpowiednich słów, traciła wątek, nie kończyła zdań. Badanie pokazało dużego guza mózgu na lewym płacie czołowym. „Tak się bałam, nie wiedziałam, co działo się z moim ciałem. Pomogła mi medytacja. Chociaż było to straszne doświadczenie, byłam na autopilocie od momentu diagnozy” – wspomina. Na szczęście guz, chociaż bardzo duży, nie okazał się złośliwy.  Oponiaki są na ogół łagodnymi nowotworami mózgu, które zwykle rozwijają się bardzo powoli.

Kilkutygodniowe oczekiwanie na wynik było czasem rozrachunku z życiem: „Myślałam tylko, że jeśli to byłby koniec, to dobrze się bawiłam. A jeśli nie… to chciałabym prostych rzeczy – więcej podróżować, mniej pracować, spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mam dużo szczęścia, że dostałam dobre zakończenie” – przyznaje.

Dziewięć miesięcy rekonwalescencji było czasem budowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. „Teraz wiem, że potrzebuję koniecznie osiem godzin snu. Wiem, że brzmi to prosto, ale to była duża część mojego powrotu do zdrowia” – mówi w wywiadach.

Od tamtego czasu Kate Walsh angażuje się w wiele akcji propagujących dbanie o zdrowie i uważne słuchanie sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Ze względu na chorobę matki – raka piersi, zachęca do regularnych badań mammograficznych. „Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak młodym można być i mieć raka piersi – ocenia.

Wspomaga także akcje na rzecz praw zwierząt, zarówno tych w schroniskach, jak i morskich żółwi. W 2005 roku dołączyła do zespołu organizacji Planned Parenthood Federation znanej z prowadzenia klinik aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jest także zaangażowana w politykę. Wspierała Baracka Obamę podczas jego kampanii prezydenckiej w 2008 roku, w 2016 roku występowała na wiecach poparcia Hillary Clinton. Zajmuje się także biznesem. W 2010 roku wypuściła na rynek flagową linię swoich perfum. Jej firma kosmetyczna produkuje też wody toaletowe, świece i oleje do masażu.

Pandemia koronawirusa zastała ją na wakacjach w Perth, w Australii. Nadal spędza tam kwarantannę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

guz

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.