Przejdź do treści

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki
Catherine Zeta-Jones. Zdj: Leon Bennett/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

– Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam odnosić sukcesy – ocenia Catherine Zeta-Jones, która zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową.

Urodziła się 25 września 1969 roku w walijskim Swansea jako córka cukiernika David oraz szwaczki Patricii. Od najmłodszych lat uczyła się tańca i śpiewu.  „Wychowałam się w małej, katolickiej, rybackiej wiosce na wybrzeżu Walii. Ludzie inaczej podchodzą tam do życia niż w Hollywood. Trzymają się razem”– wspomina dzieciństwo.

Karierę aktorską rozpoczęła w wieku 17 lat rolą Peggy Sawyer w musicalu „42nd Street” w Londynie. W 1989 roku zagrała główną rolę w pierwszym filmie fabularnym – była  Szeherezadą w „Baśniach tysiąca i jednej nocy”. Później starała się o karierę w Hollywood i 1995 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Wiele osób pamięta ją z roli w „Masce Zorro” z 1998 roku, gdzie zagrała obok Antonio Banderasa i z oscarowej roli Velmy Kelly w „Chicago” z 2002 roku.

Catherine Zeta-Jones
Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować

W „Chicago”, jednym z jej najlepiej przyjętych filmów, wystąpiła obok Renee Zellweger jako morderczyni w więzieniu i zaśpiewała kawałek „All That Jazz” oraz „I Can’t do it Alone”. Poza Oscarem otrzymała też nagrody SAG, BAFTA i wiele nominacji. Media rozpisywały się wtedy o jej „wrednym” wyglądzie. „Wiele lat starałam się wyglądać tak wrednie, jak to było możliwe, bo nie można było być jednocześnie atrakcyjną kobietą i mieć coś w głowie. Dopiero kiedy zaczęłam być sobą, zaczęłam donosić sukcesy i poznawać ludzi, którzy angażowali mnie w różne projekty” – komentowała po latach.

Salma Hayek: słyszałam od reżyserów: "mów durniej i szybciej!"

W 2003 roku wystąpiła w komedii „Okrucieństwo nie do przyjęcia”, a rok później w świetnie przyjętym „Ocean’s 12”. W 2009 roku wróciła z sukcesem na deski teatralne w „Little Night Music” otrzymując za swoją rolę nagrodę Tony.

Catherine Zeta-Jones/ Zdj: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic

W 2000 roku wyszła za mąż za Michaela Douglasa i urodziła dwójkę dzieci – Dylana Michaela oraz Carys Zeta. Włożyli dużo wysiłku, by chronić prywatność swojej rodziny, jednak Douglas, znany z „Nagiego instynktu” i „Wall Street”, zachorował na zaawansowanego raka języka, a wiadomości o tym trafiły na pierwsze strony brukowców. Wtedy Catherine Zeta-Jones przeszła załamanie nerwowe, które zakończyło się diagnozą choroby afektywnej dwubiegunowej.Oczywiście tego typu sytuacje zdarzają się cały czas, ale to i tak potężny szok, kiedy twoja starannie zaplanowana rzeczywistość zaczyna rozsypywać się jak domek z kart i dociera do ciebie „mój Boże, to naprawdę nam się przydarzyło”– opowiadała.

Problemy psychiczne aktorki przez lata utrudniały jej życie i powodowały zastoje w karierze. Przechodziła etapy depresji i manii, walczyła z nałogami: „Czułam, jak gdyby otaczały mnie czarne chmury. Wiedziałam, że czas szukać pomocy, że działo się ze mną coś, czego nie rozumiałam” – opisywała swój stan.

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Aktorka wyznała także, że stres związany z karierą bardzo utrudniał jej pracę: „Za każdym razem, kiedy jestem na scenie, i za każdym razem, kiedy idę na plan, jestem przerażona. Zawsze chcę później jeszcze raz kręcić sceny z pierwszych dni pracy, bo ten strach po prostu widać” – mówiła w wywiadach.

Douglas, który w tym czasie zmagał się z nowotworem, oświadczył w kilku wywiadach, że wini żonę za swoją chorobę. Podał, że jego raka wywołał wirus HPV przenoszony drogą płciową, między innymi przez seks oralny. Aktor schudł 15 kilogramów, przechodził przez naświetlania oraz chemioterapię, które poprawiły jego stan w 2011 roku. Catherine wspomina ten okres, mówiąc: „Byłam tylko wściekła na lekarzy. Chciałam biec i ich pozabijać”. Do kłopotów ze zdrowiem dołączyły się jeszcze problemy z prawem syna Douglasa z pierwszego małżeństwa, który dostał wyrok więzienia za posiadanie narkotyków.

Plotki o stresie i zdradach małżeństwa ostatecznie doprowadziły do przełomu. W 2013 roku Catherine Zeta-Jones przekazała prasie i fanom, że rozpoczyna leczenie. Spędziła miesiąc w klinice psychiatrycznej, a para ogłosiła separację. „Nie jestem typem osoby, która lubi krzyczeć o swoich problemach z dachu, ale kiedy moja choroba była opisywana przez media, miałam nadzieję pokazać innym chorym, że można ją kontrolować. Chciałabym pomóc zwalczać stygmatyzm, który jej towarzyszy, zachęcać ludzi do szukania pomocy i leczenia” – mówiła. Zostało to dobrze przyjęte w środowisku chorych i terapeutów.

Melanie Griffith

Na chorobę afektywną dwubiegunową cierpi 3 proc. populacji, w tym gwiazdy takie jak Britney Spears, Sinead O’Connor, Stephen Fry i Ozzy Osbourne, chorowała również Carrie Fisher. Do najważniejszych objawów należą silne wahania nastrojów – niekontrolowanej euforii oraz depresji, często przeplatających się w ciągu tygodni lub dni. Jak mówi aktorka, skłonność do choroby ma u niej podłoże dziedziczne. Objawy pojawiają się zwykle między 15. a 24. rokiem życia, ale prawidłowe rozpoznanie potrafi zająć lekarzom wiele lat. U aktorki choroba wystąpiła później, choć, jak przyznaje, skłonność do smutku była u niej od zawsze: „Zawsze miałam skłonności do depresji. Nie potrafiłam myśleć pozytywnie. Wymagało to ode mnie wielkiego wysiłku” – wspomina.

Ostatecznie Catherine i Douglas wrócili do siebie w 2014 roku i pozostają razem. „Żeby małżeństwo mogło działać naprawdę należy mieć osobne łazienki” – komentuje aktorka. „Zakochałam się w moim mężu od pierwszego wejrzenia i tak już zostało. Mamy bardzo solidny związek” – dodaje.

Catherine Zeta-Jones
Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę

W 2018 roku Michael Douglas został oskarżony przez dziennikarkę Susan Braudy o molestowanie seksualne w trakcie kręcenia filmu sprzed 30 lat: „Ja i moje dzieci byliśmy zdruzgotani przez te oskarżenia. Czułam się rozdarta, nie wiedziałam jak potraktować tę sprawę. Ta kobieta pojawiła się znikąd i oskarżyła mojego męża (…)” – mówiła aktorka, a wydarzenia te wpłynęły na jej decyzję o kolejnej przerwie od nowych ról.

„Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Nie mogę popadać w zwątpienie, bo wtedy nie tylko ciągnę w dół siebie, ale też wszystkich dookoła. Depresja dotyka tak naprawdę całą rodzinę” – mówi stając do walki z kolejnymi przeciwnościami.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Na zdjęciu aktor i kulturysta Arnold Schwarzenegger- HelloZdrowie

Arnold Schwarzenegger o przemocowym ojcu i rodzinnej tragedii: „Wracał do domu pijany o trzeciej nad ranem i krzyczał”

Luna psia terapeutka podczas dyżuru na SORze w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy / na zdjęciu piesek na rękach ratowniczki medycznej

Luna – psia terapeutka, która podbiła i… podzieliła internet. „Z punktu ludzkiego dobry pomysł, z psiego fatalny”

Na zdjęciu Katarzyna Dowbor, prezenterka telewizyjna- HelloZdrowie

„Wiek nie ma tu nic do rzeczy!”. Pani od Feminatywów o rażącej dyskryminacji w show-biznesie

Pamela Kozioł, prezeska fundacji Niezdiagnozowani

Za młodzi na choroby. Bo przekleństwo ageizmu dotyczy nie tylko osób starych

Karolina Zawadka / fot. archiwum prywatne

„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem

Na zdjęciu siedząca kobieta w ciąży w komunikacji miejskiej, patrząca w dal- HelloZdrowie

Ciężarna nie może stać w autobusie i w kolejce. „To nie fanaberia, a kwestia czysto medyczna”

Al Pacino podczas spotkania w Nowym Jorku

83-letni Al Pacino zostanie ojcem. Lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą późne ojcostwo

Katarzyna Zwolska-Płusa fundacja Dziewczyny w spektrum

„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

Grafika-kolaż przestawiająca dzieci

Uważano, że dziecko jest niedoskonałą wersją dorosłego, ubierano je w niewygodne stroje, leczono alkoholem i morfiną

Portugalia wprowadza czterodniowy tydzień pracy - na zdjęciu wąskie, kolorowe alejki w Ferragudo, Algarve, Portugalia

W tym kraju dziś już miałabyś wolne. Kolejne państwo wprowadza czterodniowy tydzień pracy

Billie Eilish

Billie Eilish ostro do osób krytykujących jej wygląd: „Przez pięć lat równaliście mnie z ziemią”

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta trzymający się za ręce wśród łanów zboża- HelloZdrowie

„Bardzo rzadko zdarza się, że osoba powracająca ma poważne zamiary, a nasze uczucia mogą po raz kolejny zostać zranione”. Czym jest zombieing?

Dziewczynka w okularach patrzy na wystawę sklepu

„Nielubienie dzieci” nie jest OK. – Dzieci to nie czekolada czy sernik z rodzynkami – zauważa Sonia, autorka profilu „Histeria.sztuki”

Justyna Kowalczyk-Tekieli w poruszających słowach pożegnała tragicznie zmarłego męża - na zdjęciu mistrzyni olimpijska ma wyprostowane włosy i delikatny makijaż

Justyna Kowalczyk-Tekieli opublikowała treść mowy pożegnalnej. „Od tematu śmierci nie uciekaliśmy. To były trudne rozmowy, ale szczere i świadome”

Angelika Friedrich / Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

Angelika Friedrich stworzyła Nastoletni Azyl. „Marzę, żeby świat dla młodych był lepszym miejscem”

Na zdjęciu piosenkarka Sia w scenicznym image: peruka i kokarda na głowie- HelloZdrowie

„Dopiero od dwóch lat czuję się naprawdę sobą”. Sia wyznała, że jest w spektrum autyzmu

11-latek z Warszawy jest pierwszym oficjalnie zdiagnozowanym pacjentem w Polsce cierpiącym na schorzenie związane ze smogiem - na zdjęciu miasto z kłębami unoszącego się dymu

11-latek z Warszawy chory przez smog. To pierwszy pacjent w Polsce z taką diagnozą

Szczęśliwa kobieta na tle nieba z tęczą

„Nadmiarowe bycie przy sobie, bez dopuszczania innych, może prowadzić do poczucia osamotnienia, izolacji, braku celu” – mówi psycholożka Marta Chmielewska

Żółty osad pokrywa polskie wody. Na zdjęciu musztardowa woda przy brzegu jeziora.

Czy żółty osad na wodzie jest groźny? „To nie pył znad Sahary ani zanieczyszczenia”

Agnieszka i Ula z fundacji Bardzo Dobra Robota / fot. archiwum prywatne

„Nie dotykałam wiertarki, bo miałam poczucie, że na pewno wszystko zrobię źle”. Rozmowa z Agą Wiśniewską i Ulą Adamczyk z fundacji Bardzo Dobra Robota

Walczą z kulturą gwałtu i patriarchatem, oklejając miasta plakatami. „Jesteśmy rozczarowane Polską” – mówią Plakaciary

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

Danae Mercer

Danae Mercer: „Miej odwagę być nielubianą (…) Nie każdemu się to spodoba. I to jest ok”

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

„Co miałaś na sobie?”. Wystawa, która prezentuje ubrania, jakie miały na sobie ofiary gwałtu w momencie napaści

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Mężczyzna ćwiczy na poduszce sensomotorycznej

Ćwiczenia równoważne – przykłady, jak ćwiczyć równowagę