Selma Blair: Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar
Wiadomość o diagnozie zmieniła cały jej świat. Trudne i agresywne leczenie zabrało siły i urodę. Selma Blair głośno nazywa emocje, jakie towarzyszą jej zmaganiom ze stwardnieniem rozsianym. Jak mówi, robi to dla wszystkich, którzy znajdują się w podobnym położeniu i tak jak ona przeszły długą drogę do diagnozy.
Spinanie i twardnienie mięśni to jedne z bardziej charakterystycznych objawów stwardnienia rozsianego – nieuleczalnej choroby atakującej układ nerwowy. Dochodzą do tego problemy z poruszaniem się, kłopoty z koordynacją, mową i pamięcią. I ogromne, przejmujące zmęczenie, na które Selma skarżyła się latami, ale lekarz winił za to jej tryb życia. „Nigdy nie brałam tego na poważnie. Prawdopodobnie cierpię na tę nieuleczalną chorobę od co najmniej 15 lat. Teraz czuję ulgę, że się o niej dowiedziałam” – mówiła dziennikarzom w 2018 roku. Od dnia diagnozy na dalszy plan zeszły jej zawodowe plany, podjęła intensywne i agresywne leczenie. „Muszę wyzdrowieć. Chcę wyzdrowieć. I właściwie nie wiem, co to tak naprawdę znaczy” – napisała w jednym z postów.
Selma Blair, której hebrajskie imię to Bat-Sheva, znana z „Hellboya” i „Szkoły Uwodzenia”, urodziła się 23 czerwca 1972 roku w Michigan. Uczęszczała do żydowskiej szkoły w Michigan, a następnie do Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie studiowała fotografię, psychologię, sztuki piękne i język angielski.
Zanim zagrała w „Brown’s Requiem”, który nadał jej karierze tempa, pojawiała się w sitcomach i filmach takich jak „Cruel Intentions” z 1999 roku. W 2001 roku wystąpiła jako rywalka Reese Witherspoon w kultowej „Legalnej Blondynce” a w 2004 i 2008 roku – w „Hellboyu” i „Hellboyu 2”. W 2016 roku zagrała Kris Jenner w „American Crime Story”, a w 2019 roku – w „After” i „Dark Foe”.
W 2004 roku wyszła za mąż za producenta Ahmeta Zapa, dwa lata później zaczęła starać się o rozwód podając jako powody rozstania różnice charakteru. W 2010 roku wyszła za projektanta Jasona Bleicka. Ma z nim ośmioletniego syna Arthura, którego wychowuje samotnie.
”Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar”
W 2005 roku została twarzą Chanel i Karla Lagerfelda, który ostatecznie zaprojektował jej suknię ślubną. Poza tym grała w reklamach Miu Miu, a w 2018 roku wzięła udział w pokazie mody Christiana Siriano w Nowym Jorku. W 2010 roku wzięła udział w produkcji audiobooka pamiętnika Anny Frank, za co otrzymała nominację do nagrody Grammy. Po podjęciu leczenia jeszcze przez pewien czas kontynuowała pracę, ale ostatecznie zrezygnowała z kariery. Jedną z jej ostatnich angażujących produkcji jest serial Netfflixa „Another Life”, który ukazał się w lipcu ub. roku. „Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana” – mówiła dziennikarzom.
W 2017 roku Blair dołączyła do rzeszy aktorek w ruchu #metoo, zabierając głos na temat nadużyć ze strony reżysera Jamesa Tobacka. Udzieliła wtedy szczegółowego wywiadu dla „Vanity Fair”, w którym opisała incydent, kiedy była napastowana przez reżysera i padła ofiarą jego gróźb. Blair przyznała, że to dzięki ruchowi #metoo nabrała odwagi, by zagrać głos: „Chciałam, żeby przestał. Nie chciałam, żeby ktokolwiek znał szczegóły mojego prywatnego życia. Jeśli tego trzeba, by wreszcie nastąpiły zmiany, to jestem na pokładzie”.
James Toback został oskarżony przez ponad 350 kobiet. Selma Blair bardzo ceni sobie działania ruchu: „Myślałam też o cudowności (tego ruchu). Kobiety wreszcie mogą mówić o swoich uczuciach i doznaniach, Wcześniej często nie mogły się zwierzać nikomu”.
O tym, że dolegliwości zdrowotne, które przez wiele lat utrudniały jej życie to stwardnienie rozsiane dowiedziała się po zmianie lekarza: „Zaufałam mojemu poprzedniemu lekarzowi, ponieważ był mężczyzną. Mieliśmy żartobliwy związek. Chciałam, żeby myślał, że mam się dobrze, mimo że powiedziałbym: ‘Jestem więcej niż zmęczona… Trudno mi utrzymać przytomność’. Chciałam, żeby traktował mnie poważnie. Byłam zawstydzona przez niektóre wydarzenia w moim życiu, takie jak picie alkoholu czy niedojrzałe zachowanie, kiedy jako matka chciałam udowodnić, że jestem świetna, mimo że miałam problemy” – mówiła w jednym z nielicznych wywiadów, jakich udzieliła po rozpoczęciu leczenia.
Od początku walki z chorobą Selma Blair regularnie umieszcza na Instagramie informacje o swoim leczeniu i inwazyjnej formie chemioterapii, która doprowadziła ją do utraty włosów. Pokazała też, jak syn pomaga jej ogolić głowę: „Jestem niepełnosprawna. Czasem się przewracam. Upuszczam rzeczy. Tracę wspomnienia. Mój lewy bok walczy jak z zepsutym GPS-em. Ale walczymy”.
Wraz z zaostrzaniem się objawów stwardnienia rozsianego Blair zdecydowała się na udzielenie słynnego wywiadu w „Time”, gdzie zwierzyła się z problemów z poruszaniem się, ale też z uporaniem się ze swoim problemem alkoholowym: „Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar”. W 2018 roku gwiazda świętowała dwa lata trzeźwości. Wcześniej przez długi czas borykała się z depresją poporodową: „Urodziłam syna. Depresja po porodowa przez cztery długie lata. Paraliżujący strach. Rozpadłam się na kawałki”.
”Muszę wyzdrowieć. Chcę wyzdrowieć. I właściwie nie wiem, co to tak naprawdę znaczy”
Ogromny odzew wywołały jej zdjęcia z najbardziej ostrego etapu leczenia chemią i emocjonujące, pełne bólu opisy swojego stanu: „Czuję się chora. (…) Noce są długie. Prawie wszystkie noce. Mięśnie mojej twarzy i szyi są spięte. Nie mogę nawet znaleźć sposobu, by je rozciągnąć. Próbuję od trzech godzin” – ten obrazowy opis opublikowały chyba wszystkie gazety na świecie. Zarówno zdjęcia zniszczonego ciała aktorki, jak i jej przemyślenia trafiły w potrzeby wielu chorych kobiet. „Nie ma światła ani glamour” – mówiła o swoim stanie.
Mimo tego Blair angażuje się w kontakt z fanami. Pod koniec marca 2020 roku wzięła udział w zdalnym spotkaniu z Miley Cyrus podczas którego podejmowały temat pandemii koronawirusa i jej wpływu na zdrowie psychiczne osób poddanych kwarantannie: „Byłam w izolacji przez dwa lata, ze względu na zdrowie, jest mi coraz trudniej wychodzić, mówić…. Dzisiaj wszyscy funkcjonują na tej samej trajektorii” – przyznała.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Renata Szkup: „Siedemdziesiątka to nie koniec kariery, ale początek wielkiej przygody”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
się ten artykuł?