Przejdź do treści

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Nicole Kidman. Zdj: Lawrence Busacca/Getty Images for Michael Kors
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Zasłużenie uważa się ją za aktorkę wszechstronną, bo wygrywa castingi do filmów akcji, historycznych, gangsterskich i romantycznych. „To, co w sobie nienawidzisz, bardzo często jest tą rzeczą, którą inni w tobie cenią” – tak Nicole Kidman komentuje swoją popularność.

Choć od rozwodu z Tomem Cruise’em minie niedługo dwadzieścia lat, ciągle postrzegana jest przez pryzmat swojego pierwszego małżeństwa. Nicole Kidman bardzo oszczędnie opowiada o tych wydarzeniach, szczególnie o wątkach dotyczących scjentologów. Konsekwentnie unika też rozmów o swoim obecnym życiu.

Urodziła się 20 czerwca 1967 roku w Honolulu na Hawajach, gdzie studiowali jej rodzice. Przyszła pielęgniarka Janelle Ann oraz biochemik i psychiatra Anthony Kidman brali udział w protestach przeciwko wojnie w Wietnamie. Swojej córce dali hawajskie imię Hokulani, czyli „Gwiazda na niebie”. Rodzina wróciła do kraju, kiedy dziewczynka miała cztery lata, tam urodziła się jej młodsza siostra Antonia. „Byłam nieśmiałym dzieckiem. Jąkałam się, udało mi się to pokonać, ale nadal zmagam się z nieśmiałością. Nie lubię chodzić sama do restauracji ani na imprezy”.

Od najmłodszych lat była przygotowywana do bycia aktorką, choć jej matka z dużym niepokojem patrzyła na zbyt szybko rosnącą córkę.  Jako 15-latka mierzyła 180 cm. Jako 16-latka zadebiutowała w „Bush Christmas”. Film był traumatycznym doświadczeniem nie tylko z racji debiutu. Do potrzeb roli Nicole była zmuszona zjeść…  witchetty – larwy ćmy australijskiej. W ślad za tą rolą przyszły kolejne w “Bandytach kontra BMX” oraz  filmie “Vietnam”, za który otrzymała nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego. „Nauczono mnie, że bez względu na to, co się dzieje, na zewnątrz masz robić minę, jakby wszystko było w najlepszym porządku. Rodzice powtarzali, że dobrze wychowany człowiek nie uzewnętrznia uczuć. Pewnie wciąż nieświadomie tak postępuję w życiu” – mówi w wywiadach.

Wydawało się, że jej kariera skończy się tak szybko jak się zaczęła, bo jako 17-latka była zmuszona zapomnieć o castingach i szybko zdobyć praktyczny zawód, który zapewni jej utrzymanie. Jej matka zachorowała na raka piersi. Nicole zaczęła naukę masażu i fizjoterapii, żeby jej pomóc. Ostatecznie Janelle Ann wyzdrowiała, Nicole zaczęła znowu pojawiać się w kolejnych produkcjach. Uznała, że szkoda  jej czasu na zdawanie matury a rodzice dali jej wolną rękę. Matka, która chciała zostać lekarzem, ale musiała pogodzić się z tym, że rodzina postanowiła inwestować w edukację jej brata, zdecydowała, by nie ograniczać swoich córek w ich wyborach i wychować je na feministki.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł
Nicole Kidman
Wyszłam za mąż z miłości, ale bycie poślubioną przez potężnego mężczyznę uchroniło mnie przed molestowaniem seksualnym

Drogę do Hollywood otworzył jej film „Martwa cisza”, gdzie zagrała u boku Sama Neilla. W 1990 roku pojawiła się obok Toma Cruise’a w „Szybkim jak błyskawica”. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i jeszcze w tym samym roku wzięli ślub. Kiedy poznała Cruise’a, ten miał już na swoim koncie role w takich filmach jak „Rain Man” czy „Top Gun”, ona była początkującą gwiazdą. Jak po latach mówiła dziennikarzom, obecność u boku znanego aktora pomogła jej  uniknąć molestowania, które dotknęło wiele jej rówieśniczek – aktorek. „Wyszłam za mąż bardzo młodo, ale zdecydowanie nie było to dla mnie źródłem siły. To była ochrona. Wyszłam za mąż z miłości, ale bycie poślubioną przez potężnego mężczyznę uchroniło mnie przed molestowaniem seksualnym. Pracowałam, ale znajdowałam się w swoistym kokonie” – wspominała po wybuchu afery #metoo.

W 1999 roku dużo zamieszania wywołał film „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka, który ze względu na sceny seksu został ocenzurowany zanim trafił do kin. Małżonkowie musieli w sądzie stawić czoła plotkom o homoseksualizmie Toma Cruise’a i jego niejasnych związkach z kościołem scjentologicznym.

Kidman i Cruise na wiele lat zagościli na okładkach brukowców a ich codzienność była przedmiotem nieustannych skandali. W tym czasie adoptowali dwójkę dzieci – Isabella Jane i Connor Antony mają teraz 27 i 25 lat. Decyzja o rozwodzie w 2002 roku była sporym zaskoczeniem. Nieco światła na okoliczności rozwodu rzucił wywiad byłego członka kościoła scjentologicznego, który ukazał się 14 lat później. Przyznał on, że miał dopilnować zerwania Kidman i Cruise dla dobra sekty. Podczas sesji rozwodowej Kidman mówiła, że nie chce, by jej dzieci były wychowywane przez scjentologów. W odwecie Criuse zadbał, by utrudnić byłej żonie kontakty z dziećmi.

Nicole Kidman. Zdj: GettyImages

Rozwód w świetle jupiterów był dla Nicole traumatycznym przeżyciem. „Moje życie się załamało. Ludzie zaczęli ode mnie uciekać: Mój Boże! To teraz jej koniec!” – słyszała na swój temat. Po krótkiej przerwie Kidman wróciła na ekrany w kolejnych udanych filmach, które zdobywały nagrody. W 2002 roku zagrała Virginię Woolf w „Godzinach” obok Meryl Streep i Julianne Moore. Film przyniósł jej Oscara, którego otrzymała jako pierwsza Australijka w historii. Dla potrzeb tej roli została poddana oszpecającej charakteryzacji.

Od 2006 roku Kidman jest żoną nowozelandzkiego muzyka country Keitha Urbana. Mają dwie córki – Sunday Rose urodziła się w 2008, Faith Margaret w 2010 roku urodziła matka zastępcza.

Kiedy w 2010 roku zaangażowała się w produkcję filmu „Między światami”, mówiła w mediach o uczuciach z jakimi mierzą się rodzice, którzy tracą dziecko: „Sądzę, że zainteresowałam się „Między światami”, ponieważ śmierć mojego dziecka jest jednym z moich największych lęków. To dla mnie aktorskie wyzwanie: skoro ludzie jakoś to wytrzymują, uważam, że powinnam umieć to zagrać – głęboko, emocjonalnie i uczciwie. Muszę pani jednak powiedzieć, że tak tragiczne postaci zostawiają w aktorze ślad” – mówiła w wywiadzie udzielonym w 2010 roku Magdalenie Lankosz.

Ona sama dwukrotnie straciła ciążę, będąc jeszcze żoną Toma Criuse’a. „Czułam tęsknotę. Właśnie tęsknotę. Ogromną, przeszywającą tęsknotę. I stratę” – opisywała swoje uczucia w wywiadzie dla brytyjskiego pisma „Tatler”. Doceniono ten wywiad, bo Kidman przełamuje w nim tabu jakie w świecie gwiazd towarzyszy poronieniom. Aktorka nie ma wątpliwości, że jest to temat pomijany, a o uczuciach towarzyszących stracie dziecka mówi się za mało.

Maisie Williams

Nicole Kidman zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Zasłużenie uważa się ją za aktorkę wszechstronną, bo wygrywa castingi na filmy akcji, historyczne, gangsterskie i romantyczne. Kolejne produkcje filmowe przyniosły jej intratne kontrakty. Za udział w 3-minutowym spocie reklamowym legendarnego „Chanel No. 5” otrzymała 12 milionów dolarów, pobijając rekord wysokości zarobków aktorskich na minutę. W 2019 roku znalazła się w czołówce najlepiej zarabiających aktorek na świecie z przychodem rzędu 34 mln dolarów.

Nicole Kidman
Sądzę, że zainteresowałam się „Między światami”, ponieważ śmierć mojego dziecka jest jednym z moich największych lęków

W ostatnich latach święci triumfy w serialach. Wyprodukowane w 2017 roku wspólnie z Reese Witherspoon „Wielkie kłamstewka” okazały się być wydarzeniem roku i przyniosły wiele nagród jego twórcom i aktorom. „Dostaję tysiące maili od kobiet – wykształconych, świetnie sytuowanych, które piszą, że rozumieją moją bohaterkę, bo są jak ona – doświadczają przemocy i ukrywają ją, nie potrafią odejść, bo boją się samotności, biedy, czasem nadal kochają” – mówi o fenomenie serialu. Celeste, grana przez nią bohaterka żyjąca w bajkowej scenerii bogatego domu jest bita i maltretowana psychicznie przez męża. Recenzenci uznali, że tak sugestywnie zagrana rola jest efektem piekła, jakie Kidman przeszła w małżeństwie z Cruise’m. Ona sama nie komentuje tych uwag.

Nicole Kidman jest znaną filantropką i działaczką społeczną. W 2017 roku poparła legalizację małżeństw homoseksualnych w Australii. Nie są jej obce problemy kobiet: „Jako ambasador UNICEF-u rozmawiam z kobietami, które doświadczyły nie tylko domowej przemocy, ale także wojny, terroru i musiały uciekać z miejsc, które kochały. To doświadczenia wpływające na resztę ich życia” – mówi w rozmowie z „The Guardian”.

Florence Pugh

W maju 2020 roku miała się odbyć premiera mini serii HBO „The Undoing” z jej udziałem, ale została przesunięta w związku z pandemią koronawirusa. Nie podjęto też jeszcze decyzji, co stanie się z rozpoczęciem zdjęć do produkowanego dla Amazon Studios thrillera „My Lovely Wife” w którym Kidman przymierzana jest do jednej z pierwszoplanowych ról. W produkcję filmu zaangażowana jest firma producencka aktorki Blossom Films.

Jak zapowiedziała kilka lat temu, w ramach równouprawnienia w przemyśle filmowym, co jakiś czas będzie angażować się w produkcje reżyserowane przez kobiety i namawiać do tego inne znane aktorki, choćby Meryl Streep, która mówi o niej: „To walkiria ze stalowym kręgosłupem. I jedna z najzdolniejszych aktorek swojego pokolenia”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Symbol emancypacji kobiet, walki o wolność i… technika rehabilitacji. Skąd się wziął światowy szał na jazdę na wrotkach?

„Kiedy kobiety są razem, nie mają nic do stracenia, a nawet mogą zyskać, bo muszą czasem zajmować się rzeczami stereotypowo męskimi, a to je społecznie nobilituje”. O rewolucji obyczajowej na Wyspach Owczych opowiada Urszula Chylaszek

Bogusław Linda

Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”

Hello Pionierka: Jak Barbara Duhl zostawiła karierę naukową, żeby pracować dla innych jako pediatra i opozycjonistka

Hello Pionierki: Jak Maria Grzegorzewska, ucząc nauczycieli miłości i akceptacji, zbudowała polską pedagogikę specjalną

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Melania Lipińska

HELLO PIONIERKI: Jak Melania Lipińska z Ostrołęki pojechała do Paryża, by wypowiedzieć wojnę przeciwnikom lekarek w spódnicy

Olivia Breen

Paraolimpijka Olivia Breen posądzona o niestosowny strój na zawodach. „Zbyt krótki i nieodpowiedni”

Anja Rubik

Anja Rubik o okładce „Vogue Polska”: chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę

Kamala Harris

Kamala Harris: chciałam siedzieć przy stole, przy którym podejmowano decyzje

Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Ruth Bader Ginsburg nie żyje. Ikona feminizmu i jedna z najbardziej wpływowych kobiet miała 87 lat

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Stephanie Frappart: cieszę się, że uchyliłam kobietom drogę na boisko

Bershan Shaw: Wojowniczka nie do zatrzymania

Bershan Shaw. Wojowniczka nie do zatrzymania

Sanna Marin

Ma 34 lata, dwie mamy, do pracy jeździ pociągiem a na obrady rządu zabiera córeczkę. Sanna Marin – najmłodsza premier na świecie

Katherine Johnson

Katherine Johnson – kobieta, która wysłała rakietę na Księżyc: Dziewczęta są w stanie robić to samo co chłopcy. Czasem mają więcej wyobraźni

Paulina Kitlas: garsonki obok garniturów

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

lady pasztet

Lady Pasztet: Bycie feministką w liceum jest cholernie trudne. I każde wsparcie jest na wagę złota

Królowa Jordanii Rania al-Abd Allah: kobieta powinna iść obok swego męża, a nie trzy kroki za nim

„Tak zwane „środowisko” feministyczne niesłusznie upatruje w nas konkurencję. A feminizm w Polsce potrzebuje pluralizmu” – mówią Agata Maciejewska i Kasia von Alexandrowitsch, założycielki „Dziewuchy Dziewuchom”

meryl streep

Meryl Streep: kiedy skończyłam czterdzieści lat, dostałam trzy oferty zagrania czarownicy

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Joga hormonalna – sposób na równowagę

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

kobieta z hantelkami

Ćwiczenia na jędrne pośladki z hantlami. Zamiast tylko siedzieć na pupie – ćwicz ją!

×