Przejdź do treści

Catherine Deneuve: Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów

Catherine Deneuve: Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów Pascal Le Segretain/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Jestem aktorką. Nie mogę opowiadać samej prawdy. Zwłaszcza, że nie ma ona w sobie nic fascynującego” – mówi w filmie „Prawda”, który swoją kinową premierę miał w czasie pandemii koronawirusa. Catherine Deneuve właśnie wróciła na scenę po udarze.  

Z początkiem lipca na plan filmu „De son vivant” wróciła Catherine Deneuve, odtwórczyni jednej z głównych ról. Osiem miesięcy zajął jej powrót do zdrowia po udarze, który przeszła w listopadzie 2019 r. Niekwestionowana gwiazda francuskiego kina jest w dobrej formie, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Reżyser filmu, Emmanuelle Bercot nawet przez chwilę nie miał wątpliwości, że jego główna aktorka wyzdrowieje, trzeba tylko dać jej czas. „Mam dobre geny – moja matka ma już ponad setkę. Nie boję się wieku, boję się nudy” – mówiła ona sama w jednym z wywiadów.

Catherine Fabienne Deneuve urodziła się w 22 października 1943 roku w rodzinie francuskiego aktora  Maurice’a Dorléaca i Renée Deneuve. Nazwisko panieńskie matki przybrała, by odróżnić się od swoich sióstr Sylvie i Francoise, które także były aktorkami. Francoise w 1967 roku zginęła w wypadku samochodowym. Rodzice, jak mówiła w wielu późniejszych wywiadach Catherine, tworzyli kochającą się parę. Córki zdobywały wykształcenie w katolickiej szkole, co zdaniem Deneuve miało wpływ na jej późniejsze wybory. Nie ukrywa, że katolicki sposób wychowania był dla niej trudny do zaakceptowania. „Mam wrażenie, że byliśmy zmuszani do robienia rzeczy, których nie rozumieliśmy. Nie wiem, czy to słuszne. Nie wiem też, czy złe. Uważam jednak, że pierwsze 15 lat życia jest bardzo ważne. (…) Cierpię, kiedy za dobrze się bawię. Bardzo po chrześcijańsku” – mówiła w wywiadach. Kiedy przeszła do szkoły publicznej, przestała chodzić do kościoła.

Jako 13-latka zachęcona przez ojca po raz pierwszy stanęła przed kamerą. W 1956 roku zagrała w filmie „Les collégiennes”. Sławę zyskała dzięki filmowi „Parasolki z Cherbourga” w reżyserii Jacquesa Demy w 1964 roku. Film trafił do klasyki światowego kina a młodziutka aktorka zyskała sławę. Kilkadziesiąt lat na planach filmowych to  wiele niezapomnianych ról i praca z najbardziej cenionymi reżyserami na świecie – m.in. Romanem Polańskim czy Luisem Bunuelem. Rola w „Ostatnim metrze” Francoisa Truffauta w 1980 roku przyniosła jej Cezara dla najlepszej aktorki. W 1992 roku za  rolę w filmie „Indochiny” Régisa Wargniera została nominowana do Oscara.

„Indochiny” fot. Jean Marie Leroy/Sygma/Getty Images

Catherine Deneuve ma na swoim koncie grubo ponad setkę filmowych kreacji. Co ciekawe, jest bardzo znana w Europie czy Azji, ale w Stanach Zjednoczonych żaden z filmów z jej udziałem nie osiągnął wielkiego sukcesu kasowego. Znana jest głównie dzięki udziałowi w reklamach. Jako niekwestionowana gwiazda europejskiego kina dwukrotnie zasiadała w jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Udziela się charytatywnie jako ambasador dobrej woli w UNESCO.

Przez dziesięciolecia ceniono jej ponadczasową piękność, choć walczy z opinią o sobie jako „chłodnej blondynce o melancholijnym spojrzeniu”. „Ludzie oczekują więcej od kogoś, kto wygląda ciekawie” – przyznaje. Jej urodę doceniały przede wszystkim topowe firmy kosmetyczne. Reklamy Chanel No. 5 z jej udziałem przyczyniały się do kilkukrotnych wzrostów sprzedaży kultowych perfum. W latach 80. ubiegłego wieku jako jedna z nielicznych 40-latek firmowała topowe, amerykańskie kosmetyki i, całkowicie wbrew opiniom o cerze czterdziestolatek, wypadła bardzo dobrze. Aktorka nigdy nie kryła swojego wieku, nie zajmowała się także poprawianiem swojej urody. Dopiero grubo po 60-ce zaczęto jej proponować role nieco starszych kobiet.

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

O jej życiu osobistym napisano tysiące stron. Sprzyjały temu burzliwe związki z równie znanymi jak ona partnerami – Rogerem Vadimem i  Marcello Mastroiannim. Obydwaj są ojcami jej dzieci. W życiu aktorki było wielu innych mężczyzn, a mężowi, fotografowi  Davidowi  Bailey’owi zawdzięcza swoje najbardziej znane zdjęcia – posągowej blondynki z zamyślonym spojrzeniem, z dużym dystansem do świata. „Nigdy nie chciałam, żeby tabloidy pokazywały moje fotografie, na których gotuję obiad albo rozbieram się przed snem. Czym wtedy mogłabym uwodzić w filmach? Nie lubię tego nowego stylu, w którym każdego traktujemy, jakby był przyjacielem z dzieciństwa” – mówiła w jednym z ostatnich wywiadów.

Aktorka jest w tym bardzo konsekwentna. Niechętnie dzieli się z mediami szczegółami ze swego prywatnego życia. „Jestem aktorką. Nie mogę opowiadać samej prawdy. Zwłaszcza, że nie ma ona w sobie nic fascynującego” – mówi w filmie „Prawda”, który swoją kinową premierę miał w czasie pandemii koronawirusa. Historię starzejącej się gwiazdy filmowej, która w autobiografii mierzy się ze swoim życiem, nakręcił japoński reżyser Hirokazu Koreeda. Nie krył w wywiadach, że „Prawda” to  jego oda do Catherine Deneuve, AKTORKI pisanej wielkimi literami. Gwiazda publicznie podziękowała mu za ten komplement mówiąc, że to najpiękniejszy list miłosny, jaki otrzymała. „Chciałam wcielić się w tę kobietę, bo nie mam z nią nic wspólnego” – odpiera pytania o analogie do filmowej bohaterki Fabienne, ale znawcy jej biografii uważają, że są one oczywiste.

„Prawda”, fot. Velvet Spoon

Gwiazda nigdy nie stroniła od odważnego wyrażania swoich poglądów. Już w 1971 roku podpisała tzw. Manifest 343 w sprawie wsparcie załagodzenia ustawy antyaborcyjnej. Kiedy kilka lat temu we Francji zrobił się głośno o ruchu #MeToo, skrytykowała jego założenia, co nie przysporzyło jej sympatii. Zdecydowała się wydać oświadczenie, w którym przeprosiła za swoje słowa, uznając je za nieprzemyślane. Aktorka nigdy nie miała też problemu ze swoją postawą moralną. Kiedy udostępniła swój wizerunek symbolizującej Francję Mariannie i trafiła na tabliczki na wszystkich urzędach państwowych kraju, śmiała się: : „No proszę, twarz naszego narodu należy do rozwódki z dwojgiem nieślubnych dzieci, w tym jednym poczętym z żonatym mężczyzną”.

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Przez całe życie nie przestała także palić papierosów. „One zawsze się sprawdzają. W szczęśliwych momentach i w tych gorszych. Kiedy człowiek chce się uspokoić i kiedy szuka pobudzenia. Po pierwszej kawie, po kąpieli, w czasie rozmowy przez telefon. To okropne, że można tak pokochać palenie” – mówiła w jednym z wywiadów. Nie ma też oporów, by łamać stereotypowe postrzeganie swojej osoby. W 2010 roku, jako 67-latka wystąpiła na okładce gejowskiego pisma „Tetu” w cętkowanym stroju u boku młodego, nagiego modela. „I co? Oburza pana, że starsza kobieta w stroju kocicy obejmuje młodego mężczyznę? – pytała dziennikarza. „Mnie nie. Czasem dochodzi się do momentu, że szuka się nowości i eksperymentów”.

O jej udarze jesienią ub. roku napisały media na całym świecie. Rodzina początkowo poinformowała dziennikarzy, że przyczyną niedyspozycji Catherine jest przemęczenie. Szybko jednak okazało się, że „doznała bardzo ograniczonego, a więc odwracalnego udaru niedokrwiennego mózgu”.  Jak przekazano w komunikacie, nie utraciła sprawności ruchowej ani zaburzeń mowy.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Cały czas noszę w sobie pewną niezgodę na swoje nowe życie” – o tym, jak wygląda ono po udarze, mówi Katarzyna Siewruk

Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska odniosła się do swoich słów o feminatywach. „Chciałabym, żebyśmy poszli dalej”

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Pilotka LPR: Zdarzyło się, że pacjenci nie kryli obaw na mój widok, mówiąc: „O Boże! Pani będzie mnie wiozła?!”

Julie Chin

Dostała udaru podczas programu na żywo. „Przepraszam, coś się ze mną dziś dzieje”

„Pierwsze 10 dni wspominam jako jeden wielki ból. Gdy kładłam się spać, czułam, jak całe ciało krzyczy”. O trawersie Grenlandii i emocjach po mówi Miłka Raulin

Hello Pionierka: Jak Halina Jędrzejewska-Dudzik wróciła po wojnie z Londynu, by zostać lekarką i pomagać kolegom z AK

HELLO PIONIERKI: Jak Irena Białówna, pionierka białostockiej pediatrii, stała się bohaterką hiphopowej piosenki

„Kiedy kobiety będą gotowe do uniesienia spódnicy, to znaczy, że przeszły kolejny poziom emancypacji. Nie mogę się tego doczekać” – mówi Iwona Demko, artystka-waginistka

HELLO PIONIERKI: Jak Lili Goldstein pomagała budować w Zabrzu stolicę polskiej kardiologii

HELLO PIONIERKI: Jak Jolanta Wadowska-Król naraziła się komunistycznym władzom, ratując tysiące dzieci od ołowicy

HELLO PIONIERKI: Jak Olga Krzyżanowska z przychodni stoczniowej poszła do polityki, by zrealizować testament ojca, pułkownika AK

HELLO PIONIERKA: Jak Wanda Błeńska badała chorych na trąd bez rękawiczek, żeby nie uważali, że się ich boi

HELLO PIONIERKI: Jak Aleksandra Gabrysiak otworzyła swój dom przed chorymi i zapłaciła za to najwyższą cenę

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Titz-Kosko zapracowała na tytuł Damy Polskiej Medycyny, budując polską reumatologię

W GROM-ie spędziła 18 lat. „Jest kilka powodów, dla których kobiety, mimo mobbingu, nie rezygnują ze służby” – mówi Katarzyna Kozłowska, prezeska Fundacji #SayStop

Agnieszka Kamińska zdjęcie

„Dobrobyt zakonserwował tradycyjne role w rodzinie.” O życiu kobiet w Szwajcarii, raju wymyślonym, mówi Agnieszka Kamińska, socjolożka i dziennikarka

Izabela Wolfram

HELLO PIONIERKI: Jak Izabela Wolfram została Bożymirem II, by organizować opiekę medyczną dla jeńców i uciekinierów z powstańczej Warszawy

Halina Szwarc

HELLO PIONIERKI: Jak Halina Szwarc została najmłodszą agentką polskiego wywiadu, choć uważała się raczej za Hansa Klossa niż Matę Hari

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Zoll-Czarnecka zorganizowała pomoc dla warszawskich bezdomnych w kontenerach od budowniczych metra

HELLO PIONIERKI: Jak Adina Blady-Szwajgier została lekarką, by zawsze i wszędzie ratować życie, choć uważała, że na to nie zasłużyła

HELLO PIONIERKI: Jak Hanna Hirszfeldowa leczyła dzieci, odbudowując po wojnie wrocławską pediatrię

HELLO PIONIERKI: Jak Maria Orwid uczyła swoich kolegów po fachu feminizmu i braku tolerancji dla spraw, które na nią nie zasługują

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na jędrne piersi

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Kobieta wąchająca kwiat

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Burpees to jedno z najlepszych ćwiczeń w świecie fitness. Podejmij wyzwanie!

Kobieta w stroju fitness

Oponka na brzuchu. Jak zredukować ten problem?

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

Kobieta ćwiczy

Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa – łatwe i skuteczne

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

ćwiczenie za sztangą

Ćwiczenia na pośladki ze sztangą. Zdziałają cuda!

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa – ćwiczenia rozciągające i wzmacniające

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Kobieta ćwiczy

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami