Przejdź do treści

Jina Mahsa Amini i ruch protestu kobiet z Nagrodą Sacharowa 2023. „Zainspirowali świat swoją walką o równość, wolność i godność”

Kobieta stoi na proteście ze zdjęciem Jiny Mahsa Amini
Parlament Europejski uhonorował irańskie kobiety za walkę o wolność, prawa człowieka i godność/ fot. Beata Zawrzel/NurPhoto/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Parlament Europejski uhonorował za Wolność Myśli zmarłą rok temu Jinę Mahsę Amini i irański ruch protestu kobiet. „Stoimy z tymi, którzy nawet z więzienia nadal utrzymują przy życiu Ruch Kobieta, Życie, Wolność” – mówiła przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola na sesji plenarnej w Strasburgu.

Jina Mahsa Amini i Ruch Kobieta, Życie, Wolność z Nagrodą Sacharowa 2023

Deputowani do Parlamentu Europejskiego przyznali pośmiertnie Nagrodę Sacharowa 2023 za Wolność Myśli kurdyjskiej Irance Jinie Mahsie Amini i irańskiemu Ruchowi Kobieta, Życie, Wolność. Decyzję ogłosiła przewodnicząca Europarlamentu Roberta Metsola na sesji plenarnej w Strasburgu.

„16 września minął rok od zabójstwa Jiny Mahsy Amini w Iranie. Parlament Europejski z dumą stoi po stronie odważnych i wytrwałych, którzy nadal walczą o równość, godność i wolność w Iranie. Stoimy z tymi, którzy nawet z więzienia nadal utrzymują przy życiu Ruch Kobieta, Życie, Wolność. Wybierając ich na laureatów Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli 2023, Parlament Europejski pamięta o ich walce i nadal honoruje wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność” – mówiła Metsola.

Mahsa Amini zmarła 16 września 2022 roku w wieku 22 lat. Policja ds. moralności w Teheranie trzy dni wcześniej zatrzymała ją pod pretekstem ignorowania surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania twarzy i siłą wciągnęła do radiowozu. Kobieta miała na głowie hidżab, jej „zbrodnia” polegała na tym, że wystawały jej spod niego kosmyki włosów. Oficjalna wersja policji mówi o ataku serca. Jak jednak twierdzą świadkowie zdarzenia, kobieta została brutalnie pobita. Ich słowa potwierdzają niezależne wyniki badań wskazujące, że Amini miała krwotok mózgu lub udar.

„Zainspirowali świat swoją walką o równość, wolność i godność”

Sprawa Mahsy Amini wstrząsnęła w zeszłym roku opinią publiczną. Krótko po jej śmierci w Iranie rozlała się fala protestów. Pod hasłem „Kobieta, życie, wolność” kobiety protestowały przeciwko ustawie o hidżabie, a także innym dyskryminującym przepisom.

Brutalne morderstwo 22-letniej Jiny Mahsy Amini było punktem zwrotnym. Zapoczątkowało ruch kobiet, który przeszedł do historii (…) Parlament Europejski usłyszał wasz głos, świat was dostrzegł, stoimy po waszej stronie” – mówiła Metsola na sesji plenarnej w Strasburgu.

Podczas protestów w 2022 r. Iranki zaczęły zdejmować i palić nakrycia głowy. W wyniku brutalnego stłumienia strajku zginęły setki osób, a ponad tysiąc zostało zatrzymanych.

„Te odważne kobiety, mężczyźni i młodzi ludzie zainspirowali świat swoją walką o równość, wolność i godność” – napisała Metsola na swoim profilu na platformie X.

Parlament Europejski potępił zachowanie irańskich władz. Jak czytamy w komunikacie, w październiku 2022 r. posłowie do PE wezwali do nałożenia sankcji na urzędników zaangażowanych w śmierć Jiny Mahsy Amini i represje reżimu. W styczniu 2023 r. zażądali nałożenia kolejnych sankcji na irański reżim oraz umieszczenia przez UE Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na liście terrorystów.

Nagroda Sacharowa

Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli przyznawana jest przez Parlament Europejski. Co roku od 1988 r. eurodeputowani honorują osoby oraz organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Wyróżnieni otrzymują 50 tys. euro. Nagrodę nazwano na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w środę 13 grudnia w siedzibie PE w Strasburgu. W zeszłym roku Parlament przyznał nagrodę narodowi ukraińskiemu reprezentowanemu przez wyłonionych w wyborach prezydenta oraz przywódców i społeczeństwo obywatelskie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: